Kościół św. Trójcy w Rzeszowie należy już do grekokatolików

Anna Janik
Kościół św. Trójcy jest już własnością wspólnoty grekokatolickiej.
Kościół św. Trójcy jest już własnością wspólnoty grekokatolickiej. Dariusz Danek
Rzeszowska kuria diecezjalna oficjalnie przekazała zabytkowy kościół pw. Świętej Trójcy wspólnocie grekokatolickiej. Potwierdza to wyciąg z ewidencji gruntów.

Zabytkowy kościół rektoralny pw. Św Trójcy przy ul. Targowej w Rzeszowie pochodzi z połowy XV w. Pierwsze nabożeństwa obrządku wschodniego zaczęły odbywać się w nim w 2003 r. Trzy lata później ks. biskup Kazimierz Górny utworzył tu pierwszą i jedyną w Rzeszowie parafię grekokatolicką, w której modli się teraz ok. 50 wiernych tego obrządku. Nadal odbywają się tu jednak msze rzymskokatolickie.

O planach bp Kazimierza Górnego oddania zabytkowego kościoła przy ulicy Targowej, pisaliśmy w lutym. Przedstawiciele kurii twierdzili wówczas, że od planów do realizacji daleko, bo na ten temat trwają dopiero rozmowy między obiema wspólnotami. Okazuje się jednak, że już wtedy kościół był oficjalnie własnością grekokatolików, a dokładnie parafii pw. Zaśnięcia N.M.P. Potwierdza to wyciąg z ewidencji gruntów, na którym widnieje data 2 lutego 2012 r.

Niezadowolenie miłośników miasta

- Decyzja została podjęta za naszymi plecami, po cichu, bez informowania a tym bardziej pytania kogokolwiek o zdanie - denerwuje się Wiesław Walat, prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie, który znajduje się obok kościółka.

- Odnosimy się do niej bardzo negatywnie, swoje stanowisko przekazaliśmy zresztą władzom kościelnym już pięć lat temu. Uważamy, że wspólnota grekokatolicka powinna wybudować swoją cerkiew, tak jak zrobili to prawosławni na Wilkowyji - oddaje.

Co na to rzeszowska kuria? Jej rzecznik ks. dr Marek Dyło nie chciał komentować sprawy, bo jak twierdził, o przekazaniu kościoła nic nie wie. Tymczasem nowy właściciel świątyni, proboszcz parafii greckokatolickiej spotkał się już z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Rozmowy z konserwatorem

Zgodnie z prawem, żeby wprowadzać jakiekolwiek zmiany w aranżacji wnętrza świątyni musi mieć zgodę konserwatora.

- Na razie nie było na ten temat żadnych wzmianek. Rozmawialiśmy tylko o odnowieniu elewacji kościoła i naprawie zniszczonych fragmentów, co sugerowałem już dużo wcześniej - wyjaśnia Zbigniew Jucha, kierownik rzeszowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AM

Grekokatolicy na swej stronie internetowej deklarują, że nie chcą kościoła na Zalesiu, bo jest za duży i nie byliby w stanie go utrzymać. Zresztą, wierz teraz Górnemu - Janosikowi, że się go naprawdę zrzekli.
Władze Rzeszowa jeszcze dorzuciły prawosławnym gratis działkę na cerkiew na Wikowyi za 1% wartości. Tymczasem w samym Lwowie zabrali nam i trzymają 35 kościołów.
Skoro grekokatolicy i rzymskokatolicy to ten sam Kościół, to niby po co grekokatolikom własne świątynie, w końcu mogą sobie ile chcą uczęszczać na rzymskokatolickie liturgie??? A na kościłoły i tak każdy płaci, bo te bardziej zabytkowe są odnawiane za państwowe pieniądze + pośrednie utrzymywanie kościoła z państwowego budżetu, a potem im ktoś wyrzuci wystrój i wstawi ikonostas.

"Kogo reprezentujesz, że domagasz się kościołów będących poza granicami państwa?"
Tu są ochrzczeni Polacy i ludzie z elementarnym poczuciem sprawiedliwości, więc mamy podstawowe prawo myślec o naszych kościołach na Ukranie. Tym bardziej, że kościelna propaganda głosi, że kościół to jedna wielka wspólnota i kochająca się rodzina, gdzie wszyscy się nawzajem o siebie troszczą, a relacje oparte są na uczciwości i sprawiedliwości. Tak samo rzekomo troszczy sie nasze państwo o Polaków za granicą.
Skoro tego nie rozumiesz, to sam się zbaźniasz, błazenku.

N
Nie katol mi tu!
Sam jesteś kundlem, ćwoku. W dodatku tak zidiociołym, że uważasz się za jakąś wróżkę, co z fusów czy tam z czego wywróżyła moje wykształcenie. Gdybym nie szanowała cudzej wiary, to bym nie wzywały do obustronnej wymiany światyń, ale tego w stanie nie byłeś dostrzec fanatyczna pizdo. Nie poczuwasz sie nawet do obowiazku myślenia, bo wystarczy ci walenie swojego jednocentuymetrowego wacka.

Ot zawiało Katoliczką
g
gwizdek
Nie pitol, w takim razie msze odprawiane po polsku nie byłyby rzymskokatolickie, tylko polskokatolickie, a po niemiecku - niemieckokatolickie.

Nie wiesz przypadkiem, czy te modły /i różne obrzędy/ są zrozumiałe przez ich adresata?
Chyba,że ma tłumaczy.
N
Nataniel

kosciol greckokatolicki jest kosciole sui iuris, co oznacza, ze ma ogromna autonomię w ramach kosicoła rzymskiego i zależy od papieża w mniejszym stopniu niż lokalne koscioly lacinskie. gdyby tak nie bylo to by łacinników nie przeganiano z wybudowanych ich rękami i za ich pieniądze kościołów we lwowie, stanisławowie itp.
rozdawnictwo budynków sakralnych innym wspolnotom religijnym w sytuacji, gdy ciagle buduje się nowe uważam za nieporozumienie.
Jesli Ukrainska Cerkiew Greckokatolicka w RP (bo taka wlasnie jest oryginalna nazwa wspolnoty greckokatolickiej w naszym kraju) potrzebowała kościoła to dobrym byłoby rozwiązanie lubelskie, gdzie udostępniono parafii gr-kat teren, na który przeniosła ona jedną z nieużywanych drewnianych cerkwi.
Pozdrawiam i cieszę się, że mieszkam w ostatniej parafii diecezji tarnowskiej, a nie pierwszej w rzeszowskiej.

t
towel

To jest zupełnie bez znaczenia w jakim języku owieczka będzie przygotowywana do wykorzystania i strzyżenia.Nie musi niczego rozumieć,ważne by systematycznie płaciła na bilet do nieba,słuchała pasterza i nie bodła go ani nie gryzła.

D
Dobrodziej
No tak, a skoro są rzymskokatolickie, to znaczy, że są odprawiane w języku "rzymskim", ewentualnia po łacinie. Uważaj, bo ci z tyłu zabraknie

W "języku rzymskim", czyli po łacinie.
j
j.w.
Nie pitol, w takim razie msze odprawiane po polsku nie byłyby rzymskokatolickie, tylko polskokatolickie, a po niemiecku - niemieckokatolickie.

No tak, a skoro są rzymskokatolickie, to znaczy, że są odprawiane w języku "rzymskim", ewentualnia po łacinie. Uważaj, bo ci z tyłu zabraknie
d
dino
Gdzie jakaś informacja o zamiarze przekazania?Biskup dobrze wiedział co się święci gdyby to wyszło na jaw.Jeśli mam się utożsamiać z tym Kościołem który reprezentuje biskup do, którego rzekomo należę ,to nie jest to chyba mój Kościół.Z przykrościa stwierdzam, że w Kościele wraca , albo już od dawna był tylko ukryty dyktat i poczucie bezkarności jak za dawnych lat PRL.Pozbycie się w takim miejscu i z taką tradycją kościoła to nóż w plecy od biskupa wbity wszystkim od pokoleń którzy tu przychodzili,zaznaczam-przychodzili.
Czy brak instrumentów prawnych panowie od dóbr kultury , żeby takim zabytkiem sprzed kilu wieków , który wrósł w życie miasta i katolików tu mieszkających ,dysponował jeden czlowiek,kimkolwiek by nie był?
Dla 50 "sprawiedliwych", tysiące zostały z uśmiechem na ustach przez biskupa pozbawione wielkiego Skarbu ,i nie o budynek sam tu chodzi.

O naiwny człowieku!
Jako wierzący /a/,masz płacić na budowę świątyń i ich utrzymywanie,dopóki są klerowi potrzebne.Biskup ma prawo jednoosobowo decydować o przekazaniu,darowaniu,sprzedaży,wyburzeniu obiektu sakralnego we własnej diecezji.Nie musi w większości przypadków pytać o zgodę nikogo,szczególnie wiernych.Jedynie na zbycie niektórych /nielicznych/ obiektów kościelnych musi uzyskiwać zgodę Watykanu.
Dyktat w kościele istnieje od początku jego powstania.Nigdy w nim nie było i nie będzie demokracji.Papież jest władcą absolutnym, a biskupi jedynowładcami w swych diecezjach.Dziwne,że nie znasz podstawowej prawdy o zależnościach w kościele.
Grekokatolicy nie zamierzają budowli burzyć,więc o co ten krzyk?
m
miszczu
Grekatolicyzm i rzymskokatolicyzm NIE jest tym samym, z tego prostego powodu, że z powodu różnicy języków w liturgii i samej liturgii jedni nie uczeszczają na Msze drugich.

