Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputer dla ucznia. Co wybrać stacjonarny czy notebooka?

Opr. Na podstawie materiałów AMD jer
FOT. DAREK DANEK
Co dzieciom będzie potrzebne do nauki oprócz książek i zeszytów. Odpowiedź jest jedna - komputer. Większość rodziców nie posiada jednak wystarczającej wiedzy, by wybrać produkt dobry pod względem jakości oraz za rozsądną cenę.

Badania dotyczące korzystania przez dzieci z komputera dowodzą, że robi to już 70% naszych pociech w wieku 4-14 lat. Wbrew pozorom, komputer nie służy im jedynie do grania (choć tak spędza czas 60% dzieci). Już ponad 1/4 z nich wykorzystuje "elektroniczne pudełko" do nauki, a co piąte korzysta z Internetu. Do tego dochodzi słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. We współczesnym życiu komputer, nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci jest praktycznie niezbędny.

Większy czy mniejszy?

Często bolączką rodziców jest decyzja, czy wybrać komputer stacjonarny (PC), czy mobliny (notebook). Wszystko zależy tutaj od potrzeb dziecka i zasobności naszego portfela. Obie opcje mają zalety i wady. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, które rzeczy są dla nas ważniejsze, a które mniej ważne.

Zacznijmy od PCta. Komputer stacjonarny jest trochę tańszy. Ponadto łatwiej i taniej możemy go po kilku latach zmodernizować. Jest bardziej wydajny i ma większą moc obliczeniową. Najważniejszą częścią składową komputera jest jego serce - procesor.

Jeśli nie mamy w planach, by nasze dziecko zostało super-informatykiem albo mistrzem hakerów, najkorzystniej wybrać model o wysokim współczynniku wydajności do ceny (wyposażony np. w procesor AMD Athlon II X2 i kartę graficzną ATI Radeon HD 4670). To wystarczy, aby dziecko spokojnie mogło grać w gry edukacyjne (albo rozrywkowe) oraz uczyć się i korzystać z Internetu. Jeśli przed dzieckiem, zwłaszcza nieco starszym, stawiane są bardziej zaawansowane wymagania i chciałoby np. doskonalić swoje umiejętności graficzne, godny uwagi jest komputer o wyższej konfiguracji (np. z trzy- lub czterordzeniowym procesorem z serii AMD Phenom II i kartą graficzną ATI Radeon HD 4890).

Warto również zastanowić się nad modelem, w którym najważniejsze komponenty są zoptymalizowane do współpracy ze sobą, np. platforma AMD Dragon. Zapewnia wysoką wydajność, stabilność pracy oraz wszechstronność komputera, niezależnie od konfiguracji, na jaką zdecyduje się użytkownik.
Wady PCta:

- zajmuje więcej miejsca niż laptop (trzeba dokupić m.in. monitor i klawiaturę), ma więcej kabli, które musimy połączyć (w laptopie wystarczy jeden zasilający).
Dziecko nie zabierze go w żadną podróż ze względu na wielkość i wagę.

Zaletami notebooka to mobilność, niewielki rozmiar i waga. Dziecko może go spakować do torby i wziąć ze sobą np. do biblioteki lub na wycieczkę. Z reguły komputery mobilne są jednak droższe od komputerów stacjonarnych, choć gdy do ceny PCta dodamy cenę monitora, może nas to kosztować bardzo podobnie.
Notebooki trudniej także modernizować. Dlatego też najlepiej zainwestować w dobre rozwiązanie, które starczy na kilka lat i nie pochłonie całych oszczędności.

Atrakcyjnym wyborem mogą być notebooki działające w oparciu o nowoczesne platformy, np. AMD Puma (wyposażona w dwurdzeniowy procesor AMD Turion X2). Oferuje doskonałe osiągi, nawet podczas pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie. Zapewnia doskonałą grafikę i jakość obrazu oraz wydłuża pracę baterii, gdy dzieci uczą się poza domem. Notebooki wyposażone w tę platformę oferują światowi producenci, np. Dell, Acer, Fujitsu Siemens, Toshiba, MSI - cena już od 2000 zł.

Dla dzieci ciekawym rozwiązaniem mogą być także ultracienkie notebooki, wyposażone w platformę AMD Yukon z procesorem AMD Athlon Neo. Są jeszcze lżejsze od tradycyjnych notebooków, oferują dużo więcej możliwości, a są za to równie poręczne i lżejsze.

Ważne i mniej ważne

Jest jeszcze kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując komputer. Jedną z nich jest wielkość monitora. W PCtach jest to zwykle 17" albo 19", w notebookach może być mniejsza, dzięki czemu są one lżejsze. Obudowa komputera (stacjonarnego) powinna mieć wejścia na słuchawki i pendrivy z przodu, żeby dziecku łatwiej było je podłączyć. Kolor jest mniej istotny, ale może stanowić ciekawy element pokoju. Klawiatura powinna być odporna na uszkodzenia i zalania płynami - jest szereg produktów tego typu na rynku, najlepiej kupić model na usb.

Jak kupić komputer?

Jeśli posiadamy pewną wiedzę na temat komponentów komputera, najlepszym miejscem jest znany sklep internetowy. Dostaniemy tam produkt tańszy nawet o kilkaset złotych niż w normalnym sklepie. Sprzedawcy udzielają również coraz częściej gwarancji, która terminem ważności jest zbliżona do tej ze sklepów tradycyjnych. Jeśli jednak nie wiemy nic na temat komputera, wybierzmy się do specjalistycznego sklepu albo supermarketu.

Tam z pewnością dostaniemy fachową informację i wsparcie. Musimy pamiętać, by wybrać rozwiązanie o wysokim współczynniku wydajności do ceny, np. takie jak wcześniej wspomniane.
---------------------------------------------------------------------------
Procesor (CPU - serce komputera. Nadzoruje i synchronizuje prace wszystkich urządzeń w komputerze. Odpowiada za szybkość wykonywania operacji.
RAM (Random Access Memory) - podstawowy rodzaj pamięci, ma wpływ na szybkość wykonywania operacji.
Karta graficzna - urządzenie odpowiedzialne za obsługę obrazu i animacji. Nowoczesne karty graficzne umożliwiają obsługę zaawansowanych programów, filmów oraz gier 3D.
Płyta główna (motherboard, mainboard) - płyta, na której montuje się najważniejsze elementy komputera, umożliwia komunikację pomiędzy wszystkimi elementami urządzenia. Na płycie głównej znajdują m.in. procesor, pamięć RAM karty graficznej oraz gniazda do zainstalowania np.: dysku twardego, napędu CD-ROM.
Karta sieciowa LAN - umożliwia podłączenie się do Internetu za pomocą kabla sieciowego (internetowego).
Karta sieciowa WiFi - urządzenie umożliwiające bezprzewodowy dostęp do Internetu.
Microsoft Office to zestaw programów biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft, obejmujący m.in. edytory tekstu, programy do prezentacji, czy obsługi poczty e-mail.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24