Kolumna pojazdów z Joe Bidenem przejechała ulicami Przemyśla [ZDJĘCIA, WIDEO]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w poniedziałek wieczorem przybył z Ukrainy do Polski. Pociąg z prezydentem USA na pokładzie po godz. 20.30 dotarł na dworzec w Przemyślu. Kolumnę pojazdów z Bidenem w drodze na lotnisko w Jasionce pod Rzeszowem, udało nam się sfotografować na Alei Wolności w Przemyślu.

Biden do Polski przybył prosto z wizyty w Kijowie. Do Przemyśla dotarł pociągiem.

Peron, na który przyjechał, był obstawiony przez policjantów i odgrodzony od reszty dworca ponad dwumetrowym płotem. Tam oczekiwały na niego prezydenckie samochody. Biden wsiadł do jednej z limuzyn. Zaraz potem prezydencka kolumna wyruszyła z dworca.

Kolumna z Bidenem wyjeżdża z dworca:

Kolumna przejeżdża przez miejscowość Orły:

Wizyta prezydenta USA w Polsce była zapowiadana na wtorek, ale w poniedziałek amerykański przywódca niespodziewanie odwiedził ogarniętą wojną Ukrainę. W Kijowie spotkał się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.

We wtorek w Warszawie Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i wygłosi przemówienie do narodu polskiego przed Arkadami Kubickiego w ogrodach zamkowych. W środę weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki poświęconym dalszemu wsparciu Ukrainy.

Wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i Ukrainie mają miejsce krótko przed przypadającą w piątek rocznicą agresji Rosji na Ukrainę.

Rzecznik rządu o wizycie prezydenta USA w Kijowie

Podróż Bidena do Kijowa przez Przemyśl

Samolot z prezydentem USA odleciał z bazy Andrews pod Waszyngtonem w niedzielę o godz. 4.15 czasu lokalnego (godz. 10.15 czasu polskiego). Biden odleciał zmodyfikowaną maszyną Boeing 757, normalnie używaną do lotów krajowych. Podróżował z relatywnie małą świtą, na pokład zabrano też kilku dziennikarzy, którym nie pozwolono jednak korzystać z telefonów i innych urządzeń elektronicznych - dodaje stacja.

Biden przybył najpierw do amerykańskiej bazy Ramstein w Niemczech, skąd poleciał do Jasionki pod Rzeszowem. Następnie wsiadł w pociąg w Przemyślu, którym przekroczył granicę polsko-ukraińską i po prawie 10 godzinach podróży dotarł do Kijowa ok. godz. 8 rano czasu lokalnego w poniedziałek.

Biden pojawił się z powrotem w Przemyślu przed godz. 21. Stąd udało się do Jasionki, a następnie do Warszawy.

Joe Biden w Polsce

Wizyta Joe Bidena w Polsce - relacja z przyjazdu prezydenta USA do Polski.
17:5222.02.2023

Joe Biden odleciał z Polski

Samolot Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie odleciał z Lotniska Chopina w Warszawie

17:5022.02.2023

Wkrótce zostanie przywrócony ruch na stołecznych ulicach

17:3822.02.2023

17:3222.02.2023

Joe Biden dotarł na warszawskie lotnisko

Prezydent USA jest już na lotnisku Okęcie w Warszawie, skąd wkrótce odleci.

17:2222.02.2023

Opublikowano wspólne stanowisko po szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki

17:1822.02.2023

Prezydent USA jedzie na warszawskie lotnisko

Prezydent USA Joe Biden w środę po godz. 17.15 opuścił Pałac Prezydencki i udaje się na warszawskie lotnisko Chopina. Amerykański przywódca kończy wizytę w Polsce.

17:1422.02.2023

Przywódcy B9 przyjęli wspólną deklarację po szczycie w Warszawie

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował dziennikarzy, że przywódcy przyjęli podczas szczytu deklarację, potwierdzającą zaangażowanie w kontynuację polityki odstraszania i obrony. Jak mówił, państwa wschodniej flanki zgodziły się, że będą się wspierać w razie jakiegokolwiek zagrożenia.

W deklaracji – mówił Przydacz – potępiono też w ostrych słowach „rosyjską, brutalną, krwawą wojnę przeciwko Ukrainie, którą prowadzi Rosja”. 

Podkreślam, wszyscy członkowie formatu bukaresztańskiego, wszystkich dziewięciu prezydentów podpisuje się pod tymi słowami potępienia w kierunku Rosji – dodał.

Prezydencki minister poinformował, że członkowie B9 opowiedzieli się także za polityką otwartych drzwi NATO. 

Miejsce dla Ukrainy w przyszłości jest w Europie, także i w strukturach euroatlantyckich – o tym mówi deklaracja – podkreślił.

Ponadto, jak przekazał Przydacz, deklaracja mówi o konieczności kontynuacji większej obecności NATO na wschodniej flance z uwagi na to, że największe wyzwania natury bezpieczeństwa dla całej wspólnoty euroatlantyckiej pochodzą z kierunku wschodniego.

17:0622.02.2023

Joe Biden i Andrzej Duda rozmawiają po szczycie B9

Zakończył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, ale, jak poinformował przewodniczący prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden rozmawiają w cztery oczy.

Ostatnie dwa dni pokazują, że relacje bezpośrednie między prezydentami są bardzo dobre, jest - jak mówią niektórzy - pewna chemia. Sojusz polsko-amerykański jest najlepszy w historii – powiedział .

16:4422.02.2023

Zakończył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

Zakończyło się spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki, prezydenta USA i sekretarza generalnego NATO w Warszawie. W Pałacu Prezydenckim politycy omówili aktualny stan bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i rozmawiali o kolejnych wzmocnieniach czyli m.in. o kolejnych oddziałach wojsk, które mają przyjechać na wschód na mocy postanowień szczytu NATO w Madrycie.

16:2622.02.2023

Joe Biden wziął w środę udział we Mszy świętej z okazji Środy Popielcowej

15:5422.02.2023

Joe Biden spotkał się także z pracownikami Misji USA w Polsce

15:2822.02.2023

W szczycie bierze udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

15:1322.02.2023

15:0722.02.2023

Prezydent zainaugurował szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

Na początku spotkania prezydent Andrzej Duda wskazywał, że warszawski szczyt B9 ma szczególne znaczenie. 

Spotykamy się prawie dokładnie w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie. Mówię tutaj o brutalnej, pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku – mówił Duda.

Przypomniał, że dzień po rosyjskiej agresji na Ukrainę przywódcy państw Bukareszteńskiej Dziewiątki spotkali się w Warszawie, aby przedyskutować największe wyzwania stojące przed całym Sojuszem Północnoatlantyckim oraz o możliwościach wsparcia Ukrainy.

To, co chcemy zrobić dzisiaj, to zastanowić się wspólnie, w gronie najbliższych sojuszników, nad naszymi kolejnymi krokami przed szczytem B9 w Bratysławie oraz szczytem NATO w Wilnie, a także o możliwościach udzielania dalszego wsparcia Ukrainie – powiedział prezydent, inaugurując obrady.

14:5622.02.2023

Trwa szczyt państw grupy B9 - Bukaresztańskiej Dziewiątki

14:4322.02.2023

Joe Biden jest już w Pałacu Prezydenckim. Rozpoczął się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

14:3022.02.2023

Joe Biden wyruszył na spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Po godz. 14 opuścił Joe Biden warszawski hotel Marriott, by udać się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie weźmie udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki. 

Oprócz amerykańskiego przywódcy w spotkaniu będzie uczestniczył m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

14:1122.02.2023

Trwa ceremonia powitania uczestników szczytu B9

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie trwa ceremonia powitania uczestników szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki przez gospodarzy spotkania: prezydentów Polski, Rumunii i Słowacji: Andrzeja Dudę, Klausa Iohannisa oraz Zuzanę Czaputovą.

W spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki biorą udział: prezydent USA Joe Biden, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przywódcy: Bułgarii - Rumen Radew, Estonii - Alar Karis, Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Egils Levits, Węgier - Katalin Novak oraz premier Czech Petr Fiala.

