Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne unijne porozumienie - tym razem w kwestii redukcji gazów cieplarnianych. Wcześniej blokował je Mateusz Morawiecki

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Adam Jankowski / Polska Press
- Przywódcy Unii Europejskiej osiągnęli rano porozumienie w sprawie zwiększenia celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku - stwierdził szef Rady Europejskiej Charles Michel. Wcześniej blokował je premier Mateusz Morawiecki - podaje RMF FM.

Michel poinformował, że uczestnicy szczytu ustalili, iż do 2030 roku emisja gazów cieplarnianych w państwach członkowskich Unii Europejskiej zostanie zmniejszona co najmniej o 55 procent.

Według RMF FM, porozumienie było przez wiele godzin blokowane przez stronę polską. Premier Mateusz Morawiecki domagał się lepszych dla Polski zapisów, dotyczących Funduszu Modernizacyjnego. Chodziło o kwestie większego oparcia gospodarki na węglu. Ostatecznie premier uzyskał gwarancję poprawy sytuacji Polski w mechanizmie wsparcia transformacji energetycznej.

- Bardzo zależało nam, by Polska otrzymała środki na sprawiedliwą transformację klimatyczną. Dzisiaj polityka klimatyczna UE jest jednym z kluczowych narzędzi polityki gospodarczej. I dlatego dobrze się stało, że wbudowaliśmy tam kilka elementów, które bardzo służą polskiej gospodarce i uwzględniają jej bardzo nietypowy charakter - powiedział premier na konferencji prasowej.

- Wbudowano takie mechanizmy, które pozwolą nam na skompensowanie wyższych wydatków na transformację energetyczną. Udało się zapewnić duże środki na transformację polskiej energetyki, termomodernizacji, kwestii ciepłowniczych. Najbardziej wyrazistym elementem tego systemu jest Fundusz Modernizacyjny. Poprzez odpowiednie wprowadzone przez nas zapisy zadbaliśmy, aby znalazło się w nim więcej środków dla Polski - dodał.

Czym jest Fundusz Modernizacyjny?

Fundusz modernizacyjny to specjalny program finansowania, który ma na celu wsparcie 10 państw członkowskich UE o najniższych dochodach w ich przejściu na neutralność klimatyczną poprzez pomoc w modernizacji ich systemów energetycznych i poprawę efektywności energetycznej. Pieniądze z Funduszu trafiają do Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i na Węgry.

Największym beneficjentem tego funduszu jest Polska, ale przed szczytem chciała swój udział jeszcze zwiększyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejne unijne porozumienie - tym razem w kwestii redukcji gazów cieplarnianych. Wcześniej blokował je Mateusz Morawiecki - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24