Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej. Wystąpi m.in. Piotr Pławner, jeden z najwybitniejszych skrzypków

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji
Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji Materiały prasowe
W piątek, 25 listopada o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. Wystąpi m.in. Piotr Pławner, jeden z najwybitniejszych skrzypków. - Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach“ – pisze o artyście gazeta „Stuttgarter Zeitung. W programie koncertu m.in. W programie: L. van Beethoven, W.A. Mozart i J. Brahms. Warto się wybrać! Bilety są w sprzedaży.

W programie:

  • L. van Beethoven – Uwertura „Coriolan” op. 62
  • W.A. Mozart – Koncert skrzypcowy D-dur KV 218
  • J. Brahms – IV Symfonia e-moll op. 98

- Wieczór otwiera uwertura Coriolan, którą Beethoven skomponował do dramatu austriackiego pisarza Heinricha Josepha von Collin, a nie – jak przypuszczał kilkadziesiąt lat później Richard Wagner – do tragedii Szekspira. Oparta na błędnym założeniu analiza Wagnera prowadzi jednak do trafnego spostrzeżenia: Beethoven zilustrował wewnętrzny dramat człowieka, którego zraniona duma i pragnienie odwetu musi ustąpić przed miłością ojczyzny. Dziewiętnastoletni Mozart napisał między kwietniem a grudniem 1775 roku pięć koncertów skrzypcowych, przede wszystkim na własny użytek (zagrał go w Augsburgu, o czym doniósł w liście do ojca), ale przypuszczalnie także z myślą o Antonio Brunettim, koncertmistrzu kapeli dworskiej arcybiskupa Colloredo w Salzburgu. Narracja muzyczna w Koncercie D-dur rozwija się, jak na Mozarta przystało, w sposób płynny i naturalny, od efektownych figuracji początkowego Allegro, poprzez marzycielskie Andante cantabile, do żartobliwego Ronda z wdzięczną melodią ludową - czytamy na stronie Filharmonii Podkarpackiej.

W programie również J. Brahms – IV Symfonia e-moll op. 98

- W IV Symfonii e-moll Brahmsa warto zwrócić uwagę na wyjątkowo bogaty zasób muzycznego kształtowania języka kompozytora, jego umiejętność łączenia cytatów z muzyki barokowej z klasyczną formą i romantycznym brzmieniem. Cytat z końcowego chóru kantaty Nach dir, Herr, verlanget mich BWV 150 Johanna Sebastiana Bacha, znajdziemy w ostatniej części. Jest nią chaconne – według Brahmsa „najwspanialszy i najbardziej niepojęty utwór muzyczny - opisuje Filharmonia Podkapracka.

Bilet kosztuje 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24