Nasza Loteria

Kolejni śmiałkowie zasilili szeregi podkarpackich terytorialsów. Przybyło 93 żołnierzy, w tym 27 kobiet [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
W niedzielę w Nisku bramy koszar przekroczyli kolejni ochotnicy, którzy zasilili pododdziały 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsze powołanie ochotników od ogłoszenia pandemii w Polsce. W sumie do podkarpackiej brygady przybyło 93 żołnierzy, którzy odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

W Nisku kwalifikowano kandydatów do batalionu rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz sanockiego. Wcześniej wszyscy stawili się w miejscach stacjonowania batalionów, gdzie przeprowadzono badanie temperatury oraz ochotnicy wypełnili oświadczenie związane z COVID 19.

Niespełna miesiąc temu dowództwo brygady ogłosiło nabór do podkarpackich terytorialsów. W tak krótkim czasie rękawicę podjęło 93 ochotników, w tym 27 kobiet.

- Są to osoby młode, które nie miały kontaktu z wojskiem, jak również z bagażem doświadczeń życiowych, którzy mówią, że od dawna chcieli wstąpić do wojska, ale czas i obowiązki rodzinne nie pozwalały im na to. Teraz Wojska Obrony Terytorialnej stworzyły takie możliwości, by bezkolizyjnie zrealizować swoje życiowe marzenie

- mówi kpt. Witold Sura rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelań bojowych tak, żeby po dwóch tygodniach ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, nabyli umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i poznali podstawowe zasady zachowania na polu walki.

- Wcielenie to pierwszy dzień tzw. „szesnastki” i „ósemki”. 16-dniowe szkolenie podstawowe i wyrównawcze odbywa się w systemie ciągłym na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. W tym szkoleniu udział biorą kandydaci, którzy do tej pory nie mieli styczności z żadną z form służby wojskowej i ci, którzy odbyli służbę wojskową w formie przeszkolenia wojskowego czy też byli żołnierze zawodowi - wyjaśnia kpt. Sura.

Podczas 16 dni szkolenia podstawowego instruktorzy największy nacisk kładą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na współczesnym polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie strzeleckie.

4 lipca żołnierze ochotnicy odbędą egzamin końcowy, który składa się z wielu zadań taktyczno-ogniowych. Dzień później uroczysta przysięga wojskowa w Nowej Dębie.

Kolejni śmiałkowie zasilili szeregi podkarpackich terytorial...

ZOBACZ TEŻ: Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji robią pompki dla chorych dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24