Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronacja Obrazu Matki Bożej Królowej Świata w Sokołowie

Waldemar Mazgaj
Waldemar Mazgaj
Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w dzisiejszej koronacji Koronacji Obrazu Matki Bożej Królowej Świata - Opiekunki Ludzkich Dróg w Sokołowie Małopolskim.

Miejscowy kościół zyskał status sanktuarium, a dawny obraz Matki Boskiej Sokołowskiej z głównego ołtarza zostanie przeniesiony do kaplicy w bocznej nawie miejscowego kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela.

- To historyczny dzień dla naszego kościoła, parafii i miejscowości. Czekaliśmy na tę chwilę od wielu lat, czekali też nasi przodkowie - mówiła szczęśliwa Beata, parafianka z Sokołowa.

Liturgii mszy świętej koronacyjnej przewodniczyli biskupi Kazimierz Górny i Edward Nowak. Gratulacje odbierał zewsząd ks. Jan Prucnal, proboszcz miejscowej parafii, który radosną informację o koronacji obrazu dostał tuż po dekrecie biskupa, 6 stycznia br.

W uroczystości uczestniczyli m.in. poseł Stanisław Ożóg (z Sokołowa), europoseł Tomasz Poręba, marszałek województwa Władysław Ortyl, którymi opiekował się miejscowy burmistrz Andrzej Ożóg.

Do Sokołowa przyszło i przyjechało wielu pielgrzymów, na rowerach m.in. wierni z Jasła i Rzeszowa.

- Nawet kapryśna ostatnio aura nie zakłóciła naszej uroczystości, choć w obawie przed zniszczeniem murawy przeniesiono uroczystości koronacyjną ze stadionu sportowego przy ul. Polnej na boisko przy Zespole Szkół - cieszyła się Helena, inna parafianka.

Parafia sokołowska powstała w 1588 roku, zaledwie 19 lat po założeniu Sokołowa przez Jana Pileckiego. Obecnie liczy ponad 5 tysięcy wiernych, także z sąsiednich wsi Wólki Sokołowskiej, Turzy, Trzebuski Dworzysko, Trzebuski Kąty, Rękawa i Zmysłowa. Obecny kościół parafialny wzniesiono w latach 1908-1916.

W sanktuarium czczony jest obraz Matki Bożej Sokołowskiej. Do świątyni parafialnej przybył z kościółka Świętego Ducha. Niestety autor, jak i dokładny czas powstania tego obrazu, nie jest znany. Zdaniem ekspertów namalowany został techniką olejną na lnianym płótnie naciągniętym na drewniane krosno. Dzieło pochodzi z I połowy XVII w. i jest przykładem polskiego malarstwa z okresu baroku.

Obraz przedstawia Maryję trzymającą na kolanach Dzieciątko Jezus. Boże Dziecię unosi lewą rączkę w geście błogosławieństwa, w prawej zaś trzyma jabłko - symbol świata. Matka Boża lewą ręką podtrzymuje Jezusa, a w prawej trzyma berło.

Święte postacie otaczają aniołowie, zza chmur zaś wyłania się postać Boga Ojca, zsyłającego na Maryję Ducha Świętego. W dolnej części obrazu rozpościera się krajobraz z łańcuchami wzgórz otaczającymi jezioro.

Obraz NMP Królowej Świata szczególnie zasłynął łaskami w czasach przedrozbiorowych. Zabory przygasiły i doprowadziły niemal do zapomnienia kultu, który odrodził się w drugiej połowie XIX w. Matka Boża Królowa Świata nazywana jest Opiekunką Ludzkich Dróg. Tytuł ten wziął się z faktu emigracji sokołowskiej ludności za granicę, rozpoczętej pod koniec XIX w. i trwającej do dziś. Opiece Madonny w szczególny sposób polecani są ludzi opuszczający kraj w poszukiwaniu pracy.

W 1965 roku, w Roku Maryjnym w kościele sokołowskim odbyły się jedne z głównych obchodów religijnych na terenie diecezji przemyskiej. O koronacji obrazu Matki Bożej Sokołowskiej myślał już ordynariusz przemyski abp Ignacy Tokarczuk, bardzo wiele działań podejmował Ksiądz Prałat Mieczysław Wajda, ale udało się do tego doprowadzić dopiero pod kierunkiem Księdza Proboszcza Jana Prucnala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24