Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta Przedsiębiorcza 2012 (nominacje) - 25. Beata Banaś

Redakcja
Beata Banaś prowadzi w Krośnie zespół artystyczny „Dysonans” i została nominowana do konkursu Kobieta Przedsiębiorcza 2012.

Beata Banaś jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej – Instytutu Wychowania Muzycznego w Kielcach oraz studiów podyplomowych - PWSZ w Sanoku: Animacja Artystyczna, specjalność teatralna.

Swoją pracę jako nauczyciel i instruktor muzyki rozpoczęła w 1986 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Krośnie. W latach 2002 – 2006 prowadziła zajęcia z metodyki muzyki w PWSZ w Krośnie. Od 1993 roku prowadzi zespół artystyczny „Dysonans”, w skład którego wchodzi obecnie 72 osoby w sześciu grupach wiekowych od 4 do 19 lat. Od września 2000 r. do czerwca 2008 r., zespół działał przy Ośrodku Opiekuńczym „Oratorium Twój Dom” w Krośnie.

W lipcu 2008 r. opiekę nad zespołem przejęło Stowarzyszenie Kultury Dzieci i Młodzieży DYSONANS, którego pani Beata jest współzałożycielem, a obecnie instruktorem muzycznym i teatralnym oraz autorem i realizatorem programów artystycznych i wychowawczych.

Najważniejsze osiągnięcia

Pomysł Stowarzyszenia zrodził się w czasie, gdy okazało się, że w miejscu, w którym pani Beata działała przez kilka lat, wraz ze zmianą dyrekcji, nie ma potrzeby istnienia zespołu na takim poziomie artystycznym jak DYSONANS - bo za drogo, bo za duże ambicje.

Przy wsparciu Rodziców i Przyjaciół dzieci śpiewających w zespole udało się stworzyć miejsce, które nadawało jej pracy nowy sens i perspektywę. Pani Beata myśli, że obecna działalność jest dowodem na to, że przez sztukę możemy realizować programy o charakterze społecznym i edukacyjnym.

Głównym celem grup artystycznych jest oswajanie i zmienianie życia w małym wymiarze, w bezpośrednim zasięgu ręki, przy jednoczesnym zachowaniu sztuki, jako duchowego środka, źródła, do którego powraca się po siłę i wiarę w sens tego, co się robi. W jej działaniach najważniejsze są dzieci, dla których w większości niedostępne są szkoły artystyczne i płatne formy zajęć.

Z nimi zrealizowała programy własnego autorstwa „Łyk Kultury Zamiast", „Manufaktura Wyobraźni", „My w Kulturze- Kultura w Nas", „Młodość jako dar", „Na Plus" dofinansowane przez Gminę Krosno, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W okresie swojej działalności DYSONANS był laureatem wielu festiwali, przeglądów, prezentacji o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Ostatnie 5 lat działalności to m.in.:

• Archidiecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej – Przemyśl – I miejsce 2006, II miejsce 2010;
• Wojewódzki Festiwal Piosenki Turystycznej – Kolbuszowa – I miejsce – 2006
• Festiwal Piosenki Zaczarowanej im. Marka Grechuty– Warszawa – półfinał 2007,2008,2009, 2010;
• Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej – Łódź – I miejsce 2006, 2007;III miejsce 2011
• Wojewódzki Konkurs Piosenki Obcojęzycznej – Rzeszów – I miejsce 2008, 2009,2010, III miejsce 2011
• Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Osób Niepełnosprawnych „Szukamy siebie” – Kozienice – wyróżnienie -2008, II miejsce 2009, 2010
• Impresje Artystyczne Osób Niepełnosprawnych - Ciechocinek - wyróżnienie - 2009, 2010,2011
• XVII Festiwal Polskiej Piosenki Religijnej – Chicago USA- Złota Nuta 2008
• Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek - Będzin - III miejsce 2010, 2011
• Wielka Parada Smoków - Kraków - Nagroda Dyrektora Teatru Groteska - 2010

Pasją Beaty Banaś są widowiska muzyczne. Wyreżyserowała kilka przedstawień muzycznych wg własnych scenariuszy, które wystawiane były m.in. w warszawskiej Sali Kongresowej – 2003, 2004, na Festiwalu Teatralnym dla Dzieci w Niemczech 2005, na Przeglądzie Teatrów Amatorskich – Michalinalia w Krośnie, w Konkursie Widowisk Bożonarodzeniowych „Kolęda Płynie z Wysokości” w Krośnie (I miejsce 2007, 2009).

Beata Banaś jest także pomysłodawcą i współtwórcą kolejnych edycji: Krośnieńskiej Parady Bajek, Mikołajkowych Spotkań z Piosenką Dziecięcą, Festiwalu Piosenki „Na Plus” i „Cover Festiwal”.

DYSONANS aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Krosna przez udział w cyklicznych imprezach środowiskowych, prezentował swoje umiejętności na Słowacji, Węgrzech, we Włoszech, w Austrii, w Niemczech, Holandii, USA.

W 2007, 2009, 2010, 2011, 2012 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej.

Pani Beata za swoją pracę otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za działalność na polu kultury w kategorii animatora kultury, a w dziedzinie edukacji: Nagrody Prezydenta Miasta Krosna, Nagrodę Kuratora Oświaty woj. podkarpackiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Największy sukces w 2012r.

W 2012 roku udało się Beacie Banaś spełnić kolejne dziecięce marzenia, dzięki realizacji autorskiego programu „Dźwiękogranie”. W ramach zadania grupa dzieci i młodzieży w tym osoby niepełnosprawne i defaworyzowane mogły rozwijać swoje muzyczne pasje na zajęciach i warsztatach stałych oraz formach wyjazdowych.

Pani Beata cieszy się, że udało się jej zebrać środki na rozwój zespołu DYSONANS, zwłaszcza w perspektywie wychowania młodych ludzi, którzy dzięki „byciu" w zespole uświadamiają sobie, co jest ważne i zdobywają odwagę, by kiedyś iść własną drogą. Udało się jej również zaangażować w prace stowarzyszenia wolontariuszy i stworzyć Grupę 18+ WOLONTARIAT DLA KULTURY, która za swoją działalność została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Krosna tytułem Wolontariusz Roku 2012.

Aby zagłosować na Beatę Banaś, wyślij SMS na numer 72466 w treści napisz nkobieta.25

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24