Koronawirus na Podkarpaciu. Bieżący raport [20 - 25 marca 2020]

red
Andrzej Banas / Polska Press
Koronawirus na Podkarpaciu. Raport z dni 20 - 25 marca 2020.

22:15

W poniedziałek u 59-letniego proboszcza z Drwini w powiecie bocheńskim potwierdzono zarażenie koronawirusem. We wtorek po południu ksiądz zmarł. Pochodził z Jasła. Służby ustalają wszystkie osoby, które miały ostatnio kontakt z duchownym.

21:41

Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Rzeszowie udostępniła na swojej stronie informację o liczbie osób pozostających pod nadzorem i w kwarantannie z podziałem na powiaty.

21:00

- Mogę potwierdzić, że w środę nasza firma uzyskała informację, iż jeden z pracowników jest zakażony Covid-19 - powiedział nam przed chwilą Andrzej Czarnecki, dyrektor komunikacji Pratt & Whitney Rzeszów.

20:39

Ministerstwo Zdrowia podało komunikat o kolejnych 20 wykrytych dziś zakażeniach koronawirusem. Nie ma wśród nich przypadków z Podkrapacia.

20:21

W środę metropolita przemyski abp Adam Szal wydał kolejne zarządzenie dla wszystkich parafian z archidiecezji przemyskiej. Hierarcha rozwiewa wątpliwość ws. I Komunii Świętej.

19:38

- Monitorując na bieżąco sytuację epidemiologiczną oraz przesunięcia poszczególnych punktów terminarza wyborczego, wybory nowego rektora na Politechnice Rzeszowskiej nie odbędą się w ustalonym terminie - informuje Anna Karwacka, rzecznik uczelni. Sprawdzilismy też, jak wygląda sytuacja na Uniwersytecie Rzeszowskim.

19:18

Gdy u nas walka z koronawirusem dopiero się zaczyna, w Chinach ludzie pomału wracają do normalności. O tym, jak wyglądała kwaranntanna tam, gdzie wszystko się zaczęło, opowiada mieszkająca w Szanghaju Martyna Basara z Mielca.

17:50

PILNE! Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła tysiąc przypadków i wynosi dokładnie 1031. Jest kolejna ofiara śmiertelna. To 80-latek, który zmarł w szpitalu w Skarżysku Kamiennej. Wśród najnowszych przypadków, które ogłosiło właśnie Ministerstwo Zdrowia nie ma osób z Podkrapacia. 74 potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. podlaskiego i po jednej osobie z woj. zachodniopomorskiego, woj. opolskiego i woj. małopolskiego.

16:51

Komunikat służb wojewody: "Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 7731 osób, a 9050 poddane jest kwarantannie. Hospitalizowanych jest 65 osób. W laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano dotąd 1492 testy. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 43 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-COS-2. W dniu 15 marca br. odnotowano 1 zgon."

15:40

W związku z wprowadzonymi przez rząd zaostrzeniami zmieni się sposób podróżowania autobusami miejskim. W Rzeszowie m.in. na drzwiach autobusów zostaną umieszczone informacje o maksymalnej liczbie osób, które mogą jednorazowo podróżować poszczególnymi autobusami. A co jeśli zobawy o zdrowie nie zamierzasz wcale jeździć komunikacją miejska, a masz ważny bilet okresowy? Wyjścia masz dwa. Bilet możesz zawiesić, albo wnioskować o zwrot pieniędzy.

15:21

Do 11 kwietnia 2020 r. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać w Polsce poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Przeczytaj, w jakich przypadkach taki zakaz nie obowiązuje. Zakazy i nakazy w pytaniach i odpowiedziach.

15:00

Nowy termin obrad Sejmiku Podkarpackiego. Władze województwa wydały komunikat: "W związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii, pracami, które trwają w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a które mają umożliwić zdalny tryb obradowania radnym gmin, powiatów i województw oraz decyzjami, jakie w tej sytuacji podejmują samorządy województw w całej Polsce - Zarząd Województwa Podkarpackiego zawnioskował do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego o przesuniecie terminu sesji sejmiku województwa. Sesja zaplanowana była na 30 marca 2020 roku. Zarząd województwa zaproponował nowy termin na 6 kwietnia 2020. Przewodniczący sejmiku przychylił się do tego wniosku."

13:35

- 31 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podaje ministerstwo. Potwierdzone przypadki dotyczą: 11 osób z woj. dolnośląskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. lubuskiego, 2 osób z woj. śląskiego oraz po 1 osobie z woj. małopolskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego. W szpitalu w Bolesławcu z powodu koronawirusa zmarł 71-letni mężczyzna. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 957/13 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Skąd pochodzą czterej kolejni pacjenci - czytaj więcej: 5 zakażonych na Podkarpaciu, 3 ofiary w kraju!

13:14

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed fake newsem: resort nie wysyła żadnych SMS-ów dotyczących obowiązkowych szczepień na koronawirusa i nakłaniających do płatności. - Prosimy nie klikać w przesłane linki - apeluje.

11:58

Hotel Faho w Przemyślu pierwszy odpowiedział na apel władz miasta ws. wyznaczenie miejsc, w których powracający do rodzinnego miasta przemyślanie, będą mogli poddać się obowiązkowej kwarantannie.

11:17

W związku z epidemią koronawirusa i jej skutkami Urząd Miasta w Mielcu proponuje pakiet z pomocą dla przedsiębiorców. Ci, którzy wynajmują lokal od miasta zapłacą połowę czynszu. Resztę należności będzie można rozłożyć w ratach.

10:20

- Po przeprowadzonych u nas testach okazało się, że pięciu z nas ma wynik pozytywny - napisali dominikanie z Rzeszowa na swojej stronie internetowej.

8:58

26 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego i lubelskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego i woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego i 1 osoby z woj. małopolskiego. Jeśli chodzi o Podkarpacie, pierwszy przypadek to mężczyzna w sile wieku z powiatu rzeszowskiego w stanie dobrym, przebywa w ścisłej kwarantannie domowej, drugi - starszy mężczyzna z powiatu tarnobrzeskiego, w stanie dobrym. Także przebywa w ścisłej kwarantannie domowej. Jak podało w porannym komunikacie MZ, w szpitalu we Wrocławiu zmarły dwie osoby - 41-letni oraz 71-letni mężczyzna, którzy mieli choroby towarzyszące.

8:15

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia, wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

7:00

Epidemia koronawirusa. Czy termin I Komunii Świętej zostanie przesunięty? Jeszcze nie zapadły decyzje dotyczące uroczystości I Komunii Świętej, które na Podkarpaciu zazwyczaj odbywają się przez cały maj. Nadal nie wiadomo, czy w związku z epidemią koronawirusa odbędą się one zgodnie z planem, czy zostaną przesunięte na inny termin. Martwią się rodzice, dzieci i właściciele lokali, w których miały się odbyć te rodzinne uroczystości.


23:05

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 17 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Wszystkie dotyczą jednego województwa - dolnośląskiego. Łączna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 901. Zmarło 10 osób.

20:25

Skype, Teams, dziennik elektryczny, e-mail... Nauczyciele różnymi sposobami radzą sobie, by w czasach koronawirusa prowadzić e-lekcje, tłumaczyć, wyjaśniać, zadawać zadania, wysyłać materiały, ale od 25 marca także wprowadzać nowe tematy, sprawdzać wiedzę i oceniać uczniów.

19:30

W Polsce zmarła 10 ofiara zakażona koronawirusem, to 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. Mamy też 40 nowych przypadków zakażenia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 37 osób z woj. mazowieckiego, 2 osób z woj. lubuskiego i 1 osoby z woj. małopolskiego - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wynosi w tej chwili 884, 10 osób zmarło.

19:13

Sytuacja w Przemyślu się uspokoiła. Na dworcu kolejowym i w jego okolicach nie było już tłumów obcokrajowców. W środę, 25 marca, z Przemyśla mają odjechać dwa kolejne pociągi do Kijowa.

18:42

Wielomilionowy pakiet wsparcia uruchamia zarząd województwa podkarpackiego na walkę z pandemią i pomoc dla przedsiębiorców. To aż 330 mln złotych pochodzących głównie z Funduszy Unijnych, ale także z budżetu województwa. Zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu oraz na instrumenty finansowe dedykowane przedsiębiorcom. Wprowadzenie "Jarosławskiego pakietu wsparcia dla przedsiębiorców" zapowiedział natomiast burmistrz Jarosławia.

