Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiece serce choruje inaczej

Wanda Mołoń
Niech się kobietom nie wydaje, że zawał to męska sprawa. Jest wiele chorób serca, w których dotrzymujemy kroku mężczyznom, nawet ich wyprzedzamy. Kobiece serce jest mniejsze, delikatniejsze, okalające je naczynia wieńcowe są drobniejsze, węższe - i jak zauważają kardiolodzy - bardziej kręte niż u mężczyzn.

- Owe odrębności warunkują nieco inne badania, różnice w ich wynikach, rokowaniach, powikłaniach i leczeniu - podkreśla lek. med. Stanisław Mazur, kardiolog, z rzeszowskiego Centrum Medycznego "Medyk". - Również oddziaływanie leków na kobiece serce jest nieco inne, bo EKG w spoczynku, jak i podczas wysiłku nie jest tak wiarygodne, i świadczące o chorobie, jak u mężczyzn.

Groźna arytmia

U kobiet ból w piersiach nie jest tak intensywny, a bywa, że nie pojawia się. Często natomiast występują bóle barku, karku, pod łopatką oraz w okolicy krtani (uczucie dławienia). Typowe są sensacje żołądkowe - nudności, mdłości, wymioty, a także bóle mięśni, łamanie w kościach.
Lek. med. Stanisław Mazur mówi, że przebieg zawału u kobiet częściej kończy się śmiercią. - Rzadziej pojawia się migotanie przedsionków, częściej napadowy częstoskurcz węzłowy lub częstoskurcz komorowy. Kobiety gorzej tolerują niektóre leki antyarytmiczne.

Parasol z estrogenów

Kobiety miesiączkujące chronią przed chorobami krążenia hormony, estrogeny. Ale, kiedy przychodzi przekwitanie (ok. 50 roku życia) i spada poziom hormonów płciowych panie częściej zapadają na chorobę niedokrwienną serca, dwukrotnie częściej niż mężczyźni umierają w ciągu dwóch pierwszych miesięcy od przejścia zawału. I częściej dopada nas drugi zawał.
Kardiolog wyjaśnia, że kiedy zachoruje kobiece serce pacjentka częściej skarży się na dolegliwości nerwicowe, wegetatywne, na zmęczenie, które maskują prawdziwą chorobę serca, bądź jej towarzyszą.

Dwa serca w jednym ciele

Dla kobiecego serca i układu krążenia sporym obciążeniem jest ciąża. Organizm zatrzymuje więcej wody, zwiększa się objętość krążącej krwi, serce matki wykonuje o 10-15 uderzeń więcej, jeśli kobieta w ciąży dużo pije, soli, objada się słodyczami. Niekiedy dopiero w ciąży, kiedy serce jest bardziej obciążone ujawniają się choroby mogące prowadzić do schorzeń układu krążenia - cukrzyca, wrodzone lub nabyte wady serca. Ważne, by kobieta przed porodem wiedziała, że ma kłopoty z sercem. Wówczas lepiej, aby dziecko przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie.

Szybciej bije

Kobiece serce szybciej bije, a także ma większą szybkość rytmu zatokowego. - Różnice są niewielkie - mówi kardiolog - dwa, trzy uderzenia na minutę. I dodaje, ze miesiączka, zwłaszcza obfite krwawienia, mogą prowadzić do dolegliwości objawiających się przyśpieszonym rytmem serca. Czujemy się tak, jakby dokuczała nam nerwica. A tymczasem przyśpieszone bicie wywołuje anemia (nadmierna utrata żelaza podczas okresu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24