Koronawirus w Polsce: Te dolegliwości mogą świadczyć o depresji spowodowanej pandemią COVID-19. Sprawdź, czy masz podobne!

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Koronawirus w Polsce: Te dolegliwości mogą świadczyć o depresji spowodowanej pandemią COVID-19. Sprawdź, czy masz podobne!
Koronawirus w Polsce: Te dolegliwości mogą świadczyć o depresji spowodowanej pandemią COVID-19. Sprawdź, czy masz podobne! Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Udostępnij:
Respondenci zostali również zapytani, czy od marca 2020 r. wzrosła częstotliwość korzystania przez nich z używek takich jak alkohol, papierosy, środki psychoaktywne. Przeczytaj cały raport.

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych przez Kantar dotyczących wpływu pandemii wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2 na społeczeństwo, co czwarta osoba zapytana o pogorszenie nastroju w czasie od marca 2020 roku odpowiedziała twierdząco. Polacy zaobserwowali u siebie także inne objawy depresji. Większość z nich, nie zamierza konsultować ich ze specjalistą.

Według odpowiadających, również jedna na cztery osoby odczuwa spadek energii. 17 proc. wszystkich respondentów zmaga się z bezsennością, 13 proc. z trudnościami z koncentracją, a 9 proc. ma kłopoty z pamięcią.

Co niepokojące, zaledwie 18 proc. osób, które dostrzegły u siebie takie objawy, mogące świadczyć o rozwijającej się depresji, skonsultowało je ze specjalistą. Aż 65 proc. z nich, nie zamierza skonsultować swoich dolegliwości z psychiatrą lub psychologiem w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Mgr Szymon Niemiec, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia wyjaśnia, dlaczego pomimo odczuwalnych objawów depresji, nie chcemy skonsultować ich z lekarzem.

- Wykształciliśmy w sobie stereotyp, że korzystanie z pomocy lekarza psychiatry jest równoznaczne z chorobą psychiczną wymagającą leczenia zamkniętego. Pokutuje w nas obraz szpitala psychiatrycznego, w którym pacjenci są ubezwłasnowolnieni i szprycowani lekami, bo stanowią zagrożenie dla siebie i innych. Zapominamy, a w zasadzie nie nabywamy w drodze edukacji wiedzy o tym, że o psychikę trzeba dbać tak samo jak o ciało.

Według eksperta samotność ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Pandemia COVID-19 i wprowadzany w związku z nią lockdown oraz ograniczenie kontaktów międzyludzkich może spowodować wzrost stanów depresyjnych. Po naszych przodkach odziedziczyliśmy „stadność”, a więc naturalną tendencję do gromadzenia się i kontaktów społecznych. Ich sztuczne ograniczanie źle wpływa na naszą psychikę. Destabilizuje procesy poznawcze i uniemożliwia nam wchodzenie w relacje – których celem jest potwierdzenie i wartościowanie naszych zachowań.

W badaniu respondenci zostali również zapytani, czy od marca 2020 roku wzrosła częstotliwość korzystania przez nich z używek takich jak alkohol, papierosy, środki psychoaktywne. 16 proc. Polaków częściej sięgało po papierosy, 7 proc. po alkohol, a 1 proc. przyznaje, że częściej korzystało ze środków psychoaktywnych. W badanej grupie, 11 proc. mężczyzn częściej sięgało po alkohol, wśród kobiet jest to zaledwie 4 proc. Według eksperta lęk przed wirusem czy też stres związany z obecną sytuacją może powodować wzrost korzystania z używek.

- Sięganie po używki zawsze jest związane z emocjami. To w jaki sposób korzystamy w używek bezpośrednio wiąże się z tym jak radzimy sobie z przeżywaniem emocji. Nie da się jednoznacznie wskazać, co bardziej pcha nas w objęcia używek. Moim zdaniem jest to bardzo indywidualna właściwość każdej osoby. Jestem jednak przekonany, że w obecnej sytuacji, oba czynniki są równie groźne i konieczne jest kontrolowanie ich wpływu na nasze społeczeństwo – mówi mgr Szymon Niemiec.

Badanie zostało przeprowadzone przez Kantar na zlecenie Grupy LUX MED przy zastosowaniu techniki CATI wykonane na próbie reprezentatywnej w II połowie października 2020 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce: Te dolegliwości mogą świadczyć o depresji spowodowanej pandemią COVID-19. Sprawdź, czy masz podobne! - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
14 listopada, 16:02, Gość:

To jest dopiero poczatek chorob powirusowych a to wszystko przez te glupie ograniczena i noszenie Masek.

Nie noś . Choruj wedle życzenia . Nie skamlaj o respirator . Przygotuj 2 worki foliowe .

G
Gość

To jest dopiero poczatek chorob powirusowych a to wszystko przez te glupie ograniczena i noszenie Masek.

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie