2/12 Zamknij

Vigdís Finnbogadóttirur. 15 kwietnia 1930 r.Islandzka działaczka kulturalna i polityk, pierwsza kobieta, która została wybrana w demokratycznych wyborach

Rob C. Croes / Anefo - Nationaal Archief, CC BY-SA 3.0 nl

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

Vigdís Finnbogadóttir
ur. 15 kwietnia 1930 r.

Islandzka działaczka kulturalna i polityk, pierwsza kobieta, która została wybrana w demokratycznych wyborach na stanowisko prezydenta.

Vigdís Finnbogadóttir, prezydentka Islandii w latach 1980–1996, nie tylko została wybrana jako pierwsza kobieta na to stanowisko w historii, lecz także trzykrotnie zapewniła sobie reelekcję. W pierwszych wyborach uzyskała 33,8% głosów, w kolejnych zaś nie miała już żadnego kontrkandydata, przy czym wcześniejsze sondaże wskazywały na poparcie w wysokości 94,6%.

Od końca lat 90. związana z UNESCO jako ambasador dobrej woli. Była inicjatorką i pierwszą przewodniczącą Rady Kobiet Przywódczyń Świata w John F. Kennedy School of Government przy Uniwersytecie Harvarda. Została odznaczona różnymi orderami najwyższych klas. Vigdís do dziś stanowi wzór kobiecego przywództwa, wciąż rzadkiego na najwyższych stanowiskach politycznych.

Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy