Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus atakuje przez oczy – zamień soczewki kontaktowe na okulary! Apel lekarzy okulistów, by zmniejszyć ryzyko zarażenia SARS-CoV-2

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Na czas epidemii koronawirusa warto zamienić szkła kontaktowe na okulary, a na pewno zrezygnować z soczewek przeznaczonych do przedłużonego użytkowania
Na czas epidemii koronawirusa warto zamienić szkła kontaktowe na okulary, a na pewno zrezygnować z soczewek przeznaczonych do przedłużonego użytkowania Hubble/unsplash.com
Obserwując chorych z koronawirusem lekarze dokonali niepokojącego odkrycia – u części zakażonych stwierdzili objawy zapalenia spojówek. Nie od dziś wiadomo, że wirusy, a w tym również koronawirus, wnikają do organizmu przez oczy. Okazuje się jednak, że sprzyja temu szczególnie noszenie tzw. kontaktów. Sprawdź, dlaczego w czasach epidemii koronawirusa warto zamienić soczewki kontaktowe na okulary.

Koronawirus zaraża także poprzez oczy

Zarażenie koronawirusem w wielu przypadkach odbywa się poprzez zawierający go aerozol z dróg oddechowych osób chorych, który wisi w powietrzu. Gdy ktoś zainfekowany kaszle lub kicha, minikropelki mogą utrzymywać się w danym miejscu nawet przez 3 godziny. Gdy wejdziemy później w taką „chmurę”, zabezpieczenie w postaci maski czy rękawiczek nie będzie dostateczne. Koronawirus może atakować organizm przez błony nie tylko ust i nosa, ale także oczu.

Choć lekarze oftalmologii uważają, że powikłania oczne w większości przypadków mają łagodną postać zapalenia spojówek i dotyczą 1-3 proc. chorych z COVID-19, niedawna publikacja z „Ocular Immunology and Inflammation” sugeruje też możliwość gorszego obrotu sprawy.

Według wspomnianego przeglądu dowodów na możliwość zakażenia SARS-COV-2 przez narząd wzroku, taka droga infekcji grozi nawet utratą wzroku. Przeprowadzono go na podstawie badań na zwierzętach takich jak m.in. myszy i koty, które są częstymi ofiarami koronawirusów.

Ustalono, że powikłania mogą dotyczyć różnych odcinków oka i przyjmować postać zapalenia spojówek (objawy to łzawienie, świąd, pieczenie i zaczerwienienie w obrębie oczu oraz obecność żółtej wydzieliny) czy zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej (zaczerwienienie białek oczu). Infekcja od koronawirusa może też jednak spowodować poważniejsze i nieodwracalne zniszczenia, takie jak retinopatia czy zapalenie nerwu wzrokowego.

Możliwość zakażenia się drogą oczną ilustrują wyniki nowych badań naukowych. W pierwszym z nich, opisanym na łamach „The Journal of Medical Virology” i obejmującym zarażonych pacjentów chińskich, udowodniono obecność wirusa SARS-CoV-2 we łzach i wydzielinach oczu u chorego wykazującego objawy zapalenia spojówek.

W drugim badaniu z „The New England Journal of Medicine” przekrwienie oczu sygnalizujące stan zapalny wykazano u niespełna 1 proc. badanych pacjentów z Chin z COVID-19. Jednak wg publikacji z „Ophtalmology” ryzyko zarażenia się poprzez łzy chorego ocenia się obecnie jako niskie.

„Kontakty” to większy komfort widzenia niż okulary. Nadają się też dla szerszego grona osób niż się powszechnie uważa. Jeśli je nosisz lub masz takie plany (bądź używa ich ktoś ci bliski), sprawdź, czy wiesz wszystko na temat używania „kontaktów”! O niektórych kwestiach nie usłyszysz od specjalisty! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Szkła kontaktowe – 10 faktów na temat soczewek kontaktowych,...

Okulary chronią, soczewki sprzyjają zakażeniu SARS-CoV-2

Konieczność uzupełniania ubioru ochronnego o gogle lub osłonę twarzy została uwzględniona w oficjalnych wytycznych WHO dot. koronawirusa z 30 stycznia 2020 roku. Ważne więc, żeby nie tylko unikać dotykania oczu, ale wręcz je osłaniać. Sprawdzą się szczególnie okulary o dużych szkłach – na dworze zwłaszcza takie, które przylegają do twarzy, czyli modele sportowe okularów słonecznych czy nawet narciarskie gogle. To jednak w sytuacjach, gdy wychodzimy między ludzi.

Na co dzień warto też posłuchać zaleceń okulistów, którzy radzą zamienić soczewki kontaktowe na okulary ze szkłami optycznymi. Chociaż soczewka w pewien sposób chroni oko, zakrywa jedynie jego centralną część. Niestety, przyciąga też zanieczyszczenia zawarte w powietrzu i sprawia, że przylegają do jej powierzchni przez wiele godzin, co może ułatwiać zakażenie koronawirusem.

Tradycyjne okulary stanowią barierę chroniącą oczy nie tylko przed koronawirusem „wyrzucanym” w powietrze przez osoby zainfekowane, ale również przed naszymi własnymi palcami, na których możemy bezwiednie przenosić patogen na błony śluzowe. A jak przekonują okuliści, osoby używające soczewek mają bezpośredni kontakt palców z oczami przy ich zakładaniu i zdejmowaniu, ale też wielokrotnie częściej dotykają tej strefy twarzy w ciągu całego dnia.

Jeżeli zrezygnowanie ze szkieł kontaktowych nie jest możliwe, należy używać wyłącznie tych jednodniowych, które wyrzuca się po zdjęciu. Warto robić to bezpośrednio po powrocie do domu.

ZOBACZ: Czy klimatyzacja i oczyszczacze powietrza chronią czy szkodzą w walce z koronawirusem? Ekspert: dr Rafał Mostowy, biolog chorób zakaźnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24