Od dziś na trasach komunikacji miejskiej i podmiejskiej w Krośnie jeżdżą nowe, niskoemisyjne autobusy: duże volva i małe MMI. 13 pojazdów kupiło miasto w ramach projektu unijnego. - To milowy krok w rozwoju komunikacji miejskiej - podkreśla prezydent Piotr Przytocki.

Wyjazd autobusów na trasy poprzedziła ich oficjalna prezentacja - dla radnych i dziennikarzy oraz konferencja prasowa, która odbyła się w Pałacu Polanka.

- Modernizacja taboru autobusowego jeszcze nigdy nie była w naszym mieście prowadzona na tak szeroką skalę - mówi prezydent Przytocki. - Wymieniamy niemal połowę mocno wyeksploatowanych autobusów. Zmodernizowana zostanie infrastruktura przystankowa oraz zbudowany nowoczesny peron na dworcu autobusowym.

Te inwestycje mieszczą się w wartym 38,5 mln zł projekcie "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno".

Miasto realizuje je razem z ościennymi samorządami, korzystając z 27 mln zł dofinansowania. W sąsiednich gminach także przewidziane są inwestycje związane z komunikacją publiczną, np. budowa zatok autobusowych.

Nowe autobusy nie zostały przydzielone do konkretnych tras, ale do konkretnych kursów. To oznacza, że na każdej linii będą jeździć zarówno "stare" jak i nowe autobusy.

Zobacz galerię

Nowych autobusów w Krośnie jest na razie 13 (ma być 21). 11 sztuk dostarczyło Volvo. To pojazdy z napędem hybrydowym, o długości 10,6 metra. Mają 80 miejsc (w tym 23 siedzące).

- To pierwsze takie autobusy, które dostarczamy w Polsce - zaznacza regionalny szef sprzedaży w Volvo, Tomasz Wojtowicz.

Miasto kupiło też dwa mniejsze autobusy, z silnikiem Diesla, wyprodukowane przez firmę MMI, na bazie Iveco.

- Pomieszczą 31 pasażerów, w tym 14 na miejscach siedzących - mówi Kazimierz Szpak, prezes spółki Miejska Komunikacja Samochodowa.

FLESZ: Planujesz zmianę opon? Wtedy najlepiej to zrobić

Wszystkie autobusy wyposażone zostały w udogodnienia: klimatyzację, elektroniczną tablicę prezentującą przebieg linii, system zapowiedzi głosowych informujących o aktualnym oraz najbliższym przystanku, porty USB umożliwiające doładowanie urządzeń mobilnych.

Volvo mają niską podłogę ułatwiającą wsiadanie, wysiadanie i poruszanie się po pojeździe. Autobusy klasy mini mają niskie wejścia oraz specjalnie wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Pojazdy są też wyposażone są w bramki liczące pasażerów, a dla większego bezpieczeństwa podróżnych przestrzeń autobusów jest monitorowana.

- Korzystanie z publicznego transportu zbiorowego stanie się bardziej efektywne i znacznie przyjemniejsze - mówi Piotr Przytocki.

Nowe autobusy zastąpiły te najbardziej wysłużone we w taborze krośnieńskiego MKS.

- To były autobusy wysokopodłogowe, emitujące dużo spalin, najstarsze eksploatowaliśmy już ponad 30 lat - mówi Kazimierz Szpak.

Z projektem związane są kolejne inwestycje w Krośnie: przebudowane zostaną zatoki autobusowe na ul. Wojska Polskiego i ul. Żwirki i Wigury, zainstalowane 52 nowe wiaty autobusowe. Kilkanaście przystanków zostanie wyposażonych w tablice z aktualizowaną informacją o danym kursie, zostanie też zainstalowany monitoring.

Nowe autobusy kursują nie tylko po Krośnie. Jeżdżą także do Chorkówki, Korczyny, Miejsca Piastowego, Krościenka Wyżnego i Jedlicza. MKS zamierza uruchomić kursy do Wojaszówki. - Szukamy kierowcy, który mógłby obsługiwać tę trasę - mówi Kazimierz Szpak.

POPULARNE NA NOWINY24: