Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisarz UE Janez Lenarcic i minister Adam Niedzielski otworzyli unijny medyczny hub Medevac w Jasionce

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
W jednym z budynków Parku Naukowo – Technologicznego otwarto Medevac Hub Jasionka, do którego już w przyszłym tygodniku trafią pierwsi pacjenci z Ukrainy.

Transport pacjentów z ukraińskich szpitali do Polski, a potem do innych europejskich krajów trwa od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę, ale Medevac Hub Jasionka ma ten proces usprawnić. W jednym z obiektów PN-T zorganizowano dwadzieścia oddzielnych stanowisk pomocy medycznej, w której ukraińscy chorzy będą mogli oczekiwać na transport do szpitali w krajach unijnych, a także w Norwegii, która dotychczas przyjęła największą liczbę chorych zza naszej wschodniej granicy. Pacjenci z hubu we Lwowie będą do Jasionki transportowani karetkami ukraińskimi, polskimi, słowackimi. Norwegowie zajmą się lotniczym transportem z lotniska w Jasionce do placówek medycznych w Europie, które zgłoszą gotowość przyjęcia chorych. Norweskie samoloty medyczne będą w tym celu dwa razy w tygodniu lądować w Jasionce i stąd startować.

Medevac Hub jest wspólną inicjatywą Unii Europejskiej, rządu Norwegii, WHO, polskich i nie tylko polskich organizacji pozarządowych. W czwartek uroczystego otwarcia tego obiektu dokonali minister zdrowia Adam Niedzielski, unijny komisjach ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarćić oraz ukraiński minister zdrowia Viktor Liaszko. Jasionkę tego dnia odwiedzili przedstawiciele WHO i norweskiego rządu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Komisarz UE Janez Lenarcic i minister Adam Niedzielski otworzyli unijny medyczny hub Medevac w Jasionce

Zjednoczona Europa na pomoc ukraińskim pacjentom

- Proces, który realizujemy od kilku miesięcy, doczekał się takiego finalnego kroku – tłumaczył minister Niedzielski. – Hubu, w którym pacjenci z Ukrainy będą mogli oczekiwać na transport do innych krajów w Europie. Idea transferowania pacjentów jest bardzo ważna z punktu widzenia państwa polskiego, ponieważ Polska jest w bardzo dużym stopniu obciążona napływem uchodźców, także tych z różnymi schorzeniami. Tak zorganizowany transfer będzie będą ulgą dla naszego systemu opieki zdrowotnej.

Dotychczas do Polski trafiali uciekinierzy, którzy z różnych przyczyn nie mogli kontynuować terapii w ojczyźnie, coraz częściej przybywają pacjenci, którzy doznali urazów w wyniku działań wojennych.

- Wasza walka jest naszą walką – zapewnił Ukraińców Janez Lenarćić. – Będziemy wam pomagać tak długo, jak długo będziecie tego potrzebować.

Najbardziej przejmująco zabrzmiało wystąpienie Viktora Liaszko. Już w pierwszym zdaniu podziękował narodowi polskiemu. A potem lekarzom całej Unii Europejskiej, także Światowej Organizacji Zdrowia. Wspomniał o ukraińskich lekarzach, pielęgniarkach i ratownikach medycznych, którzy zginęli od rosyjskich kul i bombardowań szpitali.

- Blisko 60 tysięcy ukraińskich medyków doznało traumy, która nie pozwala im wrócić do pracy sprzed 24 lutego – wyliczał. - 123 szpitale zostało doszczętnie zniszczonych.

Przed budynkiem huby na pacjentów czekał w pełni wyposażony autokar medyczny, jaki Norwegia podarowała Ukrainie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24