Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec operacji w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. NFZ nie ma pieniędzy

Ewa Kurzyńska
- Pod naszą opiekę trafiają dzieci z całego Podkarpacia. Żałuję, że musimy odsuwać w czasie leczenie części chorych – mówi dr nauk med. Jerzy Szymborski, ordynator chirurgii dziecięcej w SW nr 2 w Rzeszowie.
- Pod naszą opiekę trafiają dzieci z całego Podkarpacia. Żałuję, że musimy odsuwać w czasie leczenie części chorych – mówi dr nauk med. Jerzy Szymborski, ordynator chirurgii dziecięcej w SW nr 2 w Rzeszowie. Fot. Krzysztof Łokaj
Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie od kilku dni dzwonią do pacjentów, którzy mieli mieć planowe zabiegi. - Operacja będzie możliwa w przyszłym roku - informują.

Szpital nie ma już pieniędzy, a fundusz zdrowia nie dołoży, bo nie ma z czego.

- Syn miał być leczony na chirurgii dziecięcej. Termin wyznaczono trzy miesiące temu. Wczoraj dostałem telefon ze szpitala, że operacja jest przesunięta. Podobno wstrzymano wszystkie zabiegi planowe - mówi pan Marcin z Rzeszowa, który zadzwonił do naszej redakcji.

Nie ma pieniędzy na leczenie

Co się wydarzyło? Rzeszowska "dwójka" to oblegany szpital, który cieszy się dobrą opinią wśród pacjentów. Wystarczyło 9 miesięcy, by lecznica przekroczyła tegoroczny kontrakt o 16 mln zł. Mimo starań dyrekcji, NFZ nie zwiększył limitów, co umożliwiłoby normalną pracę szpitala. Dlatego zabiegi planowe najpierw ograniczono, a teraz wstrzymano do odwołania.

- Gdybyśmy dalej wykonywali procedury planowe, to nie dostalibyśmy za nie pieniędzy. I choć to przykre także dla nas, jesteśmy zmuszeni proponować pacjentom zapisy na przyszły rok - tłumaczy Janusz Solarz, dyrektor SW nr 2 w Rzeszowie.

Restrykcje objęły wszystkie oddziały zabiegowe, m.in. ortopedię, neurochirugię, chirurgię oraz jedyną w regionie kardiochirurgię. Także chirurgię dziecięcą, gdzie rocznie wykonuje się ok. 1,9 tys. zabiegów planowych.

- Zapewniam jednak, że nadal przyjmujemy wszystkich pacjentów w tzw. stanach ostrych. Nie odeślemy nikogo w sytuacji zagrożenia życia - przekonuje Solarz.

Inni też ograniczają przyjęcia

Ograniczenia w przyjmowaniu chorych wprowadziły już także inne szpitale z regionu, m.in. w Jaśle, Mielcu i Tarnobrzegu. Niewykluczone, że dojdzie do tego także w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu. W Krośnie restrykcyjne przestrzeganie limitów, które wyznaczył fundusz, sprawiło, że kolejki na zabiegi wydłużyły się nawet dwukrotnie!

Jest tylko jeden sposób na poprawę sytuacji pacjentów i lecznic: zastrzyk gotówki dla szpitali.

- Obecnie nie jesteśmy w stanie zwiększyć szpitalom kontraktów. Mogę tylko powiedzieć, że jeśli gdzieś umowy nie będą wykonane w całości, to niewykorzystane pieniądze przesuniemy na lecznictwo szpitalne - zapewnia Marek Jakubowcz, rzecznik Podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.

To nie pierwszy taki rok

Podobne sytuacje zdarzały się w regionalnych szpitalach już wcześniej. Ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów sprawiały, że kolejki na zabiegi stawały się coraz dłuższe. Naczelna Izba Kontroli sprawdziła, dlaczego tak się dzieje. Z raportu, który opublikowano wczoraj wynika, że rzeczywiste zapotrzebowanie na zabiegi i operacje jest znacznie większe niż liczba zakontraktowana przez NFZ. Także na Podkarpaciu, gdzie kontrolerzy odwiedzili trzy szpitale: w Przeworsku, Mielcu i Krośnie.

Będzie lepiej?

Zbyt małe pieniądze na leczenie to jednak niejedyne powody kolejek. Czas oczekiwania wydłuża się, bo w lecznicach zdarza się przyjmowane pacjentów poza kolejnością, a w listach oczekujących panuje bałagan. Nie pomagają także awarie sprzętu i braki personelu.

Krystyna Skowrońska, posłanka PO, zapewnia, że podczas najbliższego posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, poruszy problem podkarpackich szpitali.

- Zła sytuacja finansowa efekt to m.in. zbyt małych nakładów na leczenie, które Podkarpacie otrzymywało. W przyszłym roku pieniędzy będzie więcej, bo udało nam się zmienić, na naszą korzyść, sposób dzielenia pieniędzy, które ma do dyspozycji NFZ - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24