Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Spirytus zatrzymany przez celników pomoże w walce w koronawirusem, trafi na cele dezynfekcyjne [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Nielegalny spirytus, zatrzymywany podczas prób przemytu przez służby celno-skarbowe, posłuży do walki z pandemią koronawirusa. Krajowa Administracja Skarbowa przekaże do różnych instytucji, gdzie posłuży do dezynfekcji budynków, pomieszczeń i pojazdów.

- Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na środki dezynfekcyjne niezbędne w zwalczaniu epidemii koronawirusa Krajowa Administracja Skarbowa podjęła współpracę z prokuraturą w celu pilnego przekazania instytucjom państwowym alkoholu etylowego, który został zabezpieczony w toku prowadzonych postępowań karnych — informuje mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Alkohol etylowy ma zostać przekazany instytucjom, które ze względu na specyfikę działania potrzebują dużych ilości środków dezynfekujących i ma zostać wykorzystany do dezynfekcji budynków, pomieszczeń i środków transportu.

Do tej pory, w skali całej Polski, KAS przekazała 10 tys. litrów spirytusu. Alkohol trafił do szpitali, jednostek straży pożarnej i straży granicznej.

Alkohol z tego źródła nie będzie wykorzystywany przy produkcji płynów czy żeli dezynfekujących dla ludzi.

- W tej chwili maksymalnie zostały przyśpieszone procedury, które regulują sytuację prawną tego zatrzymanego towaru, tak aby możliwie jak najszybciej mógł trafić do tego typu placówek

— dodaje mł. asp. Chabowska.

Formalnie alkohol, jako przedmiot z przemytu, musi decyzją sądu ulec przepadkowi na rzecz skarbu państwa. Na razie nie można podać dokładnie jakie ilości alkoholu przekaże KAS.

Krajowa Administracja Skarbowa na Podkarpaciu zaangażowana jest także inne działania wzmacniające bezpieczeństwo sanitarne kraju m.in. poprzez sprawny nadzór nad produkcją płynu do dezynfekcji rąk w Jedliczu. Jego głównym składnikiem jest alkohol etylowy, w tym przypadku zwolniony z podatku akcyzowego. Jego produkcja objęta jest stałą kontrolą KAS.

- Zadaniem zajmują się funkcjonariusze krośnieńskiej Delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, którzy w zależności od etapu produkcji, pracują także w systemie całodobowym- informuje mł. asp. Chabowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24