16 listopada prezydent Andrzej Duda wręczył Nagrodę Gospodarczą w sześciu kategoriach. Jest ona przyznawana raz w roku tym firmom, które w najbardziej dynamiczny sposób wpływają na rozwój polskiej gospodarki.

Nagrody wręczono podczas Kongresu 590, który obywa się 16 i 17 listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego - G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

Jedyną firmą nominowaną do tej nagrody z Podkarpacia był mielecki Melex, produkująca pojazdy elektryczne.

Melex to firma z długimi tradycjami. Istnieje od 1971 roku. W 2004 roku kupili ją Andrzej i Dorota Tyszkiewiczowie. Firma produkuje pojazdy elektryczne. Jej wózkami podczas wizyt w Polsce jeździli m.in. Jan Paweł II i Franciszek. Jest w całości polską spółką, która ma w swojej ofercie ponad 100 wersji pojazdów pasażerskich, bagażowych i specjalistycznych. Posiada m.in. wyróżnienie “Diament” miesięcznika Forbes 2017, CEE CLEAN Energy Awards- Electric Vehicle of the Year 2016.

W tegorocznej edycji zostało przesłanych 152 wniosków, z czego 142 spełniło wszystkie wymagania formalne. Najwięcej wniosków zostało wysłanych w kategorii Badania + Rozwój – 30. Finalistów wybiera kapituła pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Opolskiego, ale to prezydent Duda osobiście decyduje kto ją dostanie w poszczególnych kategoriach.

ZOBACZ TEŻ: Marszałek Władysław Ortyl o Kongresie 590 [NOWINY24 TV]

Lista nagrodzonych w poszczególnych kategoriach:

Lider Małe i Średnie Przedsiębiorstwa
Dramiński S.A. Przedsiębiorstwo założone w 1987 r. Specjalizuje się w konstruowaniu, wdrożeniach, produkcji oraz sprzedaży urządzeń elektronicznych w kraju i za granicą. Lider w dziedzinie kompaktowej i mobilnej ultrasonografii. Zdobywca Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich 2016.

Narodowy Sukces
Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” w Warszawie. Firma jest wizytówką polskiej branży motoryzacyjnej. Działa od ponad 66 lat. Obecnie to prężnie działająca firma produkcyjna z nowoczesną infrastrukturą generującą coraz wyższe zyski. Produkuje układy wtryskowe do silników wysokoprężnych. Zakłady mechaniczne WUZETEM są jedyną tego typu fabryką w Polsce i jedną z niewielu na świecie. Firma sprzedaje produkty do ponad 50 krajów, a 65% do USA.

Międzynarodowy Sukces
Melex sp. z o.o. Firma istnieje od 1971 roku. Produkuje pojazdy elektryczne. Jest w całości polską spółką, która ma w swojej ofercie ponad 100 wersji pojazdów pasażerskich, bagażowych i specjalistycznych. Posiada m.in. wyróżnienie “Diament” miesięcznika Forbes 2017, CEE CLEAN Energy Awards- Electric Vehicle of the Year 2016.

Odpowiedzialny Biznes
Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. Jest największą firmą mleczarską w Europie Środkowo-Wschodniej. Tworzy ją 16 zakładów produkcyjnych; ma 31 własnych centrów dystrybucyjnych. Dwa sztandarowe projekty na rzecz społeczności lokalnych to „Szklanka Mleka/Mleko w szkole” oraz „MOST” – model ograniczenia strat i marnowania żywności.

Start-up.pl
XTPL S.A. Innowacyjne przedsiębiorstwo, które za cel działalności przyjęło komercjalizację technologii wytwarzania ultracienkich przewodzących linii metalicznych wykorzystywanych w produkcji warstw TCF. Dzięki temu stworzono unikatowe kompleksowe rozwiązanie technologiczne – drukarki, głowice i nanotusze.

Badania + Rozwój
Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii UW. Zespół naukowy od ponad 10 lat zajmuje się badaniem oddziaływań białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach komórkowych, a także syntezą chemiczną analogicznych końcówek cząsteczek mRNA. Od 2006 roku zespół pracował nad odkryciem sposobu na udoskonalenie cząsteczek mRNA, tak by zwielokrotnić ich trwałość.

Nagroda indywidualna prezydenta Andrzeja Dudy trafiła do Macieja Wieczorka, współzałożyciela biotechnologicznego Mabionu i założyciela spółki farmaceutycznej Celon Pharma.

- Wybór był bardzo trudny. Ci, którzy zostali wybrani są najznamienitsi w swojej specyfice, dziedzinie – mówił Andrzej Duda, wręczając nagrody. – Ta nagroda to forma promowania polskiej przedsiębiorczości, myśli gospodarczej i biznesowej. Chcemy żeby z Polską liczono się na arenie międzynarodowej, żeby nasz potencjał był wiadomy, istniał w świecie. Żeby tak się działo musimy pokazywać nasze osiągnięcia, chwalić się nimi. Dzisiaj na scenie stoją te firmy, które z dumą działają na arenie międzynarodowej.

ZOBACZ TEŻ: Prezes Asseco Poland o inwestycjach na Podkarpaciu [NOWINY24 TV]