Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kombinezony rehabilitacyjne pomagają już chorym dzieciom

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Jedną z metod rehabilitacji, które prowadzi fundacja, jest terapia w kombinezonach Dunag
Jedną z metod rehabilitacji, które prowadzi fundacja, jest terapia w kombinezonach Dunag Archiwum fundacji
Na portalu Zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na kombinezony rehabilitacyjne dla dzieci. Dzięki pomocy wielu ludzi, również Czytelników „Nowin”, udało się kupić już pierwsze cztery sztuki.

Fundacja „Mały Wielki Krok” z Krasnego, o której pisaliśmy w styczniu, kontynuuje zbiórkę pieniędzy na zakup specjalistycznych kombinezonów rehabilitacyjnych dla dzieci. Przypominamy, że fundacja prowadzi wiele projektów dla dzieci, m.in. zajęcia rehabilitacyjne, konsultacje fizjoterapeutyczne czy grupowe warsztaty sensoplastyczne, które cieszą się bardzo dużą popularnością.

- Sam pomysł na założenie fundacji wziął się z własnych doświadczeń jej członków - rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy ciągle poszukują nowoczesnych i skutecznych metod rehabilitacji dla swoich pociech - opowiada Małgorzata Jęczalik, prezes fundacji.

Jedną z metod, które prowadzi fundacja, jest terapia w kombinezonach Dunag

- Jest to rodzaj specjalnego uniformu, składającego się ze spodenek, kamizelki, nakolanników i linek o różnej sile naciągu, którymi można upinać dziecko na różne sposoby, uzyskując konkretne efekty, takie jak korekcja postawy czy poprawa czucia głębokiego - opisuje prezes fundacji „Mały Wielki Krok”.

Wyjaśnia też, że dodatkowo dziecko w takim kombinezonie można odpowiednio podwiesić w specjalnej kabinie i wykonywać ćwiczenia, które bez ich użycia nie są w ogóle możliwe. - Jest to szczególnie istotne u dzieci, które samodzielnie nie chodzą czy nawet nie siedzą. Podczas takich ćwiczeń zyskują inną perspektywę i możliwości, np. mogą podskoczyć zawieszone na linkach czy po prostu zrobić kilka kroków - dopowiada Małgorzata Jęczalik.

I dodaje, że metoda ta jest trudno dostępna na Podkarpaciu, a w samym Rzeszowie taką terapię oferują pojedyncze prywatne gabinety.

- Żeby skorzystać z takiej terapii, np. w formie turnusu, trzeba wydać ok. 8000 zł za dwa tygodnie ćwiczeń, dlatego bardzo niewielu rodziców może sobie pozwolić na takie wyjazdy kilka razy w roku - wyznaje prezes fundacji.

Dlatego członkowie fundacji zaprosili do Krasnego pana Roberta Kwiatkowskiego, projektanta kombinezonów Dunag, który przeszkolił współpracujących z nią fizjoterapeutów, aby mogli prowadzić regularne zajęcia dla dzieci z naszego rejonu. Udało się również nawiązać współpracę z Centrum Rehabilitacji Ortopedycznej „Achilles” w Krasnem, gdzie do dyspozycji mają salę do ćwiczeń oraz sprzęt pomocny w takiej terapii.

Fundacja prowadzi zajęcia rehabilitacyjne z wykorzystaniem tych kombinezonów, które wcześniej były wypożyczane, a obecnie dzięki prowadzonej zbiórce ma już cztery własne nowe komplety i kontynuuje zbiórkę na zakup ostatniego, piątego zestawu.

- Jest to nasz wspólny sukces, przede wszystkim darczyńców, jak i rodziców, i członków fundacji oraz pracowników Rzeszowskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, który pomaga w prowadzeniu zbiórki - opowiada prezes fundacji.

Jeśli chcesz wesprzeć fundację, na portalu Zrzutka.pl pod adresem zrzutka.pl/kombinezony trwa zbiórka pieniędzy. Można również przekazywać darowizny bezpośrednio na konto fundacji: 52 2530 0008 2051 1070 6135 0001 (Nest Bank SA).

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24