MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Art Food - specjalna seria dla szefów kuchni powstała w Ćmielowie

Lidia CICHOCKA
DIL_Zestaw geometrycznych, multifunkcjonalnych mis, które mogą być użyte zarówno do serwowania potraw, jaki i do przykrywania - projekt Dominika Bździak_School of Form.
DIL_Zestaw geometrycznych, multifunkcjonalnych mis, które mogą być użyte zarówno do serwowania potraw, jaki i do przykrywania - projekt Dominika Bździak_School of Form. Cezary Hładki
Marek Cecuła ze studentami angielskiej i poznańskiej szkoły artystycznej tworzył w Ćmielowie ceramikę. Te naczynia od połowy września są pokazywane w jednej z londyńskich galerii.
Marek Cecuła z grupą studentów z Poznania i Londynu w Ćmielowie.
Marek Cecuła z grupą studentów z Poznania i Londynu w Ćmielowie. Arek Szwed

Marek Cecuła z grupą studentów z Poznania i Londynu w Ćmielowie.
(fot. Arek Szwed)

- Sztuka kulinarna bardzo się rozwija, powinien za tym iść design naczyń - uważa Marek Cecuła dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio, uznany na świecie artysta ceramik i projektant. Dlatego zaproponował Art Food - tworzenie obiektów ceramicznych przeznaczonych dla szefów kuchni.

Warsztaty odbywały się w Ćmielów Design Studio - pracowni Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" pod okiem Marka Cecuły. Odbyły się w Ćmielowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego w województwie świętokrzyskim. Do udziału zaproszono studentów dwóch prestiżowych uczelni: Royal College of Art z Londynu i School of Form z Poznania. Do finalnego etapu, czyli miesięcznych warsztatów w Ćmielowie zakwalifikowała się dwunastka najlepszych, po sześciu z każdej uczelni. Studenci dostali solidna podbudowę nim przystąpili do projektowania, mistrzowie kuchni: Wojciech Modest Amaro i Tim Allen poprowadzili warsztaty, były wykłady antropologiczne i kulturowe.

Podczas warsztatów z Amaro, uczestnicy zostali wprowadzeni w tajniki wykwintnej kuchni opartej na twórczej reinterpretacji polskiej tradycji, a podczas miesiąca spędzonego w fabryce porcelany mieli okazję zapoznać się z dziedzictwem polskiego przemysłu: w fabryce do tej pory znaczna część procesu produkcyjnego wykonywana jest ręcznie. Podczas miesiąca intensywnej pracy przeszli przez wszystkie etapy wytwarzania porcelany. Do tradycyjnego procesu wykonywania naczyń włączono nowoczesne techniki, jak drukowanie prototypów w technologii 3D. Efektem jest kolekcja prac zaskakujących różnorodnością form: od prostych, geometrycznych, przez organiczne kształty zaczerpnięte z natury, do toczonych na kole z widocznym śladem dotyku ludzkiej ręki.

W ramach projektu powstało 12 kompletów naczyń ceramicznych i jeden szklany, przeznaczonych do serwowania posiłków przez najlepszych szefów kuchni. Choć wszystkie projekty składają się w spójną całość, każdy z nich jest inną opowieścią o jedzeniu, podkreślającą jego estetyczny i społeczny wymiar. Art Food to nowe podejście do projektowania naczyń i tradycji serwowania jedzenia. Naczynia przestają być jedynie tłem, zaczynają grać równorzędną rolę z serwowanymi potrawami, tworząc oddziałujące na zmysły kompozycje, jak na przykład owoce morza podane w porcelanowej rafie koralowej czy talerze, których reliefowa dekoracja ukazuje się dopiero po polaniu dania sosem.

- Art Food to kompozycja, która powstaje pomiędzy estetyką, talerzem, układem jedzenia oraz smakiem - wyjaśnia Marek Cecuła. Posiłki to już nie tylko zaspokojenie apetytu, to przeniesienie jedzenia na wyższy poziom doznań estetycznych, oddziałujący na wszystkie zmysły. To również przeżycie wspólnoty, okazja do spotkania i wspólnego świętowania. Kolektywne spożywanie posiłku to moment zatrzymania, skupienia się nie tylko na tym, co na stole, ale również na ludziach wokół niego.

Marek Cecuła w trakcie zajęć ze studentami w Ćmielowie.
Marek Cecuła w trakcie zajęć ze studentami w Ćmielowie.

Marek Cecuła w trakcie zajęć ze studentami w Ćmielowie.

Projekty zostały zaprezentowane na wystawie w Concordia Design w Poznaniu i na wystawie w Londynie a także na Biennale Ceramicznym w Wielkiej Brytanii i na Festiwalu Designu w Łodzi.

Art Food okazał się projektem inspirującym nie tylko dla studentów, ale również dla producenta - część prac powstałych w ramach programu ma szansę trafić do produkcji. - Nasz projekt pozwala studentom wejść do przemysłu ceramicznego, gdzie zdobywają doświadczenie, którego w szkole się nie otrzymuje. Powstają projekty użytkowe i prawdziwe, które trafią do restauracji, a na nich będzie podawane jedzenie - mówi o idei projektu Marek Cecuła.

Art Food - specjalna seria dla szefów kuchni powstała w Ćmielowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie