MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus źle wpłynie na nasze finanse. Eksperci Big Info Monitor przewidują, że przybędzie dłużników

Norbert Ziętal
Z powodu koronawirusa znacznie może się powiększyć grono niesolidnych dłużników.
Z powodu koronawirusa znacznie może się powiększyć grono niesolidnych dłużników. Pixabay
Prawie 80 mld złotych różnego rodzaju długów mieli Polacy w pierwszym kwartale 2020 roku. Tak wynika z raportu przygotowanego przez BIG Info Monitor. Jednak najgorsze może być dopiero przed nami, bo mogą dać znać o sobie cięcia wprowadzone przez różne firmy.

W pierwszym kwartale obecnego roku zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły o ponad 2 mld złotych, a liczba niesolidnych dłużników zwiększyła się o prawie 37 tys. osób. Chodzi m.in. o niespłacone w terminie kredyty, pożyczki, zobowiązań ze sprzedaży ratalnej, comiesięcznych rachunków za telefon, prąd, podatki itp. Łącznie przeterminowane długo Polaków zbliżają się do 80 mld złotych. Chodzi o płatności minimum 200 złotych, których termin zapłaty minął 30 dni temu.

Jak twierdzą eksperci BIG Info Monitor, przyrost zaległości o ponad 2 mld złotych od stycznia do marca, to m.in. efekt przeszarżowania na zakupach bożonarodzeniowych i grudniowych promocjach.

- Tradycją stało się, że w pierwszym kwartale roku wartość przeterminowanych rachunków, rat kredytów i pożyczek zwykle podwyższa się bardziej niż w pozostałych kwartałach — twierdzą autorzy raportu.

Jednak w poprzednich latach, w kolejnych kwartałach Polacy zaciskali pasa i dzięki temu regulowali spora część swoich zobowiązań. Korzystali z dobrej koniunktury gospodarczej. W tym roku będzie inaczej. Od połowy marca gospodarka gwałtownie zahamowała. Wiele firm, zwłaszcza jednoosobowych, z dnia na dzień, z powodu odgórnych decyzji państwowych, musiała zawiesić działalność. Jeszcze więcej wprowadziło drastyczne cięcia, na których ucierpieli pracownicy. Spora część ma obniżone o 20 proc. wynagrodzenie, niektórzy od razu na pół roku. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które trafiły na tzw. postojowe. Pobierają jedynie połowę wynagrodzenia. Oczywiście, są też tacy, którzy już stracili pracę.

– Nie będzie łatwo zmierzyć się z konsekwencjami koronakryzysu, jeśli z okresu dobrej koniunktury ponad 2,8 mln osób wychodzi z blisko 80 mld złotych niespłaconych zobowiązań na koncie. Średnio na osobę to ponad 28,1 tys. złotych. Część osób niestety dobre czasy dla gospodarki wykorzystała na zwiększenie wydatków i zadłużenia, a także, jak widać po naszych statystykach, również zaległości. Obecnie co 11. dorosły rodak ma kłopoty z terminowym płaceniem zobowiązań – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

- Liczyliśmy, że po kilku tygodniach, w których nasz sklep był zamknięty, ludzie rzucą się na półki w sklepie. Tak się jednak nie stało. Obecnie ruch jest na poziomie martwego sezonu w zwykłym okresie. Faktem jest, że część osób przeniosła się z zakupami do Internetu i już wcześniej się zaopatrzyła. Jednak, jak pytamy choćby po znajomych, ludzie nie są pewni przyszłości i teraz wola więcej odkładać niż wydawać. To niestety pogorszy sytuację handlu, usług — mówi sprzedawczyni jednej z dużych sieciówek odzieżowych w Przemyślu.

Województwo podkarpackie zalicza się do tych, w których jest najmniej dłużników. Ponadto, jak zauważają autorzy raportu, mieszkańcy tego regionu, jako jedyni w Polsce, w ostatnim czasie nie powiększyli swoich przeterminowanych zobowiązań. W naszym regionie na jeden tysiąc dorosłych mieszkańców jest 50 dłużników. To najmniej w kraju. Średnia dla Polski to 90 dłużników.

Polski Fundusz Rozwoju opublikował dane na temat pomocy przedsiębiorcom, z podziałem na powiaty, w ramach Tarczy Finansowej PFR.Dane aktualne na 2 czerwca 2020 r.

Tarcza finansowa dla przedsiębiorstw. Sprawdź, z jakich powi...

Mamy również jedno z najniższych zadłużeń, w przeliczeniu na osobę. W Podkarpackiem wynosi ono 24 381 złotych, poczas gdy średnia krajowa wynosi 28 148 złotych.

Najwięcej niesolidnych dłużników, do tego z najwyższymi kwotami do spłacenia jest w grupie osób w wieku 45 do 54 lat. Później w grupie osób w wieku 35-44 lata.

Podkarpacki rekordzista to 63-letni mężczyzna, który ma do spłacenia ponad 14 mln złotych. W Polsce rekordzistą jest również 63-letni mężczyzna, mieszkaniec województwa lubelskiego. Ma spłacić ponad 73 mln złotych.


ZOBACZ TEŻ: Podkarpacki e-bazarek. Co można kupić i załatwić online?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24