17:58

- Proszę, aby w środę o godz. 12, we wszystkich kościołach w archidiecezji zabrzmiały dzwony - apeluje metropolita przemyski abp Adam Szal.

17:30

Ministerstwo Zdrowia informuje o 45 nowych, potwierdzonych przypadkach osób zakażonych koronawirusem. Wśród nich jest 18 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego i 5 osób z woj. małopolskiego, 3 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego oraz 1 osoba z woj. wielkopolskiego. Liczba zakażonych w kraju wzrosła tym samym do 844. 9 osób zmarło.

17:14

Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo w internecie projekt respiratora, który można wydrukować na drukarce 3D. Wykorzystuje tanie i powszechnie dostępne komponenty - może uratować życie tysiącom ludzi w miejscach, gdzie dostęp do tych urządzeń jest utrudniony. Twórcą projektu jest urodzony w Krośnie Mateusz Janowski.

15:45

10 marca, na kilka dni przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, zapytaliśmy mejlowo starostę jasielskiego, jak zabezpiecza pracowników i mieszkańców, którzy przychodzą do urzędu. Odpowiedź przyszła... dziś, po 14 dniach.

15:04

Po gruntownej dezynfekcji izby przyjęć Szpitala Miejskiego w Rzeszowie od godz. 19 będą na nowo mogli być tam przyjmowani pacjenci. Od poniedziałku była ona zamknięta z powodu przyjęcia pacjentki z potwierdzonym koronawirusem.

14:50

Mamy 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało właśnie Ministerstwo Zdrowia. Wśród zakażonych nie ma nowych osób z Podkarpacia. Przypadki dotyczą: 10 osób z woj. małopolskiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. lubelskiego oraz 1 osoby z woj. kujawsko - pomorskiego. Do tej pory w Polsce koronawirusem zaraziło się 799 osób, 9 z nich zmarło.

13:34

- Nowe obostrzenia obowiązują od dzisiaj do 11 kwietnia - ogłosił minister zdrowia.

13:28

W tej chwili przy ograniczeniu wychodzenia z domu i dodatkowych środkach ochrony, nie potrzebne są rozwiązania dotyczące zakrywania twarzy, ale to może sie zmienić - dodaje minister Łukasz Szumowski. - Stosowania się do nowych restrykcji będzie pilnowała policja.

13:16

- Wyjścia z domu tylko w ważnych sprawach: do pracy, do sklepu, czy do apteki - mówi minister zdrowia. - Nasze decyzje podyktowane są wiedzą medyczna i chodzi w nich o ratowanie życia Polaków. Radykalne ograniczenie kontaktów miedzyludzkich jest jedyną szansa zatrzymania epidemii. Działamy szybciej niż w innych krajach.

13:14

Premier: Od teraz obowiązuje zakaz wszystkich zgromadzeń. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny.

13:07

Trwa konferencja premiera. Mateusz Morawiecki zapowiada: Będą kolejne obostrzenia.

12:07

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Przemyśla, w związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym, przemyski magistrat zdecydował, iż do odwołania zostają zamknięte wszystkie miejskie place zabaw oraz siłownie na świeżym powietrzu.

12:01

Mężczyzna w powiatu kolbuszowskiego został objęty kwarantanną. Mimo że nie wolno mu było opuszczać domu, ten poszedł sobie w odwiedziny do sąsiada. Policja przypomina, że za takie lekkomyślne zachowanie grozi grzywna do 30 tys. zł.

11:56

Jak informuje Radio Rzeszów, decyzją Sanepidu na kwarantannie przebywa prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Rafał Puchalski, jako członek Krajowej Rady Sądownictwa, brał udział w posiedzeniu Rady, w którym uczestniczył też sędzia, u którego stwierdzono później zakażenie koronawirusem. Kwarantanną objęto członków KRS.

11:11

Prezydent Stalowej Woli zaprasza dziś w godz. 12-14 firmy z terenu Stalowej Woli, dotknięte oraz zagrożone kryzysem, do rozmowy podczas otwartej telekonferencji. Szczegóły poniżej:

10:31

PILNE! Ministerstwo Zdrowia poinformowała właśnie o kolejnych 8 wykrytych zakażeniach koronawirusem. Jest wśród nich jest aż siedem przypadków z Podkarpacia! W sumie jest ich już w naszym regionie 37. W Polsce zmarła kolejna chora na koronawirusa osoba - 68-latek w szpitalu w Puławach. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 774, a ofiar do 9.

10:21

Sportowcy podkarpackich klubów też zostali w domach, a jak wychodzą na zewnątrz, to tylko po to, aby poćwiczyć. Zobaczcie na zdjęciach jak spędzają ten czas.

Stadiony są pozamykane i sportowcy również zostali w domach. Zobaczcie jak spędzają ten czas. Jedni przypominają o myciu rąk, inni bawią się z dziećmi, a jeśli wychodzą z domu, to tylko po to, aby potrenowaćPodkarpacki Związek Piłki Nożnej przekazał stroje sportowe dla nowych klubów

Zobaczcie co robią podkarpaccy sportowcy w czasie kwarantann...

10:05

O sytuacji w czasie pandemii koronawirusa, we włoskim mieście Chivasso, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, za pośrednictwem internetowej telekonferencji rozmawiał z burmistrzem Claudio Castello. Włoski samorządowiec był wdzięczny Polakom za zainteresowanie.

9:50

Bar w gminie Gmolas był czyny dla klientów w sobotni i niedzielny wieczór. Przyszli do niego klienci. Teraz właściciele zapłacą grzywnę.

9:05

Najnowszy komunikat służb wojewody: Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 6877 osób, a 7365 są poddane kwarantannie. Hospitalizowanych jest 55 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 1237 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 30 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2". Ten ostatni przypadek został wykryty w poniedziałek - dotyczy starszego mężczyzny z powiatu stalowowolskiego, który jest hospitalizowany.

8:47

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 nowych wykrytych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Nie ma wśród nich przypadków z Podkarpacia. Ogólna liczba chorych w Polsce wzrosła tym samym do 766. Zmarło 8 osób.

8:11

Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego zmianie ulega sposób przeprowadzania pogrzebów.

7:53

Wtorkowa sesja Rady Miasta Rzeszowa nie odbędzie się ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Jeszcze wczoraj popołudniu wydawało się, że mimo ryzyka większość radnych pojawi się w ratuszu. Ostatecznie obrady zostały odwołane i odbędą się prawdopodobnie w piątek, przez internet.

7:17

Od piątku z Przemyśla wyjechało kilka specjalnych pociągów z Ukraińcami wracającymi do swojego kraju. W poniedziałek do Kijowa, przez Lwów, wyjechał kolejny pociąg. Mieszkańcy miasta obawiają się, że to dopiero początek ewakuacji, a obcokrajowców może być znacznie więcej.

21:03

Po naszym apelu w imieniu rodziców do nauczycieli, żeby odpuścili z ogromem zadawanego materiału do domu i przestawili się naprawdę na e-lekcje, mamy sygnały, że idzie ku dobremu. Choć jeszcze nie wszędzie.

20:30

W kraju jest 57 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem, tym razem nie ma wśród nich pacjentów z Podkarpacia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 28 osób z woj. mazowieckiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 osób z warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 1 osoby z woj. podlaskiego i 1 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego. Liczba zakażonych wzrosła tym samym do 749 osób, 8 z nich zmarło.

19:55

Nielegalny spirytus, zatrzymywany podczas prób przemytu przez służby celno-skarbowe, posłuży do walki z pandemią koronawirusa. Krajowa Administracja Skarbowa przekaże do różnych instytucji, gdzie posłuży do dezynfekcji budynków, pomieszczeń i pojazdów.

19:15

Rządowa Tarcza antykryzysowa: 212 mld zł na łagodzenie ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa w Polsce. - To za mało - alarmują przedsiębiorcy. - Za wolno i nie zawsze właściwie dedykowana pomoc. A ekonomista Krzysztof Kaszuba, prezes rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, nie pozostawia złudzeń: nie wszystkie przedsiębiorstwa wyjdą z tego kryzysu obronną ręką.

16:50

Ministerstwo Zdrowia poinformowało przed chwilą o kolejnych 8 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Dotyczą one: 2 osób z woj. dolnośląskiego, 2 osób z woj. łódzkiego i 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i podkarpackiego. W sumie w całym kraju zakażonych koronawirusem zostało do tej pory 692 osoby. 8 z nich zmarło.

16:37

Pacjentka, która trafiła w niedzielę na izbę przyjęć Szpitala Miejskiego w Rzeszowie, ma koronawirusa. Ratusz dostał już wyniki badań.

16:10

W niedzielę decyzją sanepidu klasztor dominikanów w Rzeszowie został objęty kwarantanną. Jak tłumaczy nam ojciec Artur Gałecki, przeor konwentu św. Jacka, jeden z braci podczas wyjazdu duszpasterskiego miał kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa. - Czekamy ciągle na wyniki badań, pobrano od nas wszystkich wymazy - mówi.

15:45

"Mając na uwadze aktualnie napełnienia autobusów informujemy, iż od 23 marca 2020 r. wszystkie linie komunikacji miejskiej kursować będą zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy". Taki komunikat pojawił się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

15:12

Do harcerskich komend w regionie zwróciły się miejscowe Centra Pomocy Rodzinie i Ośrodki Pomocy Społecznej. Harcerze, wolontariusze i osoby niestowarzyszone w ZHP niosą pomoc osobom szczególnie narażonym na zachorowanie. Akcja nosi nazwę „Harcerska Służba”.

13:55

Na Izbę Przyjęć Szpitala Miejskiego w Rzeszowie trafiła pacjentka z krwawieniem z przewodu pokarmowego. Wcześniej miała wykonywaną gastroskopię w innym szpitalu, gdzie były przypadki koronawirusa.

12:42

Ministerstwo Zdrowia informuje: "Mamy 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 16 osób z woj.dolnośląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego, 5 osób z woj. opolskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z łódzkiego. Z przykrością informujemy, że zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem - to 83-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 684/8 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)."

11:10

Mieszkańcy Podkarpacia otrzymują fałszywe SMS-y z wezwaniem do zapłaty za energię elektryczną. Spółka PGE Obrót ostrzega, aby na wiadomości nie odpowiadać, ani nie dokonywać w ten sposób żadnych płatności.

10:26

"Wybory w czasach zarazy". Według nieoficjalnych wyników, Elżbieta Grunt została nowym wójtem gminy wiejskiej Jarosław. Kandydatka KWW Gospodarna Gmina Jarosław zdobyła 1719 głosów, a jej kotrkandydat z KWW Doświadczenie i Rozwój - Leszek Szczybyło 1271.

W gminie Jarosław 10 tys. osób wybiera nowego wójta. To bard...

9:25

Komunikat służb wojewody: "Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 6657 osób, a 6516 są poddane kwarantannie. Hospitalizowanych jest 70 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 1200 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 29 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Odnotowano 1 zgon z powodu koronawirusa (15 marca)". Przypomnijmy, że 20 marca w Łańcucie zmarła 27-letnia kobieta zarażona koronawirusem, ale nie on był bezpośrednią przyczyną jej śmierci. Kobieta miała m.in sepsę. Kilka dni wcześniej, w innym szpitalu, urodziła dziecko poprzez cesarckie cięcie

9:14

Kolejni oszuści żerują na strachu przed koronawirusem.

8:52

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazała wytyczne biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby dotyczące działalności duszpasterskiej w czasie stanu epidemicznego. Większość z nich dotyczy sakramentu pokuty.

8:39

Ministerstwo Zdrowia poinformowało przed chwilą o 15 nowych potwierdzonych zakażeniach w Polsce. Nie ma wśród nich przypadków z Podkarpacia. Liczba chorych w całym kraju wzrosła do 649. W wyniku koronawirusa zmarło 7 osób.

7:30

Chaos i dezinformacja - tak nasi Czytelnicy opisują sytuację związaną z lokalami, z których objęci kwarantanną mogą skorzystać. No właśnie, czy rzeczywiście mogą?


21:05

7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 3 osób z woj. opolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego i podkarpackiego. W przypadku naszego województwa chodzi o mężczyznę w sile wieku z powiatu leżajskiego, który przebywa w ścisłej kwarantannie.

19:17

Decyzją Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie zostaliśmy objęci kwarantanną - poinformowali rzeszowscy Dominikanie.

17:20

Prokuratura w Jaśle: będą postępowania za uciekanie z oddziału zakaźnego oraz rażące łamanie zasad kwarantanny.

12:20

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło właśnie dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. To mężczyzna w sile wieku z powiatu jasielskiego oraz młoda kobieta z powiatu leżajskiego. Obie osoby przebywają w ścisłej kwarantannie. W szpitalu w Radomiu zmarła siódma osoba zakażona koronawirusem. To 43-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 563/7 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

11:15

Zgodnie z diagnozą lekarzy, powodem śmierci zmarłej dziś 37-letniej pacjentki z Poznania było zakażenie koronawirusem i choroby, które pojawiły się w następstwie zakażenia.Pacjentka była w stanie ciężkim i miała inne współistniejące schorzenia. Tym samym liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem wzrosła do 6.

10:28

To kolejna niedziela, podczas której katolików obejmuje dyspensa od uczestnictwa w Mszy świętej. Księża zachęcają jednak wiernych, żeby w zamian oglądali transmisje z eucharystii w środkach masowego przekazu.

9:04

Mamy 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w niedzielę przed godz. 9 Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. śląskiego, po 2 osoby z woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. Jak informują służby wojewody, to kobieta w sile wieku z powiatu niżańskiego, która przebywa w ścisłej kwarantannie.

21:30

Fake newsy są dzisiaj wszędzie wokół nas, natomiast teorie spiskowe hulają po mediach społecznościowych, aż miło. Koronawirus jest tematem, który budzi w nas lęk. Tym bardziej musimy podchodzić sceptycznie do prawd objawionych, które pojawiają się na grafikach niewiadomego pochodzenia.

20:57

Po raz trzeci dziś Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat o wykrytych zakażeniach koronowirusem. Wśród 44 najnowszych przypadków nie ma mieszkańców Podkarpacia. Liczba chorych wzrosła w Polsce do 536, z czego tylko dziś wykryto 111 przypadków, w tym 6 na Podkarpaciu.

20:01

Pod nr telefonu 17 867-13-19 (w godzinach od 8-18) udzielane są podstawowe informacje dla osób, które powracają z zagranicy i są bezwzględnie zobowiązane do kwarantanny domowej. Informacja ta dotyczy jedynie miejsca odbywania kwarantanny.

19:05

- Wszyscy żyjemy w strachu, a służby sanitarne same z siebie nie zrobiły nic, by nas ostrzec czy uspokoić - przekonuje kobieta mieszkająca w tej samej klatce bloku, w której mieszka również pierwsza osoba z Tarnobrzega z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Sąsiedzi hospitalizowanej w Łańcucie seniorki mają obawy, że również mogą być zakażeni.

18:14

Przed chwilą służby wojewody poinformowały o pięciu kolejnych wykrytych przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. W sumie dziś potwierdzono ich 6 ( 1 w pow. leżajskim, 4 w pow. mieleckim i 1 w pow. niżańskim). Tym samym liczba zakażonych wzrosła na Podkarpaciu do 25.

15:15

Codziennie w samo południe strażacy ochotnicy objeżdżają oddalone od centrum osiedla Tarnobrzega, żeby nieść pomoc mieszkańcom, którzy jej potrzebują. Reagują, kiedy widzą biały materiał wywieszony na ogrodzeniu domostwa. To sygnał, że ktoś potrzebuje wsparcia.

Sobota, 21 marca. Druhowie OSP objeżdżają tarnobrzeskie osiedla. Pomoc można wezwać wywieszając przed domem materiał w białym kolorze.

Koronawirus. Strażacy ochotnicy z Tarnobrzega objeżdżają osi...

14:46

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia specjalną aplikację dla osób objętych kwarantanną domową. Nowa apka ma pomóc służbom w szybszym przepływie informacji na temat osób, które np. wróciły zza granicy i zostały objęte kwarantanna domową.

13:34

PILNE! Jak informują służby wojewody, badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 20 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 w województwie podkarpackim. To kobieta w sile wieku z pow. leżajskiego. Przebywa w kwarantannie domowej.

Dworzec PKP w Przemyślu czasowo odcięty od świata. Trwa ewak...

11:05

Zawieszenie funkcjonowania uczelni zostaje przedłużone analogicznie do terminu, który będzie obowiązywał w szkołach, czyli do 10 kwietnia - informuje Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

10:50

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kwarantannie. Ważny tweet Ministerstwa Zdrowia.

10:11

Koronawirus bez tajemnic. W poszukiwaniu sprawdzonych informacji na najczęściej zadawane pytania, skierowaliśmy się do ekspertów. Pytamy o to, jak powstał koronawirus, jakie są jego objawy i jak przebiega leczenie. Pytamy, czy przesyłki z Chin są bezpieczne i czy koronawirus opuści nas w okresie letnim. Zapytaj eksperta, w tym interaktywnym projekcie to Ty decydujesz!

9:46

Koronawirus na Podkarpaciu - aktualny komunikat PUW w Rzeszowie: Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 5911 osób, a 5298 poddane jest kwarantannie. Hospitalizowanych jest 69 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 985 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 19 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Odnotowano 2 zgony (15 marca i 20 marca br.).

9:18

Siedzisz w domu? I słusznie. Nudzisz się? Sprawdź, co warto oglądać w "czasach zarazy".

8:57

Do 439 wzrosła liczba w Polsce liczba osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wsród 14 nowych przypadków, o których poinformowało niedawno Ministerstwo Zdrowia, nie ma chorych z Podkarpacia.

8:13

Czy epidemia koronawirusa może sprawić, że termin I Komunii Świetej zostanie przesuniety? O tym rozmawiamy z ks. Tomaszem Nowakiem, rzecznikiem diecezji rzeszowskiej.


23:03

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi obecnie 425 osób. Na Podkarpaciu odnotowano dotąd 19 przypadków.

22:57

Ministerstwo Rozwoju informuje: Rozporządzenie wprowadzające stan epidemii na terytorium RP zawiera katalog branż, które mogą prowadzić działalność w galeriach handlowych: spożywcza, kosmetyczna, z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania, artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasowa, artykułów dla zwierząt, paliw. Dodatkowo w galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne, ale tylko w zakresie dowozu, bez usług "na wynos" w samej galerii. Na terenie galerii z handlu wyłączone będą natomiast tzw. wyspy handlowe.

22:30

Na oficjalnej stronie gminy Wojaszówka pojawił się dziś specjalny komunikat wójta Sławomira Stefańskiego w sprawie pierwszego w powiecie krośnieńskim przypadku zakażenia koronawirusem: Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy Gminy Wojaszówka! W dniu dzisiejszym (20 marca) pojawiła się informacja dotycząca pacjenta "0" z terenu gminy Wojaszówka i powiatu krośnieńskiego, u którego stwierdzono dodatni wynik na obecność koronawirusa SARS-COV-2. Zgodnie z informacją uzyskaną od Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Krośnie i rzecznika Wojewody Podkarpackiego nasz mieszkaniec wracając z zagranicy dobrowolnie poddał się kwarantannie domowej. Kiedy poczuł się źle, został przewieziony do szpitala w Łańcucie na leczenie. Pragnę uspokoić, że nasz mieszkaniec, podczas kwarantanny domowej nie miał kontaktu ani z rodziną, ani z nikim innym ze społeczności Gminy Wojaszówka i powiatu krośnieńskiego.

19:45

Ja tylko na chwilkę wyszedłem po zakupy do sklepu, tylko z pieskiem na spacer, tylko do mechanika, tylko na pocztę... Tak najczęściej tłumaczą się ci, którzy choć bezwzględnie powinni siedzieć w domu, lekceważą to sobie. Podkarpacka policja podlicza, że ma już ok. 100 przypadków złamania kwarantanny. Funkcjonariusze wraz ze Strażą Miejską zwiększają kontrole. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił niedawno, że kara za złamanie kwarantanny zostaje podniesiona z 5000 do 30 000 zł.

19:19

Co oznacza stan epidemii w Polsce?

18:47

PILNE! Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przed chwilą: Wprowadzamy w Polsce stan epidemii. Lekcje w szkołach wstrzymane do świąt. Nawet 30 tys. zł kary za łamanie zasad kwarantanny

18:35

- Tego w jaki sposób "ktoś" organizuje transport obywateli Ukrainy do domu, z przesiadką w Przemyślu nie można nazwać inaczej niż SKANDALEM!!! - twierdzi na FB Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

17:50

Dwa kardiomonitory oraz najpotrzebniejsze środki do ochrony personelu zakupi rzeszowska firma G2A na potrzeby szpitala w Łańcucie. Do akcji pomocy dołączyli też inni przedsiębiorcy z Podkarpacia.

17:03

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u pacjentki tarnobrzeskiego szpitala, wdrożono natychmiastowo niezbędne procedury - szpital został odcięty od świata, trwa weryfikacja wszystkich osób, które w ostatnich dniach miały kontakt z pacjentką. Już wiadomo, że sprawa może dotyczyć około 50 osób.

16:27

PILNE! Jak informują służby wojewody, badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 19 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 w województwie podkarpackim. To młody mężczyzna z powiatu krośnieńskiego, który jest aktualnie hospitalizowany.

15:51

Po ogłoszeniu w kraju stanu zagrożenia epidemicznego gwałtownie spadła liczba osób, które honorowo oddają krew. Choć w ostatnich dniach sytuacja nieco się unormowała, wciąż brakuje krwi 0, 0- i B-.

15:19

Na Podkarpaciu jest aktualnie 18 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najnowszy z nich, to starsza kobieta z powiatu tarnobrzeskiego. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, skąd pacjentka została przewieziona dziś na oddział zakaźny, aktualnie wstrzymał całkowicie przyjęcia do szpitala.

Koronawirus w Tarnobrzegu. Zakażona pacjentka przetransporto...

13:32

#ZamawiajDoDomu! Restauracje, dostawcy usług i towarów uzupełniają i rozwijają swoje oferty o możliwość zakupów online. Sprawdź, co możesz zamówić online z bezpieczną dostawą do domu na Podkarpaciu.

12:45

Cztery specjalne pociągi ukraińskich kolei wywożą ludzi z Polski na Ukrainę. Wszystkie odjadą w piątek (20 marca) z Przemyśla i przez Lwów dojadą do Kijowa. Pasażerowie muszą kupować bilety.

Cztery specjalne pociągi ukraińskich kolei wywożą ludzi z Polski na Ukrainę. Wszystkie odjadą w piątek (20 marca) z Przemyśla i przez Lwów dojadą do Kijowa. Pasażerowie muszą kupować bilety.

Koronawirus na Podkarpaciu. Setki Ukraińców opuszczają Przem...

11:37

W Łańcucie zmarła 27-letnia kobieta zarażona koronawirusem, ale nie on był bezpośrednią przyczyną jej śmierci.

11:12

Strażacy, ratownicy medyczni, policjanci apelują, żeby wzywając ich na interwencję nie zatajać, że w domu obecna jest osoba, która np. ma kwarantannę. Służby zapewniają, że nigdy nie odmówią udzielenia pomocy.

10:44

Do redakcji Nowin zadzwoniła mieszkanka Rzeszowa. Była przerażona faktem, że blok, w którym mieszka jej mama, nie jest dezynfekowany. Od sprzątaczki usłyszała, że poręcze na klatkach schodowych i drzwi są przecierane standardowymi środkami czystości, a nie substancjami wirusobójczymi.

8:54

Ministerstwo Zdrowia poinformowało właśnie o nowych przypadkach zakażeń w Polsce. Koronawirusa potwierdzono u 12 nowych pacjentów, nie ma wśród nich osób z Podkarpacia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. W sumie w całym kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono do tej pory u 367 osób, 5 z nich zmarło.

8:15

Piękna pogoda w Bieszczadach. Niestety, pandemia koronawirusa sprawia, że nad Soliną nie ma turystów. Zobaczcie zdjęcia, które podesłał nam nasz Czytelnik Paweł.

Piękna pogoda w Bieszczadach. Niestety, pandemia koronawirusa sprawia, że nad Soliną nie ma turystów. Zobaczcie zdjęcia internauty Pawła.

Koronawirus na Podkarpaciu. Internauta wybrał się nad Solinę...

7:00

- Towar, który zalega nam w chłodniach jest wart 30-200 tys. zł. W przyszłym tygodniu trzeba będzie spakować to w kontenery i odesłać na kompost - mówi w imieniu sprzedawców kwiatów z rzeszowskiego centrum hurtowego AgroHurt jeden z przedsiębiorców. Podkarpackie serwisy samochodowe i stacje kontroli pojazdów są otwarte, ale większość z nich działa nieco inaczej niż zwykle. Klienci są obsługiwani pojedynczo, a terminy napraw i przeglądów samochodów mogą być dłuższe niż zwykle.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24