Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert w Filharmonii Podkarpackiej. W programie m.in. G. Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka”

OPRAC.:
Urszula Sobol
Urszula Sobol
W piątek, 14 października o godz.19:00 w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. W programie: G. Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka”, W. A. Mozart – XXVII Koncert fortepianowy B – dur KV 595 i L. van Beethoven – IV Symfonia B –dur op. 60.

Koncert inaugurujący

- Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny otworzy arcydzieło energii, rytmu, motoryczności i kolorystyki dźwiękowej – uwertura do Sroki złodziejki Rossiniego. Po niej usłyszymy Koncert fortepianowy B-dur KV 595, napisany w ostatnim roku życia Mozarta, kiedy jego kariera solowa praktycznie nie istniała, od trzech lat nie napisał żadnego koncertu, wydawca żądał od niego prostszych dzieł dla wiedeńskiej publiczności, a cesarz Leopold II nie zaszczycił go żadnym zamówieniem. Muzyka przemawia tu jednak subtelnością i łagodnością, nad którą unosi się duch rezygnacji, jak w części środkowej, która jest pełna zadumy i melancholii - czytamy na stronie Filharmonii Podkarpackiej.

-Czwarta Symfonia Beethovena to z kolei dzieło przesycone czystą radością, o doskonałej i błyskotliwej orkiestracji, wyraźnie kontrastowe wobec Trzeciej i Piątej. Nie ma ona żadnego programu filozoficznego ani poetyckiego, o niczym nie opowiada i niczego nie maluje – jest to idealny przykład tego, co romantycy nazywali „muzyką absolutną”. Kontrasty nastrojowe, idące w parze z genialną wyobraźnią dźwiękową i formotwórczą inwencją stanowią najważniejsze atuty tej symfonii. Tym niezwykle efektownym programem przywita Państwa Maestro David Giménez jako główny gościnny dyrygent Filharmonii Podkarpackiej - informuje Filharmonia Podkarpacka.

DAVID GIMÉNEZ

Koncert w Filharmonii Podkarpackiej. W programie m.in. G. Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka”
Materiały prasowe

Urodzony w Barcelonie, David Giménez studiował grę na fortepianie i kompozycję w Conservatori del Liceu w swoim rodzinnym mieście. Następnie specjalizował się w dyrygenturze w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Karla Österreichera oraz w Royal Academy of Music w Londynie u Sir Colina Davisa.

W tym sezonie Maestro Giménez dyrygował między innymi Królewską Orkiestrą Filharmoniczną w Londynie, Belgijską Orkiestrą Narodową, Orchestra dell´Arena di Verona, Orchestra della RAI Torino, Orchestre de L´Île de France w Paryżu oraz Orquestra de Barcelona.

ROBERTO PROSSEDA

Koncert w Filharmonii Podkarpackiej. W programie m.in. G. Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka”
Materiały prasowe

Roberto Prosseda zyskał ostatnio światowy rozgłos dzięki nagraniom wszystkich utworów fortepianowych Felixa Mendelssohna na 10 płytach CD (2005 – 2014) oraz kompletu sonat fortepianowych Mozarta (2015-2018), zrealizowanym dla firmy Decca. Regularnie występuje z najważniejszymi światowymi orkiestrami, takimi jak Londyńska Orkiestra Filharmoniczna, Nowa Filharmonia Japońska, Państwowa Moskiewska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Akademii Santa Cecilia, Filarmonica della Scala, Brukselska Orkiestra Filharmoniczna, holenderska Residentie Orkest, Holenderska Orkiestra Symfoniczna, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, Staatskapelle Weimar, Orkiestra Filharmonii w Calgary, Królewska Orkiestra Filharmoniczna w Liverpoolu oraz Orkiestra Gewandhaus w Lipsku. Występował pod batutą takich dyrygentów, jak David Afkham, Marc Albrecht, Christian Arming, Harry Bickett, Riccardo Chailly, Pietari Inkinen, Yannick Nézet-Séguin, George Pehlivanian, Dennis Russell Davies, Tugan Sokhiev, Jan Willem de Vriend, Jurai Valčuha.

Z orkiestrą Gewandhaus pod dyrekcją Riccardo Chailly’ego Roberto Prosseda nagrał zrekonstruowany przez Marcella Bufaliniego III Koncert e-moll Mendelssohna, wydany przez wytwórnię Decca w 2009 roku. We Włoszech Roberto jest stałym gościem najważniejszych instytucji organizujących koncerty, w tym Akademii Muzycznej św. Cecylii w Rzymie, Teatro alla Scala w Mediolanie, Musical Union w Turynie, teatru operowego La Fenice w Wenecji, Instytutu Accademia Musicale Chigiana w Sienie, Teatro Municipale w Bolonii.

Roberto Prosseda jest szczególnie cenionym interpretatorem utworów fortepianowych Mozarta, Schuberta, Schumanna, Chopina, którym to kompozytorom poświęcił swoje najnowsze nagrania.

Roberto Prosseda prowadzi również badania w dziedzinie muzyki. Jest współautorem trzech filmów dokumentalnych, poświęconych Mendelssohnowi, Chopinowi i Lisztowi w reżyserii Angela Bozzoliniego, wyprodukowanych przez RAI Educational i dystrybuowanych przez Euroarts. Redagował liczne cykle radiowe dla Radia Watykańskiego i RAI 3 (m.in. o Aldo Clementim); jest także autorem tomu Lezioni di Musica – il Pianoforte (Przewodnik po muzyce fortepianowej, wyd. Curci 2013). Roberto Prosseda jest prezesem włoskiego Stowarzyszenia Associazione Mendelssohn, koordynatorem artystycznym międzynarodowych wystaw Cremona Musica oraz dyrektorem artystycznym Ascoli Piceno Festival i Patmos Chamber Music Festival.

W piątek, 14 października o godz.19:00 w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. W programie: G. Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka”, W. A. Mozart – XXVII Koncert fortepianowy B – dur KV 595 i L. van Beethoven – IV Symfonia B –dur op. 60.

Bilety do kupienia w kasie Filharmonii Podkarpackiej, a także online.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24