12:5822.02.2023

To kolejny etap docenienia wschodniej flanki NATO

Obecność Joe Bidena na spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki jest kolejnym etapem docenienia wagi wschodniej flanki Sojuszu. To, co początkowo traktowano jako margines, teraz jest mainstreamem – ocenia w rozmowie z PAP Marek Świerczyński z Polityki Insight.

Gdy w 2014 r. powstawała Bukareszteńska Dziewiątka i zaczęło się wzmacnianie wschodniej flanki NATO, ten format nie był wcale mile widziany przez Amerykę i zachodnią Europę. Dzisiaj widzimy, jak bardzo się to zmieniło - powiedział szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight.

Dodaje, że stało się to m.in. na fali „ogólnego docenienia tej części Europy, przyznania racji co do ocen krajów tego regionu na temat zagrożenia ze strony Rosji”.

12:0622.02.2023

Brytyjskie media o przemówieniu Joe Bidena. "To obietnica solidarności z Polską"

Financial Times komentuje, że atmosfera wieczornego wydarzenia przypominała wiec wyborczy: flagi USA, Polski i Ukrainy, entuzjastyczny tłum i piosenki Bruce'a Springsteena i Beyonce.

Przemowa w Warszawie miała podkreślać zaangażowanie Polski i innych sojuszników po stronie Ukrainy - komentuje Times.

To była obietnica solidarności z Polską, która w ostatnich dwunastu miesiącach okazała się kluczowym sojusznikiem Waszyngtonu i Kijowa - możemy z kolei przeczytać w Guardianie.

11:5822.02.2023

Krakowskie Przedmieście zamknięte

Rozpoczynają się pierwsze zamknięcia ulic w związku z wizytą prezydenta USA w Warszawie. O godzinie 11.30 Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zamknięciu dla ruchu Krakowskiego Przedmieścia na odcinku Świętokrzyska – Senatorska.

Autobusy w obu kierunkach będą kierowane przez Świętokrzyską, Mazowiecką i plac Teatralny - dodał ZTM.

11:5122.02.2023

Niemieckie media komentują wizytę Joe Bidena w Warszawie

Z przemówienia amerykańskiego prezydenta w Warszawie wynika, że podjął on jasną decyzję: chce dalej przeciwstawiać się Putinowi. Z punktu widzenia Bidena to nie Ukraina, ale Rosja jako napastnik powinna ustąpić – komentuje w środę portal tygodnika „Spiegel”.

Joe Biden w Warszawie podkreślił, że poparcie sojuszników dla Ukrainy będzie niezachwiane. 

Walka z autokratami stała się misją Joe Bidena. Jego nieoczekiwane pojawienie się w Kijowie i przemówienie (w Warszawie) pokazały, że nie boi się Putina. Jest wręcz przeciwnie – zauważa „Spiegel”.

11:3922.02.2023

Stany Zjednoczone chcą wzmacniać bezpieczeństwo państw B9

Wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodniej granicy jest naszym wspólnym interesem - powiedział przed wylotem do Polski premier Czech Petr Fiala.

W Warszawie przedstawiciele Bukareszteńskiej Dziewiątki, którą tworzą państwa wschodniego skrzydła NATO, spotkają się z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem.

Szef czeskiego rządu podkreślił, że istotny jest sam fakt spotkania Bukareszteńskiej Dziewiątki z prezydentem Stanów Zjednoczonych.

To ważny sygnał współpracy północnoatlantyckiej. Stany Zjednoczone pokazują w ten sposób, że mają świadomość zagrożeń, na które są wystawione przede wszystkim państwa tworzące wschodnie skrzydło NATO i że chcą uczestniczyć we wzmacnianiu ich bezpieczeństwa - powiedział Petr Fiala.

11:2122.02.2023

Warszawa szczególnym sojusznikiem strategicznym dla Waszyngtonu

Dla Waszyngtonu Warszawa jest szczególnie strategicznym sojusznikiem w Europie, zwłaszcza po wybuchu wojny na graniczącej z NATO Ukrainie - napisał francuski dziennik „La Croix”.

