MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klinika Hematologii KSW 1 w Rzeszowie ze zgodą ministra na pobieranie i przeszczepianie krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku

beta/ mat. prasowy KSW1
KSW nr 1 w Rzeszowie.
Klinika Hematologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1) uzyskała pozwolenia Ministra Zdrowia na pobieranie i przeszczepianie krwiotwórczych komórek macierzystych krwi obwodowej i szpiku. Pozwolenia takie przyznawane są na 5 lat.

Zgody dotyczą pobierania od żywego dawcy oraz przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych zarówno w układzie autologicznym (dawcą dla siebie jest sam pacjent), jak i allogenicznym (dawcą jest inny człowiek – może to być albo osoba spokrewniona z pacjentem, albo niespokrewniona). Dodatkowe zgody dotyczą szeregu czynności przeprowadzanych w Banku Komórek Krwiotwórczych Kliniki Hematologii KSW1: gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i szpiku.

W praktyce oznacza to możliwość leczenia chorych na nowotwory hematologiczne za pomocą przeszczepień komórek macierzystych.

– Pomimo zgód wydanych przez Ministra Zdrowia, w chwili obecnej jest to możliwość w znacznej mierze teoretyczna - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Markiewicz, Kierownik Kliniki Hematologii KSW1. – Z powodu niedoboru łóżek hematologicznych w województwie podkarpackim, łóżka przeszczepowe Pododdziału Transplantacji Komórek Krwiotwórczych Kliniki Hematologii KSW1, są wykorzystywane do prowadzenia intensywnego leczenia chemioterapeutycznego, przede wszystkim u chorych z ostrymi białaczkami, a kolejni zapisani chorzy czekają w kolejce na przyjęcie do leczenia hematoonkologicznego. Jak się wydaje, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby dostępnych łóżek hematologicznych w województwie.

Od października 2020 r. Klinika Hematologii KSW1 funkcjonuje w nowym, supernowoczesnym budynku. Liczy 29 łóżek i 8 stanowisk do udzielania świadczeń w trybie hospitalizacji dziennej. Obecnie wszystkie łóżka są zajęte.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24