Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec cyfrowej telewizji naziemnej w formacie DVB-T. Zastąpi ją DVB-T2/HEVC. Kiedy?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy.
Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy. Szymon Starnawski / Polska Press
Od marca przyszłego roku zmieni się standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej - dotychczasowy DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Odbiór programów w starym formacie nie będzie już możliwy. Rząd szykuje specjalny bon, który pokryje koszty nowego dekodera.

Od marca tego roku cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T), która została uruchomiona w Polsce 2013 roku, zostanie zastąpiona przez DVB-T2/HEVC, czyli, jak wyjaśniono - naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. "HEVC" oznacza standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości.

- Szeroki i łatwy dostęp do informacji o DVB-T2/HEVC jest bardzo ważny, bo już za kilka miesięcy będzie to jedyny standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy- informuje Instytut Łączności.

- DVB-T2/HEVC pojawi się tylko w telewizji nadawanej naziemnie i nie dotyczy odbiorców programów satelitarnych oraz dostępnych w sieciach kablowych. Uruchomienie nowego standardu dotyczyć będzie milionów widzów, do których sygnał telewizyjny dociera za pośrednictwem klasycznych domowych anten- wyjaśniono na stronach rządowych.

Zmiana będzie wprowadzana w 4 etapach i rozpocznie się wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Co trzeba zrobić, żeby odbierać cyfrową telewizję naziemną

Odbieranie telewizji naziemnej w wersji DVB-T2 wymaga używania odpowiedniego telewizora obsługującego ten standard albo dekodera do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie bezpłatnych programów nie będzie możliwe.

- Wybierając nowy odbiornik sprawdź przede wszystkim, czy jest dostosowany do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2. Na szczęście około 80 proc. telewizorów w sklepach ma już tę funkcję - wskazuje w swoim poradniku Cyfryzacja KPRM.

Jeżeli nie mamy właściwego odbiornika konieczny będzie zakup nowego albo zaopatrzenie się w dodatkowy dekoder. Po wprowadzeniu DVB-T2/HEVC mogą też zmienić się kanały nadawania programów i prawdopodobnie trzeba będzie ponownie dostroić telewizor.

– W takiej sytuacji trudno jest reklamować zawyżoną cenę, ponieważ „zjedliśmy” nasz dowód. Aby ustrzec się podobnych doświadczeń, przed zjedzeniem posiłku zażądajmy podania jego wagi i ceny. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o zważenie posiłku w naszej obecności. Próby oszustwa „na wadze” to wykroczenie i można zgłaszać ten fakt na policję. Dodatkowo o sprawie warto powiadomić Inspekcję Handlową – mówi Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia AQUILA

Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koniec cyfrowej telewizji naziemnej w formacie DVB-T. Zastąpi ją DVB-T2/HEVC. Kiedy? - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24