Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompozytor filmowych hitów to rodowity jaślanin

Ewa Gorczyca
Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz w rozmowie z burmistrzem Jasła Andrzejem Czerneckim podczas wizyty w warszawskim domu państwa Matuszkiewiczów.
Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz w rozmowie z burmistrzem Jasła Andrzejem Czerneckim podczas wizyty w warszawskim domu państwa Matuszkiewiczów. Archiwum
"Czterdziestolatek", "Wojna domowa" czy "Janosik" - muzyczne motywy z tych seriali kojarzy chyba każdy. Ale nie każdy wie, ze autor filmowych hitów, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz pochodzi z Jasła.

Jerzy Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r. w jednej z kamienic przy jasielskim rynku.

Dziadek pana Jerzego, Jan Leżoń, był zamożniejszym kupcem jasielskim. Prowadził sklep i masarnię w środkowej kamienicy zachodniej pierzei jasielskiego rynku. Początkiem 1944 r. państwo Matuszkiewiczowie sprowadzili się całą rodziną ze Lwowa do Jasła, do domu rodzinnego. Mając 16 lat, późniejszy słynny saksofonista i kompozytor, pracował w Jaśle jako laborant i fotograf , do momentu wysiedlenia rodziny we wrześniu 1944 r.

- Jasło jako miejsce mojego urodzenia przez cały czas istnieje w moim sercu i pamięci. Muzyką lekką zainteresowałem się właśnie w Jaśle, inspirując się grą wuja Władysława, który grywał szlagiery lat 20. i 30. XX wieku - opowiada muzyk

Po wojnie Jerzy Matuszkiewicz wyjechał do Krakowa. Tam zaczął grać na klarnecie i saksofonie. W 1947 r. rozpoczął współpracę z big bandem Kazimierza Turowicza, a rok później założył "Jazz Club" przy krakowskim oddziale YMCA (Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Meskiej). Po rozwiązaniu organizacji wyjechał do Łodzi, gdzie rozpoczął studia filmowe. Był współorganizatorem "Zaduszek Jazzowych" w Krakowie w 1954 r., a także współzałożycielem grupy muzyków, nazwanej później "Melomani".

Jak zostałem "Dudusiem"

To w Krakowie przylgnął do niego pseudonim Duduś.

- To brzmi zabawnie i w moim wieku, to taki trochę infantylizm, ale wywodzi się z obyczajów, które przyjęły się w środowisku muzycznym - opowiadał artysta podczas ubiegłorocznej spotkania z burmistrzem Andrzejem Czerneckim. - Większość muzyków w środowisku jazzowym nosi takie przydomki, np. Jan "Ptaszyn" Wróblewski. Powstają przypadkowo w gronie kolegów znających się dłuższy czas.

Ksywka Jerzego Matuszkiewicza wzięła się z rysunków Gwidona Miklaszewskiego, rysownika krakowskiego, który w latach 50. i 60. codziennie rysował do Gazety Krakowskiej malutki rysunek na pierwszą stronę. Był na nim ojciec i jego syn, mały Duduś. Każdy rysunek był zawsze opatrzony zabawnym tekstem.

- Synek Duduś zapytywał ojca o problem społeczny czy obyczajowy, który troszkę kontrastował ze współczesnością i było to zawsze dowcipnie sformułowane. Koledzy z zespołu dopatrzyli się podobieństwa między mną a Dudusiem z gazety. To był chłopczyk korpulentny, z dużą główką i uznali, że jestem podobny - śmieje się "Duduś" Matuszkiewicz.

W ciągu swojej kariery napisał muzykę do ok. 200 filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, m.in. do: "Stawki większej niż życie", "Janosika", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Czterdziestolatka", "Wojny domowej", "Alternatywy 4", "Przygody psa Cywila", "Stawiam na Tolka Banana" czy "Poszukiwany-poszukiwana".

Jest też autorem hejnału Festiwalu Jazzowego, który po raz pierwszy wykonał solo na rozpoczęcie 40. Jazz Jamboree. W 2006 r. krakowski "Jazz Club" odznaczył go medalem Złoty Helikon, a "Piwnica pod Baranami" - brązową statuetką Baranka Jazzowego. W 2008 r. otrzymał Złotego Fryderyka.

Pomysł zorganizowania w Jaśle koncertu poświęconego wybitnemu jaślaninowi, zrodził się już dawno. W ub.r. burmistrz opowiedział o tej inicjatywie muzykowi, goszcząc z jego mieszkaniu w Warszawie.

Honorowy Obywatel Jasła

- Dokonania Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, wybitnego kompozytora są dla nas powodem do satysfakcji i wielkiej dumy. Wielokrotnie mówiliśmy o tym, że Jasło jest miastem, z którego wywodzą się niezwykli ludzie - podkreślał Czernecki.

Koncert muzycznych przebojów Jerzego Matuszkiewicza odbył się w Jasielskim Domu Kultury w ub. weekend, podczas Dni Jasła. 84-letni kompozytor miał go uświetnić swoją obecnością, niestety, stan zdrowia jego i żony uniemożliwił mu przyjazd do Jasła. Ciepłe słowa i podziękowania przesłane przez niego zostały odczytane w trakcie koncertu. - Będę duchem z Wami, gdy będziecie słuchać mojej muzyki - zapewnił w liście.

W trakcie koncertu oficjalnie odczytano akt nadania Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi tytułu "Honorowy Obywatel Miasta" i pokazano film z wizyty w domy państwa Matuszkiewiczów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24