Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konflikt na rzeszowskiej Drabiniance. Wolą boisko od płatnych kortów

Bartosz Gubernat
Na razie cała miejska działka to łąka, częściowo zagospodarowana pod boisko piłkarskie.
Na razie cała miejska działka to łąka, częściowo zagospodarowana pod boisko piłkarskie. Krzysztof Kapica
Mieszkańcy ul. Zielonej i Granicznej na rzeszowskim osiedlu Drabinianka nie chcą sąsiadować z płatnymi kortami tenisowymi.

W rejonie ul. Zielonej i Granicznej na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie miasto ma ok. 2,6 ha gruntów. Na razie teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego i można go zagospodarować w oparciu o warunki zabudowy. Ale już kilka lat temu urzędnicy zapowiedzieli, że przeznaczą go pod tereny zielone i rekreacyjne. Ok. 1,30 ha od strony ul. Granicznej miało zająć pełnowymiarowe, oświetlone boisko do piłki nożnej, pokryte sztuczną trawą.

50 arów w środku działki miasto przeznaczyło pod budowę nowego bloku komunalnego, w którym 6 z 31 mieszkań ma zająć kadra profesorska Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pozostałe 1,26 ha urzędnicy chcą sprzedać pod budownictwo mieszkaniowe.

Zdaniem mieszkańców Drabinianki te oficjalne plany nijak mają się jednak do rzeczywistości. Podczas wczorajszej sesji, na wniosek urzędników pod obrady miał wejść projekt zezwalający na oddanie terenów przy ul. Zielonej w wieczyste użytkowanie.

- Wynika z niego, że pod budowę prywatnych kortów tenisowych ma pójść cała działka. To kłóci się z wcześniejszymi ustaleniami miasta z radą osiedla. Owszem, korty nie będą uciążliwym sąsiadem, ale na osiedlu mamy już dwa kluby tenisowe, przy ul. Kwiatkowskiego i w rejonie ul. Strażackiej. Dlatego zamiast miejsca, w którym za chwilę rozrywki trzeba zapłacić, wolimy ogólnodostępne bezpłatne boisko. Zwłaszcza, że jego projekt jest już gotowy - mówi Zbigniew Grabowski, szef Rady Osiedla Drabinianka.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa w obronie mieszkańców stanęli Jerzy Cypryś z PiS i Mirosław Kwaśniak z Rozwoju Rzeszowa. Przekonywali, że dyskusja nad uchwałą jest przedwczesna, bo najpierw urzędnicy powinni wysłuchać stanowiska mieszkańców. Takiego samego zdania była większość radnych obecnych na sali, dlatego projekt nie wszedł do porządku obrad. Ale zdaniem Grzegorza Tarnowskiego, dyrektora Biura Gospodarki Mieniem Urzędu Miasta Rzeszowa mieszkańcy nie mają się czego obawiać.

- Rzeczywiście rozmawialiśmy o budowie pełnowymiarowego boiska, ale ono nie mieści się na tej działce. Dlatego postanowiliśmy podzielić 1,30 ha gruntu na trzy pasy. Dwa skrajne chcemy zabudować ogólnodostępnymi, ale mniejszymi boiskami do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. Prywatnemu inwestorowi oddalibyśmy tylko środkową część - tłumaczy dyr. Tarnowski.

Aby na terenie nie powstało nic innego, konieczność budowy kortów miasto chce zapisać w umowie wieczystej dzierżawy gruntu. Terenami interesuje się m.in. stowarzyszenie, które przez lata prowadziło klub tenisowy na Olszynkach. Ponieważ niemal co roku korty były tam zalewane przez Wisłok, sportowcy sprzedali działkę i szukają dla siebie nowej lokalizacji.

- Pozostałe nasze plany pozostają bez zmian. Reszta działki, czyli 1,76 ha zostanie przeznaczona na budownictwo mieszkaniowe - zapewnia dyrektor Tarnowski.

Uchwała ma wrócić pod obrady już na najbliższą sesję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24