Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Podkarpaciu. Raport: 1 - 10 stycznia 2021

red
Łukasz Gdak
Koronawirus na Podkarpaciu, w Polsce i na świecie. Najważniejsze informacje z okresu 1 - 10 stycznia 2021.

18:09

Nowy kodeks pracy 2021. Spore zmiany w kodeksie pracy dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Część zmian w kodeksie pracy została już wprowadzona, niektóre przepisy dopiero wejdą w życie. Sprawdź, jakie zmiany szykują się w kodeksie pracy w 2021 roku.

16:57

Nauczyciele klas I-III i pracownicy szkolnej administracji będą mogli poddać się testom na koronawirusa. Akcja ich badania potrwa od poniedziałku 11 stycznia do piątku 15 stycznia. Tymczasem nauczyciele przedszkoli pytają, co z nimi. Dlaczego oni nie zostali objęci darmowymi testami, choć nieprzerwanie pracują stacjonarnie.

15:01

„W kaplicy, zgodnie z zarządzeniami, może być tylko 13 osób” – widnieje na drzwiach świątyni przy ul. Skrajnej w Rzeszowie. Tego dnia na nabożeństwie mieszkanka Rzeszowa doliczyła się ok. 70. Nie wytrzymała i zaalarmowała policję, ale nie doczekała się interwencji.

13:08

Pracownicy sklepów powinni być zaszczepienia na koronawirusa w pierwszej kolejności? Taki jest apel Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która chce, by handlowcy zostali zaszczepieni w pierwszej kolejności, bo są grupą bezpośredniego ryzyka ze względu na bezpośredni kontakt z klientem.

11:47

W maskach i medycznych kombinezonach grupa kilkunastu osób przeszła przez rzeszowski Rynek i ul. 3 Maja. W ten sposób zamanifestowali swój sprzeciw m.in. narodowej kwarantannie oraz szczepieniom przeciwko COVID-19.

10:41

Choć eksperci mówią się o nadejściu trzeciej fali koronawirusa, statystyki, które podaje Ministerstwo Zdrowia, nie są wysokie. Dziś mamy w Polsce 9410 nowych zakażeń koronawirusem i 177 ofiar śmiertelnych. Na Podkarpaciu jest 214 nowych przypadków i 7 zgonów.

10:13

Ponad 6 tys. przychodni i punktów szczepień z całej Polski zgłosiło się do Narodowego Programu Szczepień. Zapisy pacjentów chętnych na zaszczepienie się przeciwko COVID-19 zaczną się już 15 stycznia 2021 r. Wiadomo, ile Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci przychodniom za zaszczepienie każdą dawką poszczególnych pacjentów. Stawki zaczynają się od 61 zł.

8:36

Choć synoptycy zapowiadali duże ochłodzenie z nawet -30 st. mrozami i śnieżycami, póki co "bestia ze wschodu" omija Podkarpacie. Prawdziwą zimę można zobaczyć tylko w Bieszczadach. Jest jak w bajce. Turyści, mimo obostrzeń związanych z koronawirusem, korzystają z uroków zimy i wyszli na szlaki. Zobaczcie zdjęcia naszego fotoreportera z Tarnicy.

W Bieszczadach prawdziwa zima.

Turyści ruszyli na ośnieżone szlaki w Bieszczadach. Tam jest...

7:38

11 stycznia rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia. Są dobrowolne. Na Podkarpaciu zdecydowało się na nie prawie 10 tys. osób.


16:11

- Wielu rodziców i wielu dzieci czeka na to, żeby nauka stacjonarna wróciła- mówił w sobotę rano wicemister zdrowia Sławomir Gadomski. Jednocześnie dodał, że "nie byłbym optymistą". - To nie jest, oczywiście, żadne oficjalne stanowisko ale wydaje mi się, że jeszcze pewien okres, może dwa tygodnie potrwać przedłużenie tych obostrzeń - dodał.

11:00

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę 9 stycznia o 10548 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Na Podkarpaciu mamy 291 przypadków, zmarło 11 osób z czego dwie nie miały chorób współistniejących.

9:40

Terminarz szczepień na koronawirusa w Polsce podzielono na cztery etapy (0, I, II i III). W etapie II zaszczepione zostaną osoby z chorobami przewlekłymi. Podajemy wykaz tych chorób, które umożliwiają wcześniejsze otrzymanie szczepionki.

