Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: czy można odmówić przyjścia do pracy? Inspekcja pracy: prawo nie jest przygotowane na koronawirusa

Anna Janik
Anna Janik
W zakresie środków ochronnych, w tym rękawiczek lub płynów do dezynfekcji pracodawca ma obowiązek zabezpieczenia pracownika pod względem sanitarnym.
W zakresie środków ochronnych, w tym rękawiczek lub płynów do dezynfekcji pracodawca ma obowiązek zabezpieczenia pracownika pod względem sanitarnym. Tomasz Hołod / Polska Press
Zagraża nam koronawirus. Czy pracodawca ma obowiązek zaopatrzenia pracownika, którego wysyła do pracy w miejsce publiczne w płyny dezynfekujące i rękawiczki i czy pracownik może odmówić takiej pracy? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne.

O to, jak należy interpretować zapisy prawa pracy w sytuacji zagrożenia epidemią koronawirusa zapytaliśmy Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie. Bo nasi czytelnicy sami zgłaszali nam, że pracodawcy wysyłali ich do prac w miejscach dużego skupiska ludzi np. do galerii handlowych. Kiedy pracownicy odmawiali i chcieli np. wykorzystać wtedy urlop wypoczynkowym, spotykały ich konsekwencje dyscyplinarne.

Co więc powinien pracodawca i pracownik w tym szczególnym czasie?

- Sytuacja nie jest prosta, bo co prawda w przepisach kodeksu pracy są zapisy, że pracownik ma możliwość powstrzymać się od pracy, która zagraża jego zdrowiu i życiu z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, ale pewnie w sytuacji gdyby pracodawca nie chciał wypłacić wynagrodzenia, rozstrzygnąć musiałby to sąd pracy. A to dlatego, że z drugiej strony przepisy mówią wprost, że wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną - przyznaje Aneta Gronowicz, z-ca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych.

- To zdrowy rozsądek nakazuje, żeby ograniczać pracę w skupiskach ludzi do maksimum, a jeżeli się nie da, zabezpieczyć pracownika w każdy możliwy sposób. Mamy sytuację nadzwyczajną i pracodawcy nie powinni być zdziwieni decyzjami pracowników, którzy odmawiają świadczenia pracy

- dodaje.

I zaznacza, że jeżeli pracownik zadecyduje o powstrzymaniu się od pracy w skupisku ludzi w obawie o swoje zdrowie, nie powinny grozić mu za to konsekwencje dyscyplinarne, np. zwolnienie.

- Jeżeli jednocześnie w tej sytuacji byłby kłopot z otrzymaniem wynagrodzenia i dostaniemy od pracownika taką skargę, będziemy się zastanawiać nad interpretacją prawną, w ostateczności jest sąd pracy - dodaje Aneta Gronowicz. - Obecne przepisy nie są przygotowane na tak wyjątkową sytuację, jaką mamy teraz, specustawa też nie daje odpowiedzi na wiele pytań - zaznacza.

Jak mówi nasz ekspert, w zakresie środków ochronnych, w tym rękawiczek lub płynów do dezynfekcji pracodawca ma obowiązek zabezpieczenia pracownika pod względem sanitarnym. Lekceważenie tego obowiązku grozi popełnieniem wykroczenia, za które karę nałożyć może na pracodawcę inspektor sanitarny.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO opublikowała listę mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2. Zamieściła wyjaśnienia do nich.

Czosnkiem w koronawirusa? Światowa Organizacja Zdrowia WHO p...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24