Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół nazw węzłów drogowych na odcinku S19 w powiecie krośnieńskim. Władze powiatu przeciw oznakowaniu ich jako "Krosno"

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
„Krosno Północ” i „Krosno Południe” czy „Iskrzynia” i „Miejsce Piastowe? Władze powiatu chcą lokalnych nazw węzłów na S19 w powiecie krośnieńskim.

Zmiana nazw dwóch węzłów drogowych projektowanych na trasie drogi ekspresowej w powiecie krośnieńskim wywołała sprzeciw władz powiatu. Chodzi o węzły w Iskrzyni i Miejscu Piastowym, które roboczo określano nazwami tych miejscowości. Okazuje się jednak, że mają być oznakowane jako „Krosno Północ” i „Krosno Południe”. Nie akceptują tego władze powiatu krośnieńskiego.

- Węzły będą wybudowane na terenie Iskrzyni i Miejsca Piastowego i takie nazwy powinny pozostać - argumentuje wicestarosta Andrzej Guzik.

Tym samym powiat poparł stanowisko władz gminy Miejsce Piastowe, które także zabiegają o to, by węzeł na ich terenie miał nazwę miejscowości.

Zarząd powiatu swój sprzeciw zawarł w oficjalnych pismach, skierowanych m.in. do przedstawicieli rządu RP i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Szczególnie Miejsce Piastowe powinno dać nazwę projektowanemu węzłowi - zaznacza wicestarosta Andrzej Guzik. Jak argumentuje, przemawia za tym przecinanie się tam dróg krajowych DK28 i DK19, przyszłe usytuowanie obwodnicy i węzła budowanej S19 wraz z drogami dojazdowymi, a także potencjał kulturowy miejscowości (m.in. centrum dziedzictwa bł. Bronisława Markiewicza).

- Nadanie nazw, „Krosno Północ” i „Krosno Południe” w miejsce „Iskrzynia” i „Miejsce Piastowe” nie znajduje uzasadnienia. Już teraz wywołuje u mieszkańców zainteresowanych gmin niezadowolenie z powodu instrumentalnego traktowania, a w przyszłości spowoduje komplikacje w użytkowaniu drogi ekspresowej - twierdzi wicestarosta.

GDDKiA tłumaczy, że nazwy „Iskrzynia” i „Miejsce Piastowe” powstały na etapie planowania i projektowania drogi. Natomiast nazwy „Krosno Północ” na połączeniu S19 z DK19 i „Krosno Południe” na skrzyżowaniu S19 z DK28, zostały wprowadzone w oparciu o zarządzenie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie ustalenia oznakowania kierunkowego dla dróg krajowych. Zapisy te stosuje się przy opracowywaniu projektów stałej organizacji ruchu.

- Zgodnie z obowiązującymi zasadami węzły drogowe oznacza się nazwami pobliskich miast lub miejscowości, posiadającymi istotne znaczenie gospodarcze lub komunikacyjne. W szczególności tymi miastami są miasta z listy aktualnych miast wojewódzkich oraz miasta wojewódzkie z lat 1975-1998 - informuje Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

W przypadku zlokalizowania w pobliżu danego miasta od dwóch do czterech węzłów, należy stosować nazwę składającą się z nazwy miasta i nazwy określenia położenia geograficznego części miasta, do której prowadzi droga wychodząca z tego węzła.

Na pytanie, czy GDDKiA zamierza uwzględnić argumenty, podane piśmie zarządu powiatu, rzecznika odpowiada:

- Na tym etapie nie ma decyzji co do zmiany nazwy węzłów drogowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto