Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec koalicji rządowej? Czworo posłów z Podkarpacia ma udział w obecnym kryzysie, głosowali nie po myśli Kaczyńskiego

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Los zwierząt futerkowych podzielił Zjednoczoną Prawicę.
Los zwierząt futerkowych podzielił Zjednoczoną Prawicę. Pixabay
Marek Suski, jeden z liderów Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział dzisiaj rano koniec obecnej koalicji rządowej. Dlaczego? Część posłów Zjednoczonej Prawicy głosowało nie po myśli Jarosława Kaczyńskiego nad ustawą o ochronie praw zwierząt. Wśród nich troje posłów Solidarnej Polski z województwa podkarpackiego oraz jeden poseł PiS. Ten ostatni został zawieszony w prawach członka PiS.

– Koalicji od wczoraj nie ma. To efekt głosowania nad ustawą o ochronie praw zwierząt. Na dziś koalicji nie ma i jesteśmy zdecydowani na rząd mniejszościowy – podczas dzisiejszego porannego wywiadu w RMF powiedział Marek Suski, jeden z liderów Prawa i Sprawiedliwości.

Chodzi o koalicję Zjednoczona Prawica, składająca się z polityków Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina. Dlaczego miałaby się rozpaść?

Chodzi o głosowanie nad ustawą o ochronie zwierząt ochronie praw zwierząt, a głównie o zakaz hodowli zwierząt na futra. Sprawa od dłuższego czasu budziła kontrowersje. W końcu została wprowadzona pod obrady Sejmu, a jej orędownikiem jest prezes Prawa i Sprawiedliwości i lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński.

Za projektem, popieranym przez Kaczyńskiego, opowiedziało się 356 posłów, przeciw głosowało 75, wstrzymało się 18, a 11 nie wzięło udziału w głosowaniu. Wśród posłów głosujących przeciw ustawie znaleźli się członkowie Zjednoczonej Prawicy. Min. wszyscy członkowie Solidarnej Polski, w tym troje posłów z Podkarpacia. Maria Kurowska, Piotr Uruski i Marcin Warchoł. Projekt przeszedł dzięki poparciu posłów opozycji.

- Nasi byli koalicjanci powinni pakować biurka - ostro stwierdził Marek Suski w rozmowie z redaktorem RMF Robertem Mazurkiem.

Z trójki posłów SP z Podkarpackiego tylko Marcin Warchoł pełni ważną funkcję w rządzie. Jest wiceministrem sprawiedliwości.

W wywiadzie Suski stwierdził, że jest to kluczowa ustawa dla PiS i przypomniał, że Jarosław Kaczyński jeszcze przed głosowaniem zapowiedział konsekwencje dla tych posłów koalicji rządowej, którzy zagłosują przeciw ustawie.

Co dalej? Suski zapowiada rząd mniejszościowy. Jednak niektórzy komentatorzy sceny politycznej sugerują, że rozpad koalicji Zjednoczona Prawica może skutkować przyspieszonymi wyborami.

Przeciw ustawie głosowało również 15 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich Kazimierz Moskal z Ropczyc, z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego. W piątek Jarosław Kaczyński zawiesił tych 15 posłów w prawach członka PiS.


ZOBACZ TEŻ: Podkarpacka Konfederacja wraz z mieszkańcami Rzeszowa nie godzi się na "Bezkarność Plus"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24