NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Kolejowa izolacja Bieszczadów. Lokalne samorządy walczą,...

  Kolejowa izolacja Bieszczadów. Lokalne samorządy walczą, żeby to zmienić

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Nowiny

  Kolejowa izolacja Bieszczadów. Lokalne samorządy walczą, żeby to zmienić

  ©Tomasz Jefimow

  Lokalne samorządy przejmują inicjatywę w kwestii uruchomienia połączeń kolejowych w południowej części regionu. Organizacji przewozów pasażerskich chce podjąć się powiat sanocki. Jest jednak problem: pieniądze. Samorządy chcą zebrać fundusze, ale liczą na większe wsparcie marszałka województwa.
  Kolejowa izolacja Bieszczadów. Lokalne samorządy walczą, żeby to zmienić

  ©Tomasz Jefimow

  Trwający od września ubiegłego roku remont linii kolejowej nr 106 (Jasło - Rzeszów) prowadzony na 12 - kilometrowym odcinku Boguchwała - Czudec sprawił, że z Jasła w kierunku Zagórza nie kursują żadne pociągi. Mało tego, np. w rejon gminy Komańcza w weekendy nie docierają żadne środki komunikacji publicznej.

  Zdaniem Jerzego Zuby, radnego powiatu sanockiego i pełnomocnika burmistrza Zagórza ds. kolei, remont (a potrwa on aż do lipca br.) stał się wygodnym pretekstem do kolejowej izolacji Bieszczadów. Jak podkreśla - najsensowniej byłoby przenieść tabor na ten czas do Jasła.

  Postulował to Adam Filar, działacz kampanii KochamKolej.pl z Jasła. Jednak Podkarpacki Oddział Przewozów Regionalnych PolRegio nie przychylił się do tego postulatu, tłumacząc, że byłaby to zbyt skomplikowana operacja

  Pasjonaci z KochamKolej.pl nie ustępują jednak w dążeniach do tego, by regularnie kursujące pociągi wróciły w Bieszczady. Uważają, że jest szansa, jeśli zaangażują się lokalne samorządy.

  Pierwszym krokiem w tym kierunku stała się uchwała rady powiatu sanockiego. Powiat zarezerwował w budżecie 50 tys. zł na „zorganizowanie powiatowych przewozów pasażerskich w publicznym transporcie zbiorowym w zakresie przewozów kolejowych”. Starosta sanocki zaapelował też do innych samorządów, by poszły śladem powiatu.

  - Tego rodzaju konkretne i wymierne finansowo działania zwiększają szanse na wypracowanie wspólnie z urzędem marszałkowskim rozwiązań skutkujących reaktywacją połączeń kolejowych na terenie południowej części Podkarpacia - zaznacza starosta Roman Konieczny.

  Są już pierwsze pozytywne reakcje. Dołączyły się Zagórz (20 tys. zł) i Besko (5 tys. zł), także 5 tys. zł chce dać wójt gminy Komańcza.

  Znalazł się także przewoźnik, zainteresowany świadczeniem przewozów pasażerskich na liniach: 107 (Zagórz – Łupków) oraz 108 (Zagórz – Jasło i Zagórz – Krościenko) - firma SKPL Cargo ze Zbierska, specjalizująca się w obsłudze peryferyjnych linii kolejowych.

  Marszałek deklaruje, że sfinansuje 50 proc. kosztów. - To za mało, w kontekście dbałości o zrównoważony rozwój naszego województwa - uważa Zuba. Dodaje, że partycypacja lokalnych samorządów w kosztach to i tak precedens. - Aktualnie żaden z podkarpackich samorządów, do których docierają połączenia kolejowe, nie partycypuje w ich kosztach. Do kolei nie dokładają się Rzeszów czy Przemyśl. Chcą to zrobić znacznie biedniejsze samorządy z południa regionu, więc należy to docenić.

  href="http://www.nowiny24.pl/quiz/4222,tlusty_czwartek_co_wiesz_o_paczkowej_tradycji_quiz,q,t.html">

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo