Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Podkarpaciu. W szpitalach zaczyna brakować łóżek dla chorych na COVID-19

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Posłanki Koalicji Obywatelskiej Krystyna Skowrońska i Joanna Frydrych oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Posłanki Koalicji Obywatelskiej Krystyna Skowrońska i Joanna Frydrych oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Krzysztof Kapica
- Napływają do nas sygnały, że w niektórych szpitalach istnieje potrzeba zwiększenia liczby łóżek dla zakażonych koronawirusem - potwierdziła nam dziś Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, jednocześnie tłumacząc, że tam, gdzie są takie potrzeby, łóżek przybędzie. Posłanki Krystyna Skowrońska i Joanna Frydrych zażądały udostępnienia wszelkich dokumentów i informacji, na temat tego, czy i jak pacjenci są zabezpieczeni przed drugą falą zachorowań.

Czy łańcucki szpital znów stanie się jednoimiennym, zakaźnym?

- Zarówno personel, jak też organ prowadzący ten szpital doskonale wypełnili zadania podczas pierwszej fali zachorowań. I nie wykluczam także takiej sytuacji, że zwiększymy liczbę łóżek dla osób z potwierdzonym COVID-19 właśnie w szpitalu w Łańcucie. Po dokładnej analizie aktualnej sytuacji

- tłumaczyła dziś wojewoda Ewa Leniart.

Większość łóżek dla pacjentów z koronawirusem jest zajęta

Są na Podkarpaciu szpitale, gdzie nie ma już miejsca dla chorych z koronawirusem?

- Napływają do nas takie sygnały, że istnieje potrzeba zwiększenia liczby łóżek adekwatnie do potrzeb - przyznała.

Gdzie konkretnie?

- Mamy zaplanowany zespół zarządzania kryzysowego i dopiero wówczas będę miała konkretne informacje.

Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody wylicza, że na Podkarpaciu na 419 łóżek dla osób z podejrzeniem koronawirusa i potwierdzeniem zachorowania, w poniedziałek do godziny 12 zajętych było 341. W tym 16 z 26 respiratorowych. Ale mogło się zdarzyć, że w niektórych szpitalach zrobił się zator i tam wojewoda w porozumieniu z NFZ zdecyduje o zwiększeniu liczby łóżek.

Posłanki Koalicji Obywatelskiej pytają o koronawirusa

- W Mielcu zajęte są wszystkie trzy respiratory przeznaczone do walki z koronawirusem - alarmowała przed Urzędem Wojewódzkim poseł Krystyna Skowrońska.

Wraz z Joanną Frydrych domagały się od wojewody udostępnienia im dokumentów, materiałów i informacji dotyczących przygotowania administracji rządowej do przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa. Przygotowały 12 pytań, m.in. właśnie o wskazanie liczby łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, z wyszczególnieniem miejsc na intensywnej terapii dla najciężej chorych w poszczególnych szpitalach, wskazania liczby miejsc w izolatoriach.

- Nie możemy się zgodzić z tym, iż jesteśmy odpowiednio przygotowani na drugą fale pandemii. Pomimo, że rząd zapewnia nas na wszystkich konferencjach, iż jest świetnie. Nie tak dawno premier mówił, że pandemia jest w odwrocie, wszystko jest opanowane a rzeczywistość jest zupełnie inna.

W poniedziałek na Podkarpaciu przybyło 142 zakażonych

Dziś przybyło na Podkarpaciu 142 nowych zakażonych koronawirusem. Najwięcej w Rzeszowie (23) i powiatach mieleckim (20), dębickim (16) i jarosławskim (16). W dniach 2 – 4 października zmarło aż 7 mieszkańców regionu.

Ogniska koronawirusa są w szpitalach, domach pomocy społecznej, firmach, domu dziecka. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 wynik dodatni ma 21 osób z personelu. W Pro-Familii - 16. W Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu – 8 pacjentów i 24 osoby z personelu. Aż w 29 żłobkach, przedszkolach i szkołach wstrzymano zajęcia lub wprowadzono naukę zdalną.

LAMPY BAKTERIOBÓJCZE/WIRUSOBÓJCZE UV-C do wykorzystania w obiektach usługowych (salony fryzjerskie, kosmetyczne, manicure), placówkach służby zdrowia, hotelach, restauracjach, jednostkach administracji publicznej, placówkach edukacyjnych i opiekuńczych, a także do zastosowań prywatnych >> Zobacz w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24