Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Konflikt pielęgniarek z dyrekcją Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie zażegnany

af
Krzysztof Kapica
Związek pielęgniarek operacyjnych i anestezjologicznych poinformował, że w piątek zakończył się trwający od kilku miesięcy spór między dyrekcją szpitala przy ul. Lwowskiej a pielęgniarkami. Pozwy zostały wycofane, zwolnione dyscyplinarnie pielęgniarki przywrócono do pracy.

Pełniąca obowiązki dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, Barbara Rogowska spotkała się w piątek z pielęgniarkami. Jak poinformowali w oświadczeniu związkowcy, spełniła ich postulaty. Przywróciła do pracy liderki Związkowej Organizacji Zakładowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych.

Przypomnijmy, że jako powód zwolnienia obu kobiet podano „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych”. Pielęgniarki obecnie przebywają na zwolnieniu chorobowym. Zaraz po tym na podstawie indywidualnych uzgodnień z dyrekcją, mają wrócić do pracy. Związkowcy otrzymali także zapewnienie o wycofaniu wszystkich pozwów wobec obu organizacji związkowych pielęgniarek, w tym zawiadomień do prokuratury.

Wycofano także wszystkie pozwy wobec przewodniczącej pielęgniarek i położnych. Krzysztof Bałata, który do niedawna był dyrektorem szpitala „na górce”, domagał się m.in. sprostowania wypowiedzi opublikowanej na jednym z rzeszowskich portali. Chodziło o słowa: „Ostatnio jeden z pacjentów cztery dni głodował, czekając na zabieg na ortopedii”. Szefowa pielęgniarek nie zrobiła tego, a sprawa trafiła do sądu.

Pewne jest, że pielęgniarki i położne otrzymają także zaległe wypłaty (od września 2018 roku), które wynikają z rozporządzenia ministra zdrowia.

- Nasza organizacja związkowa jest bardzo zadowolona, iż po wielu tygodniach licznych spotkań, oświadczeń, pism i wielkiego zaangażowania ze strony pielęgniarek z naszego szpitala, jak i pielęgniarek z całej Polski, udało się doprowadzić do spełnienia wszystkich oczekiwań strony związkowej - napisał w oświadczeniu zarząd ZOZ ZPOA.

Cztery miesiące spokoju

W piśmie czytamy również, że pielęgniarki i położne zadeklarowały, że przez najbliższe cztery miesiące w szpitalu będzie panował spokój. - Rozumiejąc fakt, iż pani dyrektor musi mieć czas na całościowe zapoznanie się z funkcjonowaniem szpitala, jego poszczególnymi jednostkami i pracownikami, uzgodniliśmy, iż nasze związki zawodowe dają czas i gwarancję zachowania 4 miesięcy spokoju - czytamy w oświadczeniu.

W piątek po spotkaniu z dyrekcją pielęgniarki ogłosiły, że kończą trwający od kilku miesięcy konflikt.

Około dwa tysiące osób bierze udział w manifestacji pielęgniarek, jaka dziś odbywa się w Rzeszowie.O godz. 11, przed szpitalem przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie, zebrały się związki zawodowe pielęgniarek z całej Polski. Uczestnicy manifestacji następnie przemaszerowali ulicami Rzeszowa przed urząd marszałkowski. W ten sposób chciano pokazać solidarność ze zwolnionymi dyscyplinarnie pielęgniarkami oraz członkami organizacji pielęgniarskich pracujących w największym szpitalu na Podkarpaciu. Ok. godz. 14 do manifestujących wyszedł Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa, przywitały go gwizdy.Manifestacja ma się zakończyć ok. godz. 16.

Wielki protest pielęgniarek w Rzeszowie. 2000 osób manifesto...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24