Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunista Kruczek został patronem ulicy

Bartosz Gubernat
Władysław Kruczek urodził się w 1910 w podrzeszowskiej Zwięczycy, zmarł w 2003 r. w Warszawie. W latach 30. był członkiem Komunistycznej Partii Polski, następnie PPR (od 1942 r.), wreszcie PZPR.
Władysław Kruczek urodził się w 1910 w podrzeszowskiej Zwięczycy, zmarł w 2003 r. w Warszawie. W latach 30. był członkiem Komunistycznej Partii Polski, następnie PPR (od 1942 r.), wreszcie PZPR. FOT. ARCHIWUM
Władysław Kruczek, były I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR i żołnierz Armii Radzieckiej ma od wczoraj swoją ulicę w Rzeszowie.

Zdecydowali o tym radni kojarzeni z lewicą.

Wczorajsza sesja rzeszowskich rajców miała być krótka i przyjemna, a zakończyła się skandalem. Wszystko przez propozycję klubu radnych Rozwój Rzeszowa.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad zasugerowali, aby jedną z ulic w nowo przyłączonej części miasta (dzielnica Zwięczyca) nazwać imieniem Władysława Kruczka.

To fragment drogi, która jest przedłużeniem dawnej ul. Micała (taka nazwa obowiązywała kiedy ta część Zwięczycy należała do gminy Boguchwała).

Radny Budzik: To ważna postać

Władysław Kruczek

Urodził się w 1910 w podrzeszowskiej Zwięczycy, zmarł w 2003 r. w Warszawie. W latach 30. był członkiem Komunistycznej Partii Polski, następnie PPR (od 1942 r.), wreszcie PZPR. W czasie wojny służył w Armii Radzieckiej, poźniej organizował PPR i Gwardię Ludową na Rzeszowszczyźnie, za co trafił do obozów koncentracyjnych (1942 - 1945). Od 1945 pracownik aparatu partyjnego. Był m. in. I sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR w Rzeszowie i I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego, członkiem Biura Politycznego KC PZPR i członkiem Rady Państwa. W latach 1961-1985 poseł na Sejm PRL.
Źródło: Wikipedia

- Przy tej ulicy znajduje się dom rodzinny pana Kruczka - motywował propozycję radnych Grzegorz Budzik, przewodniczący Klubu Rozwój Rzeszowa.

- To niewątpliwie bardzo ważna postać w historii Rzeszowa. Dzięki jego staraniom powstała filharmonia, przyczynił się też do rozwoju ośrodka akademickiego i sportu.

Oliwy do ognia dolał prezydent Tadeusz Ferenc (wywodzący się z lewicy), który poparł propozycję Rozwoju Rzeszowa.

To obraza pamięci ofiar komunizmu

Radni PiS propozycję nazwali powrotem do PRL-u. Na znak protestu salę obrad opuścił Antoni Kopaczewski, pierwszy szef rzeszowskiej Solidarności, dziś radny klubu PiS.

Wcześniej łamiącym głosem powiedział prezydentowi, że czuje się głęboko urażony tą sytuacją.

W podobnym tonie wypowiedział się Marek Wójcik, mieszkaniec Rzeszowa, który przysłuchiwał się obradom:

- Ten wniosek obraża pamięć ofiar tamtego systemu.

Pozostałe ulice w Zwięczycy otrzymały nazwy: Tadeusza Nalepy, Zwięczycka, Świętokrzyska, Karkonoska, Beskidzka Starowiejska, Nowogrodzka, Józefa Klimczaka, Kresowa oraz Saletyńska

Mimo usilnych przekonywań prawicy, głosami 14 radnych Rozwoju Rzeszowa rada nadała ulicy nazwę W. Kruczka. Przeciw byli wszyscy przedstawiciele klubu PiS, a czterech radnych wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu Votum Separatum zgłosił Andrzej Dec, radny niezrzeszony oraz Robert Kultys w imieniu klubu PiS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24