Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontroler ruchu lotniczego. Zawód dla wybranych

Wojciech Szczęsny AIP
Po przejściu starannej, wieloetapowej selekcji i odpowiednich przeszkoleniach spośród tysiąca chętnych - do pracy w charakterze kontrolera trafia zaledwie kilkanaście osób.
Po przejściu starannej, wieloetapowej selekcji i odpowiednich przeszkoleniach spośród tysiąca chętnych - do pracy w charakterze kontrolera trafia zaledwie kilkanaście osób. Mikołaj Suchan
Niezależnie od tego, czy kochamy latać, czy przed wejściem na pokład samolotu ciężko nam pokonać strach, za każdy udany start i lądowanie jesteśmy wdzięczni pilotom. Jednak nasz spokój i bezpieczeństwo w powietrzu spoczywa w takiej samej, a może nawet w jeszcze większej mierze w rękach kontrolerów ruchu lotniczego.

Na świecie pracuje obecnie blisko 50 tysięcy kontrolerów ruchu lotniczego. W Polsce jest ich ponad 570. Nie są to zupełnie zwykli ludzie. Podczas dyżuru, patrząc w ekran komputera z ruchomymi sylwetkami samolotów, ze słuchawkami na uszach, czasem tylko mówiący kilka słów do mikrofonu w międzynarodowym, fachowym żargonie, wydają się całkowicie spokojni i opanowani.

Niech jednak nikogo nie zmylą pozory - to jeden z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zawodów na świecie. Od każdej decyzji, na podjęcie której ma się zaledwie ułamki sekund, zależy życie setek osób.

Kontrolerzy ruchu lotniczego to zawód dla wybranych. Elitarność nie zależy jednak od ukończonych szkół, posiadanej wiedzy ani tym bardziej znajomości, ale od predyspozycji, bez których nie można poradzić sobie w tej branży.

Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej organizuje nabory kontrolerów dwa razy w roku. Ponieważ formalne wymagania mogą się pozornie wydawać niewysokie - matura i znajomość języka angielskiego, zgłasza się na nie średnio po 3 tysiące chętnych. Jednak przez wstępne egzaminacyjne sito przechodzi nie więcej niż 25 osób, czyli mniej niż jeden procent!

Po przejściu starannej, wieloetapowej selekcji i odpowiednich przeszkoleniach spośród tysiąca chętnych - do pracy w charakterze kontrolera trafia zaledwie kilkanaście osób. Poszukujemy kandydatów, którzy oprócz umiejętności pracy w zespole, asertywności, wybitnej spostrzegawczości i pamięci, muszą odznaczać się ponadprzeciętną odpornością na stres oraz umiejętnością szybkiej oceny sytuacji i szybkiego podejmowania decyzji. Te predyspozycje mogą zadecydować w przyszłości o czyimś życiu. Elementem bezwzględnie wymaganym jest także bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Na tych jednak, którzy przebrną sito eliminacji czeka bardzo ciekawa praca i atrakcyjne warunki zatrudnienia – mówi prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

PAŻP to jedyna w Polsce instytucja szkolącą i zatrudniająca cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. Agencja posiada własny Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, w którym w chwili obecnej na różnych etapach szkolenia znajduje się blisko 100 słuchaczy. W najbliższych dniach Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomi kolejny nabór na kurs dla kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego. Do końca 2019 roku w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zatrudnionych będzie blisko 620 kontrolerów ruchu lotniczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kontroler ruchu lotniczego. Zawód dla wybranych - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24