Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Trójcy w Rzeszowie należy już do grekokatolików

Anna Janik
Kościół św. Trójcy jest już własnością wspólnoty grekokatolickiej.
Kościół św. Trójcy jest już własnością wspólnoty grekokatolickiej. Dariusz Danek
Rzeszowska kuria diecezjalna oficjalnie przekazała zabytkowy kościół pw. Świętej Trójcy wspólnocie grekokatolickiej. Potwierdza to wyciąg z ewidencji gruntów.

Zabytkowy kościół rektoralny pw. Św Trójcy przy ul. Targowej w Rzeszowie pochodzi z połowy XV w. Pierwsze nabożeństwa obrządku wschodniego zaczęły odbywać się w nim w 2003 r. Trzy lata później ks. biskup Kazimierz Górny utworzył tu pierwszą i jedyną w Rzeszowie parafię grekokatolicką, w której modli się teraz ok. 50 wiernych tego obrządku. Nadal odbywają się tu jednak msze rzymskokatolickie.

O planach bp Kazimierza Górnego oddania zabytkowego kościoła przy ulicy Targowej, pisaliśmy w lutym. Przedstawiciele kurii twierdzili wówczas, że od planów do realizacji daleko, bo na ten temat trwają dopiero rozmowy między obiema wspólnotami. Okazuje się jednak, że już wtedy kościół był oficjalnie własnością grekokatolików, a dokładnie parafii pw. Zaśnięcia N.M.P. Potwierdza to wyciąg z ewidencji gruntów, na którym widnieje data 2 lutego 2012 r.

Niezadowolenie miłośników miasta

- Decyzja została podjęta za naszymi plecami, po cichu, bez informowania a tym bardziej pytania kogokolwiek o zdanie - denerwuje się Wiesław Walat, prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie, który znajduje się obok kościółka.

- Odnosimy się do niej bardzo negatywnie, swoje stanowisko przekazaliśmy zresztą władzom kościelnym już pięć lat temu. Uważamy, że wspólnota grekokatolicka powinna wybudować swoją cerkiew, tak jak zrobili to prawosławni na Wilkowyji - oddaje.

Co na to rzeszowska kuria? Jej rzecznik ks. dr Marek Dyło nie chciał komentować sprawy, bo jak twierdził, o przekazaniu kościoła nic nie wie. Tymczasem nowy właściciel świątyni, proboszcz parafii greckokatolickiej spotkał się już z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Rozmowy z konserwatorem

Zgodnie z prawem, żeby wprowadzać jakiekolwiek zmiany w aranżacji wnętrza świątyni musi mieć zgodę konserwatora.

- Na razie nie było na ten temat żadnych wzmianek. Rozmawialiśmy tylko o odnowieniu elewacji kościoła i naprawie zniszczonych fragmentów, co sugerowałem już dużo wcześniej - wyjaśnia Zbigniew Jucha, kierownik rzeszowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24