Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończą pracę nad wyjątkowym kalendarzem z Jarosławia

Kamil Jaworski
– W kalendarzu na 2018 rok pokazujemy przede wszystkim drogę do odzyskania niepodległości na naszym galicyjskim podwórku, ale łapiąc szerszy kontekst –
wyjaśnia Marlena Brzyska.
– W kalendarzu na 2018 rok pokazujemy przede wszystkim drogę do odzyskania niepodległości na naszym galicyjskim podwórku, ale łapiąc szerszy kontekst – wyjaśnia Marlena Brzyska. fot. Kamil Jaworski
To już siódma edycja Kalendarza Wielokulturowego. Tym razem będzie to kalendarz niepodległościowy.

Kalendarz Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz”, który powstaje od 2011 roku, to wspólne dzieło Marleny Brzyskiej i Łukasza Zagrobelnego. Tradycyjnie w pięknie wydanym kalendarzu ściennym znajdziemy trzy kalendaria: gregoriańskie, juliańskie i żydowskie oraz święta właściwe dla danej religii i obrządków.

Bez zmian pozostaje także jego forma. Są więc piękne, archiwalne zdjęcia i ciekawe teksty osadzone w realiach historycznych. We wcześniejszych latach poznaliśmy m.in. nacje i grupy etniczne zamieszkujące Galicję, historie miast, opisy świąt i obrzędów, a w tym roku czytaliśmy o kurortach i uzdrowiskach południowych województw II Rzeczpospolitej.

W przyszłym roku cofniemy się o 100 lat

Przez cały rok 2018 pozostaniemy w duchu roku 1918. – Jest to kalendarz niepodległościowy. Stwierdziliśmy, że to dobry moment i postanowiliśmy symbo-licznie pożegnać Galicję. Każda kolejna karta kalendarza ukazuje inny wątek wojennej zawieruchy. Nie skupiamy się jednak na walkach i rozlewie krwi. Pokazujemy sytuację miesz kańców Galicji w tamtych realiach politycznych, sympatyzujemy z ich przekonaniami, wstępujemy do Legionów, wspólnie przeżywamy rozczarowania czy udajemy się na emigrację – opowiada Marlena Brzyska.

Poznamy historie zwykłych ludzi

Nowy kalendarz, mimo że przenosi nas w czas wielkiej wojny lat 1914-1918, nie będzie nas raczył opisem walk ani epatował brutalnością. Jak zwykle poznamy historię zwykłych ludzi. Tym razem Marlena i Łukasz podjęli się zadania wyjątkowo trudnego. Dowiemy się, jak tamten świat i ciężki czas były widziane przez zwykłych mieszkańców ówczesnej Galicji.

– Jest to opowieść o wojnie i o tym, co przed wojną. Mamy tutaj zdjęcia, na których widzimy, jak wyglądało życie przed wybuchem konfliktu, jak wyglądało życie na wojnie, są tu Legiony Polskie, w maju mamy fotografię, na której widzimy pierwsze oznaki niepodległości w Krakowie w związku ze świętem 3 Maja. Listopad to Kraków udekorowany biało-czerwonymi flagami. Kończymy go pozytywnie: polskimi legionistami z grudnia 1918 roku w swoich koszarach we Lwowie – opisuje Łukasz Zagrobelny.

Zdjęcia w większości pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, są także pojedyncze fotografie z archiwów au striackich. Teksty główne ograniczają się do Galicji, natomiast na dole każdego miesiąca znajdziemy kalendarium wszystkich ważnych wydarzeń dla ziem pod trzema zaborami. – Pokazujemy przede wszystkim drogę do odzyska nia niepodległości na naszym galicyjskim podwórku, ale ła- piąc szerszy kontekst – wyjaśnia Marlena Brzyska.

Kalendarz Wielokulturowy na 2018 rok będzie można zamawiać od grudnia na stronie kalendarz.izbapamieci.org.pl.


Zobacz też: Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall w Rzeszowie. Rozmowa z Tomaszem Sekielskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto