Kolejny odcinek drogi ekspresowej S19 został otwarty przed Bożym Narodzeniem. To odcinek Sokołów Małopolski Północ – Łowisko [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Udostępnij:
Osoby, które wybierają się na święta do Lublina, mogą skorzystać z gotowej już drogi ekspresowej S19 na odcinku Rzeszów Wschód – Rudnik n. Sanem. W czwartek 23 grudnia został otwarty piąty odcinek S19 Sokołów Małopolski Północ – Łowisko. Ostatni, szósty już odcinek, Zdziary- Rudnik n. Sanem, zostanie udostępniony w kwietniu przyszłego roku i wtedy rzeszowianie dotrą do Lublina w ciągu półtorej godziny, a stamtąd do Warszawy.

W województwie podkarpackim kierowcy mają już do dyspozycji prawie 76 kilometrów szlaku Via Carpatia, z których ponad 45 zostało oddanych tylko w tym roku. A w woj. lubelskim ostatni odcinek S19 o długości 20 km Niedrzwica-Kraśnik zostanie ukończony, podobnie jak ostatni podkarpacki, wiosną 2022 roku.

Oddanie do ruchu drogi ekspresowej S19 na odcinku Łowisko - Sokołów Młp. Płn.

Oddanie do ruchu drogi ekspresowej S19 na odcinku Łowisko - ...

Oddany w czwartek do ruchu odcinek liczy 8 km, kosztował 86 mln złotych, jego wykonawcą jest firma Budimex. Odcinek rozpoczyna się na węźle Łowisko (dotychczasowa nazwa Kamień) na przecięciu S19 i DK19. Następnie trasa skręca lekko na południowy zachód, gdzie przecina drogę powiatową nr 1211R. Około 700 m dalej, po obu stronach drogi, zlokalizowane zostały Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Kamień, kat. I). Następnie trasa lekkim łukiem zmienia kierunek na południowo-wschodni, omijając duże kompleksy leśne. Około 1,5 km dalej zlokalizowany jest węzeł Sokołów Małopolski Północ, na którym droga ekspresowa S19 krzyżuje się z trasą DK19. Bezpośrednio przy węźle znajduje się Obwód Drogowy z Centrum Zarządzania Ruchem.

Na odcinku Sokołów Małopolski Północ – Łowisko wybudowano dwa węzły drogowe (Łowisko i Sokołów Małopolski Północ), sześć wiaduktów (w tym przejścia dla zwierząt średnich górą i dołem) oraz dwa przepusty dla zwierząt małych o funkcji ekologicznej.

– Tym samym kończymy nasze zadanie na północ od Rzeszowa, ponieważ do oddania został jeszcze jeden odcinek Zdziary – Rudnik nad Sanem. Po zakończeniu prac zostanie on udostępniony w pierwszej połowie przyszłego roku

– stwierdził Bogdan Tarnawski, dyrektor rzeszowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podczas czwartkowej ceremonii otwarcia fragmentu S19 z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera, wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewy Draus, senatora Stanisława Ożoga i innych parlamentarzystów i samorządowców.

Kolejny odcinek drogi ekspresowej S19 został otwarty przed Bożym Narodzeniem. To odcinek Sokołów Małopolski Północ – Łowisko [ZDJĘCIA]

W pierwszym półroczu przyszłego roku rzeszowski oddział RDDKiA planuje ogłosić przetarg na drugą jezdnię Sokołów Młp. - Jasionka, tak że rzeszowianie za kilka lat uzyskają pełną drogę klasy S od Rzeszowa do Janowa Lubelskiego i dalej do Lublina. Jednojezdniowy odcinek Sokołów Młp. - Jasionka powstał jeszcze za poprzednich rządów i jest najmniej bezpieczny na S19.

S19 jest elementem szlaku komunikacyjnego Via Carpatia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego łączącego północną Europę z południową przez wschodnie polskie województwa.

Teraz uwaga GDDKiA skupia się na budowie S 19 na południe od Rzeszowa.

- Jesteśmy zaawansowani pod względem procedur przygotowawczych do rozpoczęcia prac budowlanych. Urząd wojewody proceduje wydanie decyzji ZRID potrzebnej do rozpoczęcia budowy pierwszego odcinka Rzeszów Płd. – Babica. Prace na tym odcinku zaczną się w przyszłym roku. Kolejne odcinki znajdują się na etapie podpisanych umów, albo prac projektowych albo przygotowujemy się do podpisania umowy. Ostatnio ogłosiliśmy przetarg na odcinek Dukla – Barwinek; do ogłoszenia przetargowego pozostaje jeszcze odcinek Jawornik – Domaradz Iskrzynia. Sądzimy, że w przyszłym roku uda nam się zamknąć proceduralnie całą drogę Via Carpatia do Barwinka

– powiedział w czwartek Bogdan Tarnawski.

Kierowcy mogą już korzystać z prawie 30 kilometrów drogi ekspresowej S19 od węzła Rudnik nad Sanem do węzła Łowisko (dotychczasowa nazwa - węzeł Kamień). Inwestycja była dofinansowana ze środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Otwarcie najdłuższego odcinka drogi ekspresowej S19 w węźle ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jeszcze POprawic odcinek Zemsta modego Wlesy Od sokolowa do Rzeszowa
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie