Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Półgłosem i 1,5 metra od spowiednika. Biskup rzeszowski Jan Wątroba instruuje, jak się spowiadać w czasie pandemii

Anna Janik
Anna Janik
fot. ilustracyjna
fot. ilustracyjna Fot Maciej Jeziorek / Polskapresse
Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazała wytyczne biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby dotyczące działalności duszpasterskiej w czasie stanu epidemicznego. Większość z nich dotyczy sakramentu pokuty.

Jak czytamy w instrukcji zamieszczonej na stronie kurii, sakrament pokuty i pojednania może być sprawowany jedynie w formie indywidualnej spowiedzi. Nie należy organizować nabożeństw pokutnych. Odwołana została także tradycyjna „Noc konfesjonałów”, a kapłanom nie wolno organizować tzw. spowiedzi dekanalnych.

- Spowiadać należy w ramach własnej parafii. Aby umożliwić wiernym skorzystanie z sakramentu pokuty należy od IV Niedzieli Wielkiego Postu wprowadzić specjalne dyżury spowiednicze w ciągu dnia i poinformować o tym wiernych. Czas tych dyżurów powinien być dostosowany do trybu życia wiernych i uwzględniać ich potrzeby. Kapłani mają obowiązek oczekiwać na wiernych, którzy pragną się wyspowiadać. Jest wskazane, aby w czasie dyżuru w konfesjonale była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu - czytamy w instrukcji.

Sporo miejsca biskup poświęca tez przygotowaniu konfesjonałów do spowiedzi:

  • Należy zadbać o higienę i odpowiednie środki dezynfekujące
  • Kratkę konfesjonału należy zakleić folią od strony spowiednika lub przymocować cienką pleksę od strony penitenta
  • pamiętając o dezynfekcji.

Innym sposobem prowadzenia spowiedzi może być spowiedź w wyodrębnionej części kościoła (kaplica, zakrystia, chór albo przylegająca salka). W takim miejscu penitent może się spowiadać półgłosem, klęcząc lub siedząc w odległości 1,5 metra od spowiednika. Na rozgrzeszenie powinien zawsze uklęknąć. Należy postarać się, aby sakrament był sprawowany godnie, z zachowaniem tajemnicy sakramentalnej. Nie należy podawać stuły do ucałowania.

- Wiernych należy pouczyć o treści przykazań kościelnych: przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty; przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 1985 r. okres, w którym jest możliwe wypełnienie 3. Przykazania kościelnego trwa od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 - dop. red.) - czytamy w komunikacie.

Ten, kto nie będzie się w stanie wyspowiadać w tym czasie, po wzbudzeniu aktu żalu doskonałego może przystąpić do Komunii Świętej pod dwoma warunkami: przystąpi do spowiedzi indywidualnej jak najszybciej będzie to możliwe i nie pozostaje w karach kościelnych ani nie trwa z uporem w jawnym grzechu ciężkim, czyli spełnia wymogi uzyskania rozgrzeszenia.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24