Po zaszczepieniu na COVID-19 m.in. pracowników służby zdrowia, DPS-ów, seniorów, służb mundurowych w etapie II szczepionkę otrzymają osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi. Są wśród nich schorzenia, które dotykają miliony Polaków. Sprawdź, czy masz jedną z nich i będziesz mógł zaszczepić się wcześniej niż inni. Aby otrzymać szczepionkę wcześniej z powodu choroby przewlekłej, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, do której się zaliczamy. Wykaz chorób przewlekłych znajdziesz na kolejnych slajdach. KLIKNIJ TUTAJ --->

Te choroby przewlekłe umożliwiają szybsze otrzymanie szczepi...

9:23

Chociaż większość osób przechodzi zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 łagodnie lub nawet bezobjawowo, to niestety nie oznacza to że COVID-19 nie pozostawi w naszym organizmie śladów.

W galerii przygotowaliśmy zestawienie najbardziej uporczywych i niebezpiecznych dolegliwości z którymi w ostatnim czasie pacjenci zgłaszają się do lekarzy po tzw. "Długim covidzie". Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>

Kolejne powikłania po COVID-19? Lista jest coraz dłuższa! Do...


20:52

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przedstawił w piątek wieczorem rekomendacje dot. powrotu dzieci do szkół. Ostateczną decyzję, czy i kiedy nauczanie stacjonarne zostanie wznowione podejmie w przyszłym tygodniu premier. W dniach 11-15 stycznia przeprowadzona zostanie ogólnopolska akcja testowania nauczycieli.

20:27

Większość firm i organizacji odnotowała wzrost wydajności dzięki przejściu pracowników na model pracy zdalnej. Jednak sami zatrudnieni zaczynają dostrzegać minusy tego modelu.

19:12

O zmianie terminu 29. Finału WOŚP, o tym, co będzie robić 10 stycznia, o wchodzeniu w buty ministra zdrowia, osobistych zmaganiach z koronawirusem i szczepionce. Rozmawiamy z Jurkiem Owsiakiem, dyrygentem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

18:03

Niemal 8 na 10 przedsiębiorców źle ocenia współpracę rządu z biznesem podczas pandemii koronawirusa. Jednocześnie 68 proc. firm oczekuje wstrzymania wszelkich dodatkowych obciążeń dla biznesu na kolejny rok.

17:00

- Na początku przyszłego tygodnia będą jakieś korekty w obostrzeniach. Nie będą to wielkie zmiany, ale zmiany, które będą bardziej zrozumiałe przez przedsiębiorców - zapowiedział Jan Bodnar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w Polskim Radiu 24. Zapewnił też, że rząd jest przygotowany do przeprowadzenia testów u nauczycieli klas I-III.

16:12

W Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaszczepiło się poza kolejnością co najmniej kilkadziesiąt osób – informuje RMF FM. Lista zaszczepionych trafiła już do NFZ, a na WUM doszło do pierwszych dymisji.

15:07

Chociaż większość osób przechodzi zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 łagodnie lub nawet bezobjawowo, to niestety nie oznacza to że COVID-19 nie pozostawi w naszym organizmie śladów. Lekarze alarmują, że lista powikłań, do których może doprowadzić zakażenie koronawirusem z każdym miesiącem trwania pandemii jest coraz dłuższa. W galerii przygotowaliśmy zestawienie najbardziej uporczywych i niebezpiecznych dolegliwości z którymi w ostatnim czasie pacjenci zgłaszają się do lekarzy po tzw. "Długim covidzie":

W galerii przygotowaliśmy zestawienie najbardziej uporczywych i niebezpiecznych dolegliwości z którymi w ostatnim czasie pacjenci zgłaszają się do lekarzy po tzw. "Długim covidzie". Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>

Kolejne powikłania po COVID-19? Lista jest coraz dłuższa! Do...

14:07

Mimo pandemii koronawirusa, a tym samym niesprzyjającym rozwijaniu działalności naukowo-dydaktycznej warunkom, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu stara się polepszyć jakość kształcenia. Na uczelni zainwestowano kilka milionów złotych.

13:51

Wstępne wyniki badań, które na ten moment ukazały się w formie przeddruku na platformie bioRXiV sugerują, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Pfizer i BioNTech chroni również przed mutacjami koronawirusa obecnymi w Wielkiej Brytanii i RPA.