Szczególną pozycję Polski podkreśla między innymi to, że na jej terytorium stacjonuje około 10 tys. amerykańskich żołnierzy, a prezydent USA Joe Biden wybrał właśnie Warszawę dla wygłoszenia przemówienia w przeddzień rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„La Croix” przypomina, że Biden w Kijowie zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, a Stany Zjednoczone przekazują walczącemu z agresją rosyjską państwu zdecydowanie największe wsparcie.

11:0022.02.2023

10:5022.02.2023

Wyłączenia w ruchu drogowym pojawią się około południa

Jest bardzo bezpiecznie. Dziękujemy wszystkim za wczorajszą współpracę. Również dzisiaj zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej. Wyłączenia w ruchu mogą pojawić się okolicach południa" - napisała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

Dodano, że cały czas obowiązują stopnie alarmowe. "Widząc zagrożenie, poinformuj nas o swoich obawach. Daj znać działającym na mieście funkcjonariuszom" - zaapelowali policjanci.

10:3522.02.2023

Obecność Joe Bidena w Polsce to potężny sygnał i demonstracja siły

Przemówienie prezydenta USA w Warszawie, które jest jednocześnie przemówieniem do całego wolnego świata, pokazuje, że Warszawa jest bezpiecznym miejscem, gdzie amerykański przywódca może swobodnie przebywać w jednym miejscu przez dłuższy czas – zauważył prezydent Polski Andrzej Duda. W rozmowie z CNN zauważył, że sama obecność prezydenta Bidena w Kijowie jest potężnym sygnałem politycznym i strategicznym.  

Prezydent Biden wysyła sygnał o obronie każdego centymetra terytorium NATO. Dla nas ten sygnał, wysłany przez najpotężniejsze państwo na świecie, naszego sojusznika i przyjaciela, jest bardzo ważny – podkreślił Duda.

10:2522.02.2023

Jakie są oczekiwania przed spotkaniem Joe Bidena z prezydentami grupy B9?

10:1822.02.2023

Wystąpienie, które jasno wyznaczyło granicę

Dobre i mocne - tak o warszawskim przemówieniu prezydenta USA mówił w środę w RMF szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Według niego cała, trwająca jeszcze, wizyta Joe Bidena w Polsce przyniosła wiele pozytywów.

To było dobre wystąpienia. Cała wizyta, która jeszcze trwa, przyniosła wiele pozytywów. To wystąpienie na Zamku Królewskim było mocne – powiedział w środę w RMF Przydacz.

Według niego wystąpienie Bidena "było mocne w tym sensie, że jasno wyznaczyło granice – my jesteśmy wolnym światem, po drugiej stronie są ciemni autokraci, którzy chcą zburzyć porządek światowy". Jak wskazał, podczas przemówienia poruszone zostały jeszcze dwie istotne kwestie – dalsze wsparcie Ukrainy oraz docenienie roli Polski.

09:5622.02.2023

Wizyta Joe Bidena to hołd dla unikalnej roli Polski

Wizyta prezydenta Bidena w Warszawie jest m.in. hołdem dla wyjątkowej roli Polski w tym konflikcie (na Ukrainie) - powiedział kongresmen Demokratów Mike Quigley. Jak dodał, Polska jest niezbędnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Wizyta prezydenta Bidena w Polsce pokazała kilka rzeczy na raz: to była celebracja odporności Ukrainy przez ostatni rok, hołd dla unikalnej roli Polski w tym konflikcie, ale też przypomnienie, jaka jeszcze długa droga przed nami - zaznaczył kongresmen z Chicago i członek komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów.

Według polityka Polska okazała się nieodzownym partnerem dla Stanów Zjednoczonych oraz najważniejszym pośrednikiem między Zachodem i Ukrainą, zaś Polacy pokazali "niezłomne wsparcie" dla swojego sąsiada.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pjoter
Sypnęli by kasa dla Przemyśla, na jakieś nowe ulice, autobusy itp. Bo jak na razie to nic z tego "show" miasto nie ma.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie