Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs niezgody dla podkarpackiej młodzieży, czy „pranie mózgów” pamięcią o Lechu Kaczyńskim

Andrzej Plęs
Konkursowi patronuje hasło: „Działalność społeczna i polityczna oraz rola prezydenta Lecha Kaczyńskiego w odbudowie niepodległej Polski".
Konkursowi patronuje hasło: „Działalność społeczna i polityczna oraz rola prezydenta Lecha Kaczyńskiego w odbudowie niepodległej Polski". Szymon Starnawski / Polska Press
„Pranie mózgów dzieciom”, „kult jednostki”, „nieszczęśni pochlebcy” to łagodniejsze z komentarzy, jakie wywołał pomysł konkursu dla podkarpackiej młodzieży o Lechu Kaczyńskim.

Dwie poprzednie edycje adresowanego do podkarpackiej młodzieży konkursu „Warto być Polakiem”, poświęconego Lechowi Kaczyńskiemu, nie wzbudziły większego zainteresowania opinii społecznej. Trzecia stała się słynna w skali całego kraju, choć jeszcze nawet nie została oficjalnie ogłoszona.

Wszystko za sprawą zagadnień, jakie uczniowie podstawówek, liceów i studenci z Podkarpacia mają opracować w formie literackiej, plastycznej lub fotograficznej:

  1. Działalność Lecha Kaczyńskiego w opozycji komunistycznej,
  2. NSZZ "Solidarność", Lech Kaczyński, św. Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 r.,
  3. Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowej i Wschodniej,
  4. Polityka historyczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
  5. Życiowa postawa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czy warto być wiernym do końca?

Konkursowi patronuje hasło: „Działalność społeczna i polityczna oraz rola prezydenta Lecha Kaczyńskiego w odbudowie niepodległej Polski".

Część komentarzy była dla pomysłu miażdżąca: "to pranie mózgu dzieciom, jak za PRL-u”, „napisz, kto jest twoim największym wzorem i dlaczego jest to towarzysz Lenin”.

"Wygumkowali Lecha Wałęsę” - przypomniał rolę noblisty w odzyskaniu suwerenności jeden z internautów.

"Im nachalniej się kogoś lansuje na bohatera, tym mizerniejsze efekty się osiąga” – zauważa inny.

I jeszcze: „Wiemy to nazbyt dobrze z historii, jak się kończy sztuczne pompowanie balona zasług".

Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, jest bardziej dyplomatyczny w ocenach.

- Kiedy opowiadam o tym konkursie, to przywołuję paralelę, hasła sprzed lat: kto jest twoim największym bohaterem, i dlaczego Lech Kaczyński? - mówi. – To próba twórców konkursu podlizania się kierownictwu partyjnemu, która ich zresztą ośmiesza. Centrala partyjna nie zawsze jest w stanie panować nad nadgorliwością „dołów”.

Takim odbiorem inicjatywy zaskoczony jest pomysłodawca konkursu Grzegorz Nieradka, radny PiS Iwonicza Zdroju. Trzecią edycję organizuje z Maciejem Kamińskim, radnym Przemyśla i Piotrem Kozakiem, radnym Jarosławia z tej samej partii.

- To zapewne zorganizowana, zmasowana akcja, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jakie media zainteresowały się tematyką konkursu – ocenia Grzegorz Nieradka, pomysłodawca cyklu konkursów, poświęconych pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Symptomatyczne, że ten konkurs w poprzednich latach nie budził takiego rodzaju zainteresowania.

- To niepotrzebne i krzywdzące nas opinie i emocje, zwłaszcza, że konkurs nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, a media bazują na szczątkowych, nieoficjalnych materiałach pozyskanych z sieci dorabiając własne teorie – dodaje radny Nieradka.

Nie zgadza się z opiniami, że dobór tematów konkursowych jest kreowaniem historii i „pytaniami z tezą”. Zapewnia, że tematy dają szerokie pole do samodzielnej interpretacji i swobodę wypowiedzi.

- W poprzednich edycjach konkursu proponowanym zakresem tematycznym była wybrana myśl świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, tym razem jest to jego działalność społeczna i polityczna, poza tym chcieliśmy zaakcentować fakt, że obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości dlatego ogłosiliśmy równolegle VI edycję konkursu „Młody człowiek pamięta o bohaterach”. W nim znajdziemy tematy związane z twórcami niepodległości, konfederacją barską czy powstaniem styczniowym.

Radnego Nieradki nie cieszy - jak zapewnia – szum informacyjny wokół konkursu, ale…

- Staram się dostrzegać również pozytywy – tłumaczy. – Teraz w skali kraju wiadomo, że trzech skromnych radnych z niewielkich miast Podkarpacia organizuje coś ważnego, i z własnej inicjatywy.

Wsparcie organizacyjne dla konkursu zadeklarowali europoseł PiS Tomasz Poręba, posłowie PiS Anna Schmidt-Rodziewicz i Piotr Babinetz, NSZZ „Solidarność”, patronuje mu Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a fundatorem nagród dla laureatów jest m. in. Kancelaria Prezydenta RP, co krytycy pomysłu skomentowali, iż jest to „konkurs aktywu partyjnego”.

Jako że konkurs organizowany jest przez podkarpackich radnych, przy wsparciu podkarpackich posłów, dla podkarpackiej młodzieży, dostało się też od internautów całemu Podkarpaciu: „Dorośli na Podkarpaciu mają już wyprane mózgi, teraz czas na dzieci” – to komentarz do wyników wyborów parlamentarnych i samorządowych, w których wygrywa PiS.

POPULARNE NA NOWINY24:

Wymarzone kierunki z Jasionki [TOP 10 INTERNAUTÓW]

Tłumy na Święcie Paniagi w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Czy zostałbyś dopuszczony do Pierwszej Komunii? [QUIZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24