Kolejny odcinek S19 na Podkarpaciu, z Iskrzyni do Miejsca Piastowego, wchodzi w fazę realizacji. Będzie gotowy w 2025 roku [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W poniedziałek (13 września) przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy podpisali umowę na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 z Iskrzyni do Miejsca Piastowego. Odcinek będzie miał długość 10,3 km a koszt inwestycji to ponad 365 mln złotych. Firma Aldesa Construcciones, która wygrała przetarg, ma ją zrealizować w ciągu 36 miesięcy.

Podpisanie umowy odbyło się w terenie, w miejscowości Targowiska, w sąsiedztwie DK19 i nowych obszarów Krosna, które wkrótce mają przekształcić się w strefę inwestycyjną.

Przyjechał na tę uroczystość wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Jak podkreśla, Via Carpatia, to kluczowy projekt drogowy.

- Dlatego robimy wszystko, aby konsekwentnie i z ogromną determinacją realizować to najważniejsze zadanie drogowe dla wschodnich regionów kraju - mówi Rafał Weber. Dodaje, że według szacunków ministerstwa, w 2026 roku Via Carpatia będzie przejezdna na całej długości w granicach Polski.

- To inwestycja o charakterze cywilizacyjnym. Usprawni komunikację, transport i podniesie potencjał gospodarczy wszystkich regionów, przez które będzie przebiegać - podkreśla wiceminister infrastruktury.

- Mieszkańcy naszego regionu są bardzo żywo zainteresowani postępem prac przy S19. Ciągle spotykamy się z pytaniami na ten temat. Węzeł w Iskrzyni będzie także bardzo ważny dla Krosna - mówi Adam Śnieżek, poseł PiS, członek komisji infrastruktury, który jak podkreślano – był jednym z parlamentarzystów regionu, zabiegających o inwestycję.

Odcinek z Iskrzyni do Miejsca Piastowego to kolejny "kamień milowy" przedsięwzięcia.

- Dla całej trasy Via Carpatia to już siódma umowa na realizację. Łączna długość odcinków z tych umów to 90,4 km a wartość to 2,75 mld zł - wylicza Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Wiesław Sowa, zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału GDDKiA podkreśla, że dwa odcinki (z Iskrzyni do Miejsca Piastowego i z Miejsca Piastowego do Dukli) będą tworzyć układ komunikacyjny, który pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z DK19. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę newralgiczne skrzyżowanie DK28 i DK19 w Miejscu Piastowym.

Odcinek drogi ekspresowej z Iskrzyni do Miejsca Piastowego będzie drogą dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. Powstaną dwa węzły drogowe: Iskrzynia i Miejsce Piastowe. Węzeł Iskrzynia połączy drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 i drogą powiatową nr 1973R, natomiast węzeł Miejsce Piastowe stanowić będzie połączenie z drogą krajową nr 28.

Dwa węzły to kluczowe elementy tego odcinka, który jest także bardzo wymagający pod względem inżynierskim i technicznym.

Zakres prac obejmie budowę dwóch estakad, pięciu wiaduktów, jedenastu mostów, przejść dla zwierząt oraz przepustów pod trasą główną. W miejscowości Widacz droga ekspresowa poprowadzona zostanie wiaduktem nad linią kolejową nr 108 relacji Stróże - Krościenko. Punkt związany z bieżącym utrzymaniem drogi (tzw. obwód drogowy) zlokalizowany będzie w Miejscu Piastowym.

Wykonawca zrealizowanie zadania i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, będzie miał 36 miesięcy. Z czego 10 - to czas na zaprojektowanie i złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Zakończenie inwestycji zaplanowano na połowę 2025 roku.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie