Kongres 590. Po raz czwarty w Jasionce biznes i polityka zasiądą przy jednym stole

Andrzej Plęs, Anna Janik
Kongres 590 zyskuje na znaczeniu, z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników
Kongres 590 zyskuje na znaczeniu, z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników Krzysztof Łokaj
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Państwo dla biznesu, biznes dla społeczeństwa - relacje między administracją publiczną a przedsiębiorczością decydują o dynamice rozwoju gospodarczego, społecznego państwa. Kongres 590 - w założeniu - ma diagnozować rozbieżności między tymi światami i rozwiązywać problemy. Czy po trzech edycjach kongresu jesteśmy tego bliżsi?

Kiedy w 2016 r. do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Województwa Podkarpackiego w Jasionce zjechali prezydent, premier, ministrowie, przedstawiciele biznesu, naukowcy, ekonomiści i samorządowcy, relacje przedsiębiorców z administracją i polityką były co najmniej napięte. Biznes zarzucał polityce nadprodukcję i niestabilność prawa gospodarczego, presyjne działanie służb skarbowych, nieprzewidywalne prawo podatkowe, brak wsparcia na rynku wewnętrznym, a tym bardziej - na rynkach obcych.

Jeśli jeszcze chwilę wcześniej polityka mówiła o biznesie, to głównie w kontekście „mafii VAT-owskiej”, więc biznes czuł się przez państwo traktowany jak zorganizowana grupa przestępcza. Kongres 590 miał być płaszczyzną, by polityka mogła wysłuchać biznesu, a biznes polityki.
Bo stan „zimnej wojny” szkodził obu stronom: przedsiębiorczości: co najmniej utrudniał rozwój, a brak rozwoju to niższe wpływy do budżetu państwa, a bez nich polityki robić się nie da. Nieprzypadkowo więc hasłem przewodnim kongresu stało się: „Uwalniamy polski potencjał”. A liczbę 590 w nazwie kongresu zapożyczono z prefiksu na kodzie kreskowym towarów wyprodukowanych w Polsce.

Kongres w „polskiej Bawarii”

Już liczba ok. 2,5 tys. krajowych i zagranicznych gości i prelegentów świadczyła o randze tego wydarzenia w 2016 r. Wicepremier Mateusz Morawiecki już wtedy uznał publicznie, że Rzeszów na dwa kongresowe dni stał się najważniejszym dla polskiej gospodarki miejscem. Uczestniczący w spotkaniu przedsiębiorcy wyczekiwali zapowiadanej prezentacji „Konstytucji biznesu” - pięciu pakietów nowych ustaw, które prowadzenie biznesu w Polsce miały uczynić łatwiejszym.

Od uproszczenia systemu podatkowego po zasadę, że „co nie jest prawem zakazane, jest dozwolone”. Bo wcześniej administracja publiczna stosowała odwrotność tej zasady.

Uczestniczący w pierwszej edycji przedsiębiorcy te rewolucyjne zapowiedzi przyjmowali z ostrożnym optymizmem. Jednak inauguracja kongresowego cyklu została oceniona jako sukces: polityka wyciągnęła rękę do biznesu, biznes odpowiedział na zaproszenie polityki, a premier Beata Szydło nie szczędziła regionowi komplementów:

- Mówi się, że Podkarpacie to jest polska Bawaria - u części zgromadzonych na sali głównej wywołała oklaski, u części uśmiech zakłopotania, bo stereotypy sytuują Podkarpacie w społeczno-gospodarczej „Polsce B”. - Moim marzeniem i ambicją jest, żeby - kiedy będę kończyć pracę jako premier Rzeczypospolitej Polskiej - mówiono: „Bawaria? Tak, to takie niemieckie Podkarpacie”.

Ekspansja po polsku

Skoro w pierwszej edycji kongresu uczestniczyli goście z USA, Niemiec, Ukrainy, Włoch, Hiszpanii i kilku innych krajów, wydarzenie urosło do rangi międzynarodowej. Rok później podczas drugiej edycji hasło „Uwalniamy polski potencjał” pozostało aktualne, ale w tematyce obrad przesunięto nieco akcenty.

Skupiono się na tym, jak państwo, prawo i administracja publiczna mogą pomóc prywatnemu (i nie tylko) biznesowi w ekspansji na rynki obce, w eksporcie i promocji polskich usług i produktów. A biznes w kuluarach centrum kongresowego wyrażał oczekiwania, że państwo powinno bardziej zaktywizować swoje służby dyplomatyczne, by próbowały zainteresować rynki obce polską produkcją i usługami, aktywniej działać dla pozyskania zagranicznych kontrahentów dla wsparcia polskiej przedsiębiorczości.

Skoro prezydent USA przy każdej swojej oficjalnej wizycie zagranicznej zabiera na pokład Air Force One grupę amerykańskich biznesmenów, to nie robi tego bez powodu. I polska polityka winna brać przykład z amerykańskiej, gdy idzie o wsparcie polityki dla biznesu.

Podczas drugiej edycji kongresu wspominano także o „repolonizacji” polskiej gospodarki, wskazywano, że ponad połowa jej jest w rękach zagranicznego kapitału, a polski jest zbyt mały.

- Musimy mieć długoterminowy plan budowy polskiego kapitału - zapowiedział wicepremier Morawiecki. I przytoczył opinie niektórych ekonomistów, iż „Polska została skolonizowana przez Europę Zachodnią”.

W wielu wystąpieniach pobrzmiewał termin „patriotyzmu gospodarczego” i podawano różne recepty, jak taki patriotyzm realizować. W ciągu tych dwóch dni okazji do wymiany opinii między światami polityki i biznesu nie brakło: 74 panele dyskusyjne w 13 blokach tematycznych: polską gospodarkę omówiono od wyzwań biznesu i otoczenia gospodarczego po start-upy. Biuro organizacyjne wyliczyło, że w spotkaniach uczestniczyło ok. 4 tys. osób.

W rocznicę odzyskania niepodległości

Liczba około 6 tys. uczestników ubiegłorocznej (2018 r.) odsłony kongresu sugerowała, że cykl zyskuje na popularności. Edycja była wyjątkowa - podkreślił prezydent RP Andrzej Duda - bo odbywała się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Z pewnością można powiedzieć, że jest to absolutnie jedno z największych, jeżeli nie największe wydarzenie gospodarcze w Polsce - dodał prezydent.

Rocznicowe okoliczności i rekordowa liczba uczestników nie zmieniły zasadniczego tematu kongresu, którym była polska gospodarka, jej słabe punkty i atuty, zagrożenia i perspektywy rozwoju. „Nauka skazana na biznes” - podkreślano także rosnące znaczenie start-upów i innowacji dla gospodarki. I zastanawiano się, czy hasło „made in Poland” otwiera drzwi do zachodnich rynków zbytu.

Kongres 590 stał się okazją nie tylko do dialogu między polityką a biznesem, ale dla przedsiębiorców także miejscem nawiązywania kontaktów biznesowych i promocji swojej oferty handlowej. Zaś dla Podkarpacia kongres stał się okazją do promocji swojego potencjału.

To ma być rekordowa edycja

Tegoroczna edycja Kongresu 590 ma być jeszcze bardziej spektakularna, bo organizatorzy spodziewają się, że liczba uczestników przekroczy 7 tys. osób. Zaplanowano dziewięć bloków tematycznych. Paneliści mają wypracować rozwiązanie, jak utrwalać rozwojowe trendy napędzające naszą gospodarkę, celem dyskusji jest też wytyczenie nowych kierunków rozwoju. Nowym, niekonwencjonalnym formatem spotkań będą od tego roku specjalne fora tematyczne, dotyczące elektromobilności, gamingu czy handlu.

Jak zwykle będą goście specjalni z zagranicy. Wśród nich szefowie SPECTRUM Group. To jedna z najważniejszych firm zajmujących się konsultingiem strategicznym w Stanach Zjednoczonych. Wraz z jej prezesem, generałem George Close’m, do Polski przyjedzie dyrektor wykonawczy Andrew Campbell.

Będzie okazja posłuchać kongresmena Toma Reeda. Jako polityk angażuje się w walkę o przyjazne dla przedsiębiorców regulacje prawne. Jest zwolennikiem niskich podatków i tradycyjnego pojmowania roli budżetu federalnego.

- Będziemy gościć jednego z oddanych stronników prezydenta Donalda Trumpa, polityka niekonwencjonalnego i ciekawego. Jego oryginalne spojrzenie na kwestie ekonomii i relacji biznes-państwo z pewnością pomoże nam lepiej zrozumieć złożoność amerykańskiego podejścia do globalnej zmiany - przekonuje Łukasz Oprawski, prezes Kongresu 590.

Szczególnie oczekiwane jest wystąpienie Thomasa J. Lee’ego, współtwórcy Fundstrat Global Advisers. To wybitny analityk i wizjoner, który jako jeden z pierwszych badaczy na świecie poświecił się zagadnieniom związanym z technologią blockchain i kryptowalutami.

- Imponuje świeżym, szerokim spojrzeniem na rynki i niekwestionowanymi sukcesami. To on trafnie przewidział przebieg ożywienia na rynku nieruchomości po kryzysie 2008 - zaznacza Oprawski.

Ważnym uczestnikiem debaty dotyczącej bezpieczeństwa i relacji w czasie globalnej zmiany będzie generał John F. Kelly, do niedawna sekretarz bezpieczeństwa narodowego USA i szef kancelarii prezydent Donalda Trumpa. Zanim związał się z administracją Trumpa, służył w piechocie morskiej Stanów Zjednoczonych, a także dowodził oddziałami marines w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Ciekawie zapowiada się wystąpienie Roberta Enslina, który kilka miesięcy temu po 27 latach pracy rozstał się z firmą informatyczną SAP i został szefem Google Cloud Business Group.

W Jasionce koło Rzeszowa trwa trzecia edycja Kongresu 590 - jednego z największych gospodarczych wydarzeń w kraju. Impreza w G2A Arena potrwa do jutra. Wśród gości Kongresu 590 są m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy - Beata Szydło, Piotr Gliński, Jarosław Gowin i prezes NBP Adam Glapiński.Zobaczcie galerię zdjęć z pierwszego dnia.WIDEO: Andrzej Duda na Kongresie 590: Przedsiębiorcy zadowoleni z sytuacji gospodarczej, ale chcą by Polska była mocniejsza kapitałowoTVN24/x-news

Andrzej Duda na Kongresie 590 w Jasionce koło Rzeszowa. Zdję...

Prezydent Andrzej Duda wręczy nagrody

Ważnym punktem kongresu będzie wręczenie Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. To szczególne wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój polskiej gospodarki, budując jednocześnie pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na arenie międzynarodowej. Do tej pory niepisaną tradycją było, że wśród nagradzanych były firmy z Podkarpacia.

W poprzednich latach prezydent Andrzej Duda nagrodził m.in. ML System z Zaczernia, firmę Melex z Mielca oraz Ultratech z Sędziszowa Młp.
W tym roku wśród nominowanych w kategorii Lider MŚP jest m.in. P.P.U.H. BRYK Witold Bryk z Jasionki, a w kategorii Międzynarodowy Sukces nominację otrzymała firma Olimp Laboratories Sp. z o.o. w Dębicy.

Trzymamy kciuki!

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To ja
6 października, 13:40, Gość:

Przyjadą, zjedzą, wypiją, przy okazji pogadają i pojadą na następną imprezę.o wzajemnej adoracji. towarzystw To takie Tak na prawdę to nikt nic na takiej imprezie nie załatwił. Wszyscy co w Polsce zainwestowali to z daleka omijali takie eventy.

Przyjadą na parę minut ,roboty przed cały tydzień i masa klasy wyrzucona w błoto

B
Banaś plus

Strach myśleć co się dzieje pod tym wspólnym stołem.

R
Rom
6 października, 12:53, poko-sroko:

PO-KO:

"Ch*j tam z Polską wschodnią"

6 października, 7:05, Gość:

Wuj z podatnikami. Niech pracują na nas nadludzi ze wschodu. Trujące zakłady dla zachodu, wschód z czystym powietrzem i socjalem.

Gonić tę zarazę, która zjawia się na Podkarpaciu bez PLUSÓW!!! Z pustą ręką niech jadą do Poznania. Nam się należy, jesteśmy pisowskim zagłębiem, najlepszym suwerenem, pierwszym sortem.

Tak masz racje PO donosiciele precz z Podkarpacia ich miejsce w niemczech

R
Rom
6 października, 16:36, Gość:

poncyliusz, jedynka platformy: "nie czuje Polski wschodniej" ale z niej kadyduje do sejmu lol

Niech ten Ponczek koryciarz zostawi podkarpacie w spokoju jeden z grupy donosicieli precz do niemiec

G
Gość

poncyliusz, jedynka platformy: "nie czuje Polski wschodniej" ale z niej kadyduje do sejmu lol

G
Gość
6 października, 12:53, poko-sroko:

PO-KO:

"Ch*j tam z Polską wschodnią"

Wuj z podatnikami. Niech pracują na nas nadludzi ze wschodu. Trujące zakłady dla zachodu, wschód z czystym powietrzem i socjalem.

Gonić tę zarazę, która zjawia się na Podkarpaciu bez PLUSÓW!!! Z pustą ręką niech jadą do Poznania. Nam się należy, jesteśmy pisowskim zagłębiem, najlepszym suwerenem, pierwszym sortem.

G
Gość

Przyjadą, zjedzą, wypiją, przy okazji pogadają i pojadą na następną imprezę.o wzajemnej adoracji. towarzystw To takie Tak na prawdę to nikt nic na takiej imprezie nie załatwił. Wszyscy co w Polsce zainwestowali to z daleka omijali takie eventy.

p
poko-sroko

PO-KO:

"Ch*j tam z Polską wschodnią"

Dodaj ogłoszenie