Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres 590 - program, goście, informacje, relacje, zdjęcia, filmy. W Jasionce k. Rzeszowa rozpoczyna się wydarzenie gospodarcze roku

ap / dd / kum
Rozpoczynający się dziś Kongres 590 już na stałe wpisał się w mapę kongresową kraju. To jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Fot. z ub. roku.
Rozpoczynający się dziś Kongres 590 już na stałe wpisał się w mapę kongresową kraju. To jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Fot. z ub. roku. K.Łokaj
Rozpoczynający się dziś w Jasionce k. Rzeszowa Kongres 590 to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Program, lista gości, informacje, a wkrótce także relacje, zdjęcia i filmy - to wszystko dziś i jutro znajdziesz na nowiny24.pl.

Kongres 590. Relacje, wideo, zdjęcia na nowiny24.pl

Pierwszy edycja Kongresu 590 zgromadziła 2500 uczestników, zyskała opinię imprezy gospodarczej już nie tylko krajowej, ale przez udział gości zagranicznych, wręcz międzynarodowej. Z danych biura kongresowego wynikało, że podczas drugiej edycji w imprezie uczestniczyło ok. 4000 dyskutantów, prelegentów i słuchaczy. W tym roku organizatorzy spodziewają się ok. 4500 uczestników - wśród nich będzie m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy - Beata Szydło, Piotr Gliński, Jarosław Gowin i prezes NBP Adam Glapiński. Pełna lista gości kongresu i prelegentów znajduje się tutaj.

Pierwsze panele rozpoczną się o godz. 10, oficjalne przywitanie gości o godz. 12.30, natomiast na 12.35 zaplanowano wystąpienie otwierające prezydenta Andrzeja Dudy, po którym wystąpią prezes NBP i marszałek Władysław Ortyl.

Panele, dyskusje, warsztaty odbywać się będą równolegle w kilkunastu salach, a cały program Kongresu 590 można sprawdzić tutaj. Przez cały czas trwania kongresu nasi dziennikarze, fotoreporterzy i studio wideo na bieżąco będą relacjonować dla was wszystko to, co będzie działo się w G2A Arena w Jasionce.

Kongres 590. Tak było w ub. roku

W podrzeszowskiej Jasionce trwa Kongres 590. Zdjęcia z pierwszego dnia imprezy.

Kongres 590. Zdjęcia z pierwszego dnia

Kongres 590. Program, goście, informacje

Tegoroczna edycja Kongresu 590 ma podkreślić, że odbywa się w roku specjalnym dla narodu, świętującego stulecie odzyskania niepodległości. Jednak tematem zasadniczym będzie polska gospodarka, jej słabe punkty i atuty. Twórcy programu kongresu dostrzegli trudną sytuację na naszym głodnym siły roboczej rynku pracy. Kolejny temat kongresu wciąż będzie próbował doprowadzić do ściślejszego aliansu biznesu i nauki. I zupełne novum: „Dlaczego potrzebujemy własnej agencji ratingowej”. Tu rozbieżności między światem polityki a prywatnym biznesem mogą okazać się nie do pokonania. Wiele czasu poświęcone zostanie zagadnieniom, związanym z polityką energetyczną, bo tez bezpieczeństwo energetyczne państwa jest jednym z filarów jego bezpieczeństwa w ogóle. Blok tematyczny, w którym ma zostać omówiony nasz system podatkowy, prawo podatkowe, sposób funkcjonowania Krajowego Agencji Skarbowej, to będzie ta część kongresu, w której rozbieżność stanowisk rządzących i prywatnego biznesu będzie chyba najbardziej wyrazista. Być może najbardziej emocjonującą częścią debat będzie panel „Strefa debat”. A w niej: „Państwo kontra rynek, wolność versus solidarność, zmiany drogą reform czy rewolucji?”

Jak co roku pojawią się goście specjalni. Jednym z nich będzie Imran Khan, założyciel oraz dyrektor Proem, spółki inwestycyjnej, której działalność skupia się na finansowaniu firm z sektora technologicznego. Ostatnio Khan pełnił funkcję członka zarządu ds. strategii w Snap Inc.

W dyskusji o roli kobiet w biznesie weźmie udział Sarah Chamberlain, działaczka społeczna, szefowa jednej z najważniejszych organizacji związanej z amerykańską Partią Republikańską w Kongresie - Republican Main Street Partnership, członkini Rady Dyrektorów Generalnych Wall Street Journal, uznana w 2017 roku przez Elle Magazine za jedną z najważniejszych 10 kobiet w Waszyngtonie.

Kongres 590. Tak było w ub. roku

W centrum wystawienniczo-kongresowym G2A Arena w Jasionce trwa drugi dzień gospodarczego Kongresu 590.

Kongres 590 w Jasionce. Zdjęcia z drugiego dnia imprezy

W panelu o przyszłości kryptowalut aktywny udział wezmą: Apolo Ohno, najbardziej utytułowany medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Stanach Zjednoczonych, siedmiokrotny mistrz świata w łyżwiarstwie szybkim, który po zakończeniu kariery sportowej skoncentrował się na działaniach społecznych i biznesowych oraz Thomas J Lee, współtwórca i partner zarządzający Fundstrat Global Advisors, uznawany w USA za jednego z najlepszych analityków zagadnień kapitałowych i rynkowych.

Kongres 590. Nagroda gospodarcza prezydenta RP

Jednym z najważniejszych wydarzeń Kongresu 590 będzie wręczenie Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. Wśród 21 nominowanych firm jest Ultratech z Podkarpacia. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczy ponadto nagrodę specjalną dla firmy o długiej tradycji.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie gospodarcze przyznawane raz do roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie organizowana jest już XVI edycja. Ideą nagrody prezydenta są honorowane najlepsze podmioty gospodarcze w kraju, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm.

Uroczystość wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP już na stałe wpisała się w program Kongresu 590. Podczas jego dwóch poprzednich edycji doceniane były również firmy z Podkarpacia. W 2016 roku Andrzej Duda wręczył statuetkę firmie ML System z Zaczernia, która została nagrodzona w kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw. ML System to wyspecjalizowana spółka technologiczna i lider polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami. W czerwcu tego roku firma zadebiutowała na parkiecie warszawskiej GPW i pozyskała od inwestorów ponad 34 mln zł, które chce przeznaczyć na rozwój nowych, innowacyjnych produktów i ekspansję zagraniczną. ML System opatentował szybę z powłoką z kropek kwantowych, która pozwoli na dodatkowe ładowanie akumulatorów samochodowych w trakcie jazdy.

Rok temu nagrodę w kategorii Międzynarodowy Sukces otrzymała mielecka firma Melex sp. z o.o. Firma istnieje od 1971 roku, produkuje pojazdy elektryczne. Jest w całości polską spółką, która ma w swojej ofercie ponad 100 wersji pojazdów pasażerskich, bagażowych i specjalistycznych.

W tym roku wśród nominowanych jest Ultratech z Sędziszowa Małopolskiego. Firma zajmuje się produkcją części i podzespołów dla światowych firm z sektorów lotnictwa, inżynierii kosmicznej i energetyki. Od lat realizuje także różne projekty badawcze we współpracy z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi. Ultratech jest także członkiem - założycielem klastra Dolina Lotnicza i od samego początku aktywnie działa na rzecz jego rozwoju.

- Wyróżnienia zdobywane przez firmy z Podkarpacia to powód do dumy dla całego regionu. Są świadectwem ogromnego potencjału i przedsiębiorczości naszego społeczeństwa. Pokazują, że jako region wchodzimy na wyższy poziom innowacji. Trzymamy kciuki za tegorocznych nominowanych - mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

ZOBACZ TEŻ: Kongres 590. Tak było podczas II edycji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24