Wiosna i miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystania z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.
Kleszcze są już w pełni sezonu. Trwa on niestety długo. Kleszcze kończą swoja aktywność dopiero wraz z pierwszymi przymrozkami. Kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki. Lekarze zalecają stosowanie preparatów przeciw kleszczom.
UWAGA: >>> Tej grupy krwi <<< nie lubią kleszcze. Masz taką?
Jednak za najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami lekarze uważają szczepionki. Stosuje się je dwustopniowo w odstępach od trzech do pięciu tygodni, a potem raz w roku wykonuje się szczepienie przypominające. Najczęściej stosuje się antybiotyki. Leczenie trwa od 14 do 28 dni. Przy braku ustąpienia objawów terapia musi być kontynuowana.
Choroby odkleszczowe
Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba odkleszczowa, która może prowadzić do niepełnosprawności lub nawet śmierci. Strach jest jednak często wyolbrzymiony.
Borelioza w zaawansowanym stadium faktycznie jest trudna do wyleczenia (prowadzi do destrukcji układu stawowego, zmian w układzie nerwowym, wywołując np. objawy przypominające depresję).
Skutecznym sposobem na walkę z KZM są szczepionki. A niebezpieczeństwo jest duże, bo kleszcze można spotkać wszędzie, gdzie jest choć skrawek zieleni. Nosicielem KZM może być nawet już co szósty kleszcz.
Naturalne sposoby ochrony ludzi przed kleszczami
Ponieważ kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer lepiej wybierać się koło południa. I chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków, bo wbrew utartej opinii kleszcze nie spadają z drzew, ale czają się właśnie w trawach i krzakach.
Posmarować się olejkami, których zapachów kleszcze nie lubią, a są to: goździkowy, cytronelowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy.
Intensywna woń czosnku zmieszana z zapachem naszego potu to także dobra broń przeciwko komarom.
]Naturalną ochroną jest też higiena. Kleszcze wabi ludzki pot. Wabikiem są jednak także wody toaletowe i pachnące kosmetyki (szczególnie o zapachu wanilii lub kokosa). A więc mycie, ale bez użycia perfumowanych mydeł.
Na pewno jakąś barierą dla kleszczy jest też odpowiednie ubranie: długie spodnie, długi rękaw, czapka z daszkiem lub kapelusz. Najlepiej w jasnym kolorze.
Warto dbać też o dietę bogatą w witaminę B, która zmienia zapach potu na mniej przyjemny dla kleszczy. Nie może w niej zabraknąć pestek słonecznika, drożdży, zbóż.
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Nowe zdjęcie Wojciecha Manna robi furorę. Cóż za fryzura!
- Umięśniony mąż Skrzyneckiej z córką na ściance. Widząc ich stroje, aż zadrżeliśmy!
- Sekret drugiego związku Santor wyszedł na jaw. Uciekała od niego w najgorszym czasie
- Ale meksyk w mieszkaniu Dominiki Gwit! Nie wstydzi się pokazywać czegoś takiego?