11:42

Parkometry w strefach parkowania i biletomaty na przystankach to wylęgarnia zarazków? - Urządzenia służą wszystkim mieszkańcom, codziennie korzystają z nich dziesiątki, jak nie setki osób, a czy ktoś o to dba? - pyta nasz Czytelnik.

10:48

Jak podaje dziś Ministerstwo Zdrowia, mamy niewielki spadek nowych zakażeń koronawirusem. W Polsce odnotowano 8790 nowych przypadków i 332 ofiary śmiertelne. Na Podkarpaciu 490 nowych zakażeń. Najwięcej, bo aż 113, w powiecie jasielskim.

9:08

Dominikanin, który rezyduje w parafii Pierwszych Męczenników Polski, w trakcie mszy stwierdził, że szczepionki przeciw koronawirusowi wytworzone są z ciał dzieci po aborcji. - To, co powiedział, jest niedopuszczalne - mówi proboszcz z Manhattanu.

7:03

Kalkulator szczepionkowy - to narzędzie bierze pod uwagę wiek, aktywność zawodową oraz stan zdrowia i na tej podstawie pokazuje minimalną i maksymalną liczbę osób przed Tobą w kolejce, a także wskazuje termin, w którym jest szansa na szczepienie. Terminy prosimy traktować orientacyjnie. Rzeczywista data będzie zależeć od wielu zmiennych. Szczegóły poniżej.


18:26

Nowa, błyskawicznie się rozprzestrzeniająca mutacja koronawirusa doprowadziła do kolejnego lockdownu w Wielkiej Brytanii i zagraża całej Europie. To z kolei sprawia, że jeszcze ważniejsze jest maksymalnie efektywne prowadzenie akcji szczepień. Dobra wiadomość jest taka, że w krajach, w których taka akcja już się rozpoczęła, maleje odsetek sceptycznych wobec szczepionek przeciwko COVID-19. Gorsza jest taka, że w Polsce nie sposób jeszcze ocenić, jakie będzie realne docelowe tempo prowadzenia programu szczepień. Jasne jest jedno: trwa wyścig z czasem.

16:34

Członkowie Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu złożyli apel do wojewody o zwołanie okrągłego stołu w sprawie służby zdrowia.

16:05

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rządu o przyspieszenie szczepień wśród nauczycieli. Według związkowców, pedagodzy powinni zostać zaszczepieni jeszcze przed powrotem dzieci do szkół. W przeciwnym razie, jak mówią, przedłuży się nauka zdalna i możliwe będą problemy z maturami.

14:42

O niepokojącej sytuacji w Europie poinformował w czwartek regionalny dyrektor WHO Hans Kluge.

14:01

O nowej szczepionce przeciw koronawirusowi, społecznych obawach i wielkiej potrzebie wyszczepienia populacji, a także o obecnej sytuacji epidemiologicznej rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Smiataczem, wojewódzkim konsultantem chorób zakaźnych, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

13:20

- Jestem za absolutną równością wobec prawa i bezwzględnym przestrzeganiem procedur. Nie ma zgody na szczepienia poza kolejnością – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Tymczasem, w związku z szczepieniami celebrytów na WUM, kontroli poddane zostaną kolejne szpitale.

11:52

Przedstawiciele Stowarzyszenia Samorządy dla Polski chcą aktywniej włączyć się w program szczepienia przeciwko koronawirusowi. Napisali w tej sprawie list do premiera, w którym apelują, aby lepiej wykorzystać potencjał lokalnych władz.

10:31

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 12054 zakażeń, z tego 570 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 186 osób. Z tego 7 w naszym regionie.

9:01

- W kolejnym kwartale dostawy szczepionek powinny być na zdecydowanie wyższym poziomie i liczymy na to, że wtedy faktycznie ten poziom szczepialności będzie dużo większy – mówił Piotr Muller w Polskim Radiu. Rzecznik rządu dodał, że obecnie Polska „pod kątem struktur logistycznych” jest gotowa na to, aby szczepić kilka milionów osób miesięcznie.

8:23

Ogromny spadek liczby praktycznie wszystkich chorób zakaźnych odnotowano w 2020 r. w porównaniu z 2019 zarówno w Polsce, jak i województwie podkarpackim. To uboczny efekt koronawirusa i kolejnych obostrzeń, dzięki którym mieliśmy o wiele mniej kontaktów z innymi ludźmi.

W 2020 r. nastąpił spadek zakażeń na prawie wszystkie choroby zakaźne.

Ogromny spadek liczby prawie wszystkich chorób zakaźnych na ...

7:25

Zainteresowanie amantadyną w leczeniu koronawirusa nadal jest ogromne. Przychodnia Lekarska Optima w Przemyślu oraz lekarz Włodzimierz Bodnar otrzymują mnóstwo pytań. Publikują najczęstsze i udzielają odpowiedzi.


16:30

Ambasador kampanii "#SzczepimySię", znany aktor i satyryk Cezary Pazura, będzie zachęcał Polaków do szczepień przeciw COVID-19. Trwają nagrania spotu, którego emisja już niedługo w telewizji i internecie.

15:12

- Dobra wiadomość dla naszych wysiłków, aby zapewnić Europejczykom więcej szczepionek na COVID-19 - poinformowała za pośrednictwem Twittera szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

14:28

Osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie, a także bezdomni powinni być szczepieni na koronawirusa w grupach "0" i "1". Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wystosował apel do ministra zdrowia w imieniu organizacji pozarządowych i charytatywnych. Pod petycją w sprawie szczepień na Covid 19 osób z niepełnosprawnościami, bezdomnych oraz pracowników jednostek dziennych można podpisać się w internecie.

13:00

Od czwartku 7 stycznia do środy 13 stycznia, będzie obowiązywał zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

12:35

Jak przyjdzie ten moment, to zostanę zaszczepiony- zadeklarował prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Interii. - Nie jestem zwolennikiem przeprowadzania akcji, które polegają na tym, że politycy idą i szczepią się przed innymi - dodał.

11:46

W powiecie sanockim będzie 12 punktów szczepień. Cztery z nich zlokalizowane są w Sanoku.

10:28

W Święto Trzech Króli Ministerstwo Zdrowia informuje o 14 151 nowych zakażeń koronawirusem i 553 ofiarach śmiertelnych. Na Podkarpaciu na COVID-19 zachorowało kolejnych 654 osób, a zmarły 24.

10:16

Zespół do spraw COVID-19 działający przy prezesie Polskiej Akademii Nauk przedstawił pięć scenariuszy przebiegu pandemii w 2021 roku. - Wszystkie scenariusze są możliwe z naukowego punktu widzenia i żadnego z nich nie można wykluczyć- napisano.

9:28

Według najnowszych danych w listopadzie 2020 r., w porównaniu do listopada 2019 r., banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom aż o jedną trzecią mniej kredytów. Przyczyną tak dużego spadku jest pandemia koronawirusa i z jednej strony banki zaostrzyły kryteria przyznawania pożyczek, a z drugiej, sami przedsiębiorcy rezygnowali z nich, wiedząc, że przy zamrożonej gospodarce ich nie spłacą.

9:10

Szczepionki dla celebrytów to incydent, który się zdarzył i na który można było machnąć ręką. Wie pan, co to jest problem? 60 tys. zgonów w Polsce w listopadzie. 60 tysięcy, czyli dwa razy więcej niż rok temu i liczby tej nie można tłumaczyć covidem. To jest dramatyczny problem do rozwiązania i zdiagnozowania i nie ma bardziej ewidentnego dowodu na zaburzenia w organizacji opieki zdrowotnej w Polsce - mówi Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia, były szef NFZ.

8:17

O przedłużeniu lockdownu w Niemczech mówiło się od kilku dni, jednak we wtorek rząd federalny wraz z rządami 16 krajów związkowych podjął decyzję o oficjalnym jego wydłużeniu do 31 stycznia.

7:00

Prawie 400 miejsc figuruje na liście punktów, gdzie na Podkarpaciu będzie można zaszczepić się przeciw koronawirusowi. Zapisy rozpoczną się 15 stycznia, ale kiedy pierwszy Kowalski, zostanie zaproszony do gabinetu zabiegowego, tego wciąż nie wiadomo.


18:24

Między 11 a 15 stycznia zaplanowane jest testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. W Polsce obejmie ok. 190 tysięcy osób, na Podkarpaciu niemal 10 tysięcy.

16:47

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił powrót do całkowitego lockdownu. Przywrócony zostaje zakaz wychodzenia z domów z wyjątkiem kilku wyszczególnionych przypadków.

16:15

Szczepienia celebrytów poza kolejnością ogłoszoną przez rząd wstrząsnęły opinią publiczną, a Warszawski Uniwersytet Medyczny zapewnił, że specjalnie powołana wewnętrzna komisja wyjaśni sprawę. Wśród zaszczepionych znaleźli się m.in. Krystyna Janda, Leszek Miller, czy Andrzej Seweryn z córką Marią. Do kwestii szczepień na WUM odniosła się również pracująca tam lekarka Maja Herman. W emocjonalnym wpisie grzmi - "zabraliście mi szczepionkę", a także krytykuje "bagno, które się zadziało". Lekarka podkreśla, że nie zapomni tego, co się stało.

15:42

Nauczycieli w Polsce jest ok. 750 tysięcy więc stanowią bardzo liczną grupę. Start szczepień etapu pierwszego, do którego zakwalifikowano nauczycieli, ma rozpocząć się 25 stycznia 2021 r. Jak to będzie wyglądać?

15:11

W Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie trwają szczepienia personelu medycznego przeciw COVID-19. Jako pierwsi szczepionkę przyjęli dyrektor Wiesława Barzycka i zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Tomasz Białek.

14:01

Krakowska firma Omni Calculator stworzyła specjalny kalkulator, dzięki któremu sami możemy obliczyć, kiedy zostaniemy zaszczepieni przeciwko Covid-19. Narzędzie pozwoli nam orientacyjnie określić przedział czasowy, w którym zostaniemy zaszczepieni oraz ile osób przed nami dostanie szczepionkę.

13:12

- W tej chwili stwierdzone tylko w pierwszym dniu nieprawidłowości są podstawą do nałożenia kary powyżej 250 tys. zł. To minimalna kara, z jaką musi liczyć się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Ale ostateczny wymiar kary może ulec zwiększeniu - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej. Kara jest efektem szczepień artystów i osób publicznych, które zostały zaszczepione poza kolejnością właśnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Osoby zaszczepione poza kolejnością zostały zarejestrowane jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu.

12:11

Do wtorku do południa zaszczepiono w Polsce 100 tys. osób. W poniedziałek było to 38 tysięcy pacjentów w ciągu jednego dnia. Michał Dworczyk poinformował, że szczepienia tzw. grupy pierwszej ruszą w Polsce 25 stycznia.

11:54

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły 27 grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności przyjmą je osoby z tzw. grupy zero, czyli w największym stopniu narażone na zakażenie SARS-CoV-2. Kolejne dawki przeznaczone są dla wszystkich pozostałych osób, które nie należą do grup priorytetowych. Prawdopodobnie od 15 stycznia 2020 r. chętni będą mogli umówić się na konkretny termin m.in. poprzez infolinię i Internetowe Konto Pacjenta. Przedstawiamy, jak wygląda cała procedura krok po kroku, która, jak zapewnia Ministerstwo, ma być prosta i bezpieczna.

10:31

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 7624 zakażeń, z tego 270 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 341 osób. Z tego 18 w naszym regionie.

7:30

Prawie połowa Polaków chce, aby na czas pandemii i obostrzeń sanitarnych rząd ograniczył cudzoziemcom możliwość zarobkowego przyjazdu do Polski. Najwięcej takich głosów pojawia się w miastach średniej wielkości, liczących od 20 do 100 tys. mieszkańców oraz tych najsłabiej wykształconych.


20:22

Pięć dni na Korfu za 856 zł, Kapsztad za 1,5 tys. zł, przelot z Krakowa i tydzień w czterogwiazdkowym hotelu w Tajlandii za 2 tys. zł, wyprawa klasą business do Meksyku i z powrotem za 4 tys. zł… Podróże nigdy nie były tak tanie: linie lotnicze i biura podróży zasypują nas fantastycznymi ofertami, ale coraz częściej obwarowują je warunkiem: jeśli chcesz lecieć, musisz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Eksperci przekonują, że to może być standardowy wymóg w najbliższych latach. A może w ogóle po wsze czasy.

19:57

Gotówka w zamian za zaszczepienie się na koronawirusa? Okazuje się, że taki argument mógłby przekonać nawet połowę Polaków, którzy są niezdecydowani w kwestii szczepienia przeciwko COVID-19 - wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla "Gazety Wyborczej".

18:38

Komisja powołana przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zakończyła kontrolę. „Wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o.” – możemy przeczytać w raporcie.

16:10

Komisja Europejska poinformowała, że prowadzi rozmowy dotyczące zakupienia większej liczby dawek szczepionki firm Pfizer i BioNTech przeciwko COVID-19.

14:47

Działacze Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zaapelowali do premiera Mateusza Morawickiego o zniesienie zakazu przemieszczania się dla dzieci i młodzieży w okresie ferii. Izolacja mocno odbija się na zdrowiu psychicznym młodych ludzi. - Trzeba pamiętać, że dla wielu z nich dom nie jest bezpieczną i ciepłą przystanią, w której dobrze się czują, ale jest źródłem ciągłych napięć i konfliktów. W dobie pandemii aż 27 proc. badanych dzieci doświadczyło co najmniej jednej formy krzywdzenia - opowiada Marta Skierkowska, psycholog i członkini zarządu FDDS.

14:03

- Liczba zakażeń po okresie świąteczno-noworocznym zadecyduje, co będziemy robić po 17 stycznia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał, że poluzowane zostaną obostrzenia dotyczące dzieci, aby mogły przebywać poza miejscem zamieszkania w godzinach 8-16.

13:01

- Nauka w pewnym sensie stała się własnym gwoździem do trumny. Ludzie nie wierzą w działanie szczepionek, bo nie widzą chorób. Stąd kwestionowanie idei przyjmowania tych preparatów - mówi prof. Tomasz Grzyb, psycholog społeczny

12:27

Wiemy już, jak będzie wyglądał kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia opracowało jego wzór. Kwestionariusz będziemy wypełniać przed wizytą u lekarza. Odpowiedź na pytania pozwoli lekarzowi zdecydować, czy w danym dniu można wykonać pacjentowi szczepienie.

12:00

- Jeżeli liczba przypadków utrzyma się na poziomie 10 tys., dzieci wrócą do szkół 18 stycznia- wyjaśnił w poniedziałek rano w Porannej Rozmowie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

11:10

31 grudnia policjanci przeprowadzili na Podkarpaciu 604 interwencje, a 1 stycznia interweniowali 616 razy.

10:32

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 4432 zakażeń, z tego 116 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 42 osoby. Z tego 2 w naszym regionie.

8:51

Do Polski dotarła dzisiaj kolejna dostawa szczepionek przeciwko koronawirusowi. - Szczepionki przyleciały do Polski o 6.40 - powiedział w poniedziałek prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

7:35

Nie wszyscy zdążyli wykorzystać polski bon turystyczny zwany 500 plus dla dzieci - w okresie letnich wakacji. Wielu rodziców wiązało z nim plany zimowe: wypoczynek w czasie świąt lub ferii szkolnych. Jednak druga fala COVID i związane z nią ograniczenia pokrzyżowały te plany. Czy to oznacza, że bon 500 plus na wypoczynek dzieci może przepaść?


20:33

Kilkanaścioro celebrytów - od Krystyny Jandy po Krzysztofa Maternę - zostało zaszczepionych jeszcze w „zerowej” fazie trwania całego programu szczepień. Wybuchła burza, która ostatecznie może paradoksalnie przyczynić się do spopularyzowania szczepionek wśród Polaków.

15:37

Mam nadzieję, że uda się w tym roku zaszczepić 70 procent, ale nie całej populacji, tylko tej grupy 30 plus, bo ona mnie najbardziej interesuje. A jeśli się nie uda, to czeka nas tego roku jesień jeszcze bardziej ponura niż ta ubiegłoroczna – umrze odpowiednio więcej ludzi i tyle. Ponieważ po wakacjach nie będzie już tych wszystkich ograniczeń: ludzie będą chodzili masowo na koncerty, do restauracji, będą się odbywały masowe imprezy. I będziemy świadkami procesu selekcji po prostu – mówi prof. Antoni Dudek, politolog

14:35

- Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał „priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby a nie znajomości lub statusu publicznego”.

13:51

W tym roku podczas ferii zimowych dopuszczalne są jedynie dwie formy wypoczynku: półkolonie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej oraz obozy szkoleniowe dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego. W oby przypadkach obwiązywał będzie jednak wyjątkowy reżim sanitarny.

giełda samochodowa w Załężu pełna ludzi. Mimo Covid-19.[/rel]

11:40

W Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej oo. Franciszkanów w Przemyślu mężczyźni zainaugurowali 2021 rok modlitwą różańcową. Z powodu pandemii nie było procesji. Zobaczcie zdjęcia:

W Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej oo. Franciszkanów w Przemyślu mężczyźni zainaugurowali 2021 rok modlitwą różańcową.- Mamy nadzieję kontynuować ją w kolejnym już roku w ściśle męskim gronie, by wypraszać potrzebne łaski dla siebie, swoich rodzin, swoich miejscowości i Ojczyzny - powiedział Dariusz Lasek, organizator wydarzeni. - Sobotnie wydarzenie było także okazją do wspólnego umocnienia się mężczyzn w tym trudnym dla wielu czasie. Można było usłyszeć życzenia noworoczne, doświadczyć wiele życzliwości i uśmiechu, z nadzieją spojrzeć w przyszłość.

Styczniowy męski różaniec w Przemyślu. Przez koronawirusa ni...

11:00

Zakończony 2020 rok pożegnaliśmy bez żalu ponieważ nie ma w Polsce rodziny, która w mniejszym lub większym stopniu nie ucierpiałaby wskutek pandemii. Co gorsza, w nowy rok wchodzimy mniej z wielkimi nadziejami, a bardziej z lęku przed niewiadomym. Prognozowanie nawet najbliższej przyszłości stało się bowiem trudniejsze niż kiedykolwiek przedtem.

10:30

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 5739 zakażeń, z tego 118 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 61 osób. W naszym regionie 6 zgonów.

8:30

Dla branż takich, jak np. transport osobowy, usługi, gastronomia, turystyka i hotelarstwo mijający pandemiczny rok był przykrym wstrząsem. W tym samym czasie rozkwitł sektor IT, obroty pomnożył handel internetowy. Zmiany w gospodarce odczuł rynek pracy. Progności w zakresie ekonomii sugerują, że 2021 rok może być podobny do mijającego. Z zastrzeżeniem, że dynamika wydarzeń może uczynić nieaktualnym każdy prognozowany scenariusz.


18:19

Zapytaliśmy znanych mieszkańców Przemyśla, czy skorzystają z dobrowolnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Przeczytajcie odpowiedzi m.in. Wojciecha Bakuna, Roberta Chomy, Macieja Kamińskiego, Ewy Sawickiej i Marka Rząsy.

Zapytaliśmy znanych mieszkańców Przemyśla, czy skorzystają z dobrowolnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Przeczytajcie odpowiedzi m.in. Wojciecha Bakuna, Roberta Chomy, Macieja Kamińskiego, Ewy Sawickiej i Marka Rząsy.

Szczepienia na koronawirusa #szczepimysię. Czy znani mieszka...

14:46

W Izraelu podano jedną dawkę szczepionki już ponad milionowi mieszkańców, co oznacza, że więcej niż 11 procent populacji otrzymało już szczepionkę - informuje "The Timesof Israel". Z danych ogólnoświatowych wynika, że Izrael jest absolutnym liderem pod względem szczepień.

14:20

Media ujawniają nazwiska kolejnych celebrytów którzy zaszczepili się w szpitalu WUM, poza kolejnością. Rząd zapowiada na poniedziałek szczegółową kontrolę placówki. - To jest to rzecz skandaliczna. Nie można na coś takiego pozwalać – ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

13:54

Papież zaapelował o braterską solidarność i pokój. Franciszek zwrócił się do wiernych podczas południowej modlitwy Anioł Pański.

11:40

Kiedy uczniowie wrócą do szkół i kiedy skończy się zdalne nauczanie? To pytanie zadają sobie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oraz rodzice. Wszystko jest zależne od tego, czy pandemia koronawirusa zacznie ustępować. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał na łamach TVP Info, że jedyną szansą na szybki powrót do normalności są szczepienia na koronawirusa.

11:04

Rok 2020 przejdzie do historii i będzie wspominany jako przełomowy. Pandemia koronawirusa uzmysłowiła wszystkim, jak łatwo może się zmienić dotychczasowy porządek świata, jak kruche jest życie i jak wiele od nas – choć trudno nam to zaakceptować - nie zależy. Zobaczcie najciekawsze zdjęcia z 2020 roku!

Tak wyglądał rok 2020 w obiektywie! Wybuch pandemii koronawi...

10:17

Po Nowym Roku oficjalnie mamy w kraju tylko 6 945 nowych zakażeń koronawirusem i 102 zgony. W województwie podkarpackim ostatniej doby potwierdzono 217 zachorowań i 2 zgony.

7:30

Elektroniczne skierowanie, czyli e-skierowanie, wystawia lekarz. Pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod na swój telefon komórkowy lub na adres poczty elektronicznej (e-mail). Rejestrując się do poradni specjalistycznej lub na badanie wystarczy, że pacjent poda kod e-skierowania oraz swój pesel.


18:51

Decyzją rządu w Bratysławie Słowacja od 1 stycznia 2021 roku zamknęła swoje hotele i stoki narciarskie. Taka decyzja, obowiązująca od północy, to zdaniem naszych południowych sąsiadów jedyny ratunek przed całkowitą zapaścią służby zdrowia na Słowacji. W Sylwestra odnotowano tam przeszło 6 tys. nowych przypadków zakażeń, a mówimy o kraju, którego ludność jest 7 razy mniejsza jak Polski. Słowacy dostali też zakaz spotkań nawet w gronie własnej rodziny!

16:50

W sylwestrową noc policjant użył w Łodzi broni palnej wobec próbujących go staranować imprezowiczów. Do groźnej interwencji doszło przed północą przy ul. Nawrot. Grupa imprezowiczów próbowała przejechać fiatem stojącego w bramie policjanta. Funkcjonariusz użył broni służbowej. Ale w tym roku sylwestrowych interwencji było w Łodzi i regionie dużo mniej.

16:32

1 stycznia, 20 minut po północy, urodziło się pierwsze dziecko w Rzeszowie. Dziewczynka przyszła na świat w szpitalu przy ulicy Szopena. Waży nieco ponad 4 kilogramy i ma na imię Marcelinka. Z kolei pierwszy rzeszowianin to Leon, który urodził się w szpitalu miejskim.

14:49

Wezwanie do zapłaty zaległości dostaną tylko te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić. I nie pomogą tu wymówki, że jest pandemia koronawirusa

Do dłużników abonamentowych Poczta Polska wysyła wezwania do zapłaty. Jak można w nich przeczytać, na uregulowanie całej zaległości, adresat ma 7 dni.

13:33

W 2020 r. zmarło 12 księży inkardynowanych do diecezji rzeszowskiej. Niektórzy w tragicznych okolicznościach, u kilku stwierdzono COVID-19. Lista obejmuje ks. Stanisława Rybę, który już jako emeryt, w 2018 r. zmienił diecezję na tarnowską. Jest też na niej bp Jan Niemiec, który przez ostatnie lata, w związku z chorobą, często przebywał i służył na terenie diecezji rzeszowskiej.

W 2020 r. zmarło 12 księży inkardynowanych do diecezji rzeszowskiej.

12 księży z diecezji rzeszowskiej, którzy zmarli w 2020 roku...

12:59

Rząd zdecydował, że w sylwestra Polacy nie mogli się przemieszczać w godz. od 19 do 6 rano. Groziło to karą grzywny nawet do 30 tysięcy złotych. Nasz fotoreporter sprawdził, jak wyglądały ulice Rzeszowa późnym wieczorem w Sylwestra i czy faktycznie nie było na nich ludzi. Zobaczcie zdjęcia.

11:02

Pogwizdów Nowy jest od północy kolejnym, już 33. osiedlem Rzeszowa. Po jego włączeniu miasto ma 128,5 km kw powierzchni oraz prawie 198 tysięcy mieszkańców. Nowych mieszkańców Rzeszowa, zachowując obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem, przywitały dzisiaj władze miasta.

10:50

Jak podaje dziś Ministerstwo Zdrowia, w Polsce mamy 11 008 nowych zakażeń koronawirusem i aż 400 przypadków śmiertelnych. Na Podkarpaciu przybyło 261 zakażonych. 36 osób zmarło.

7:48

Szczepionki na koronawirusa dotarły już do Polski. Od 27 grudnia 2020 ruszył Narodowy Program Sczepień. Jak przewiduje rząd, do końca stycznia łącznie będziemy mieli w kraju około 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaszczepić ok. 750 tys. osób. Na jakie przywileje będą mogły liczyć osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciwko koronawirusowi? Szczegóły ujawniono w rozporządzeniu, które już weszło w życie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24