Nie pitol, w takim razie msze odprawiane po polsku nie byłyby rzymskokatolickie, tylko polskokatolickie, a po niemiecku - niemieckokatolickie.
j
jas
Pitolicie,Hipolicie. Gdyby wspólnoty katolickie, będące z osobnym biskupem miały rozliczać się oddzielnie, to każda diecezja była by samodzielnym państwem,niezaleznym od kogokolwiek z osobną,własną kasiorą....

A czy tak nie jest? Wprawdzie - o ile mnie pamięć nie myli - diecezja rzeszowska powstala w wiekszosci z terenu diec. przemyskiej i nalezy do tejże metropolii, to jednak bp Gorny nie podlega abp Michalikowi. On jest sam odpowiedzialny za swoja diecezje. Tym bardziej bp Martyniak. Kto tu jest więc Hipolitem?
Pytanie o kościół w Zalesiu pozostanie retoryczne. Co do zwrotu, jego sensu zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdzie Ukraińcy dostali kościół od początku wybudowany przez rzymskich katolików, mam poważne wątpliwości i zero wpływu.
k
katolik z fary

W jakim celu biskup katolicki klamie ?
Po co jest dziecezji potrzebne to klamstwo ?
Cytat z artykulu :
O planach bp Kazimierza Górnego oddania zabytkowego przy ulicy Targowej, pisaliśmy w lutym.
Przedstawiciele kurii twierdzili wówczas, że od planów do realizacji daleko, bo na ten temat trwają dopiero rozmowy między obiema wspólnotami. Okazuje się jednak, że już wtedy kościół był oficjalnie własnością grekokatolików, a dokładnie parafii pw. Zaśnięcia N.M.P. Potwierdza to wyciąg z ewidencji gruntów, na którym widnieje data 2 lutego 2012 r

m
moje imię bez znaczenia

Gdzie jakaś informacja o zamiarze przekazania?Biskup dobrze wiedział co się święci gdyby to wyszło na jaw.Jeśli mam się utożsamiać z tym Kościołem który reprezentuje biskup do, którego rzekomo należę ,to nie jest to chyba mój Kościół.Z przykrościa stwierdzam, że w Kościele wraca , albo już od dawna był tylko ukryty dyktat i poczucie bezkarności jak za dawnych lat PRL.Pozbycie się w takim miejscu i z taką tradycją kościoła to nóż w plecy od biskupa wbity wszystkim od pokoleń którzy tu przychodzili,zaznaczam-przychodzili.
Czy brak instrumentów prawnych panowie od dóbr kultury , żeby takim zabytkiem sprzed kilu wieków , który wrósł w życie miasta i katolików tu mieszkających ,dysponował jeden czlowiek,kimkolwiek by nie był?
Dla 50 "sprawiedliwych", tysiące zostały z uśmiechem na ustach przez biskupa pozbawione wielkiego Skarbu ,i nie o budynek sam tu chodzi.

p
piotr

O "polaczkach" to w Polsce mówili okupanci i zaborcy. Miałeś możliwość siedzieć u siebie wśród czerni, nikt nie kazał tutaj studiować. Nie sądzę abyś miał jakiekolwiek rozeznanie w szemranych interesach rzeszowskich biskupów (budynek na Jałowego, błonia koło katedry, budynek po ZUS na Zamkowej czy ostatni hit-budynek muzeum na 3-go Maja...akurat tej daty raczej nie kojarzysz...) Jakoś Górnemu nic nie przeszkadza w bezczelnym drenowaniu "co łaska" owieczek (czy baranów..?) na wynalazki typu "centrum kultury chrześcijańskiej". Co się stało, że mamy biskupa bardziej chrześcijańskiego niż katolickiego? Przerost ekumenizmu czy spłata długów?

G
Gość

przed 1939 rokiem we Lwowie było 35 świątyń katolickich. Obecnie rządząca we Lwowie Nacjonalistyczna Swoboda blokuje przekazanie świątyń wspólnocie katolickiej, że już nie wspomnę o domu Polskim. Brak tu symetrii, i to jest żałosne.

s
szarek

Tia.... Widac znawce Lwowa. Typowe zachowanie polaczka bez wyksztalcenia... Psi obowiazek to ty masz w lizaniu wlasnego dupska. ... Nie szanujesz innych i innej wiary to czego sie spodziewasz? Ze ciebie ktos bedzie szanowal??
W takim wypadku zabieraj swoich ksiezy i biskupow z Katedry Lwowskiej i budynku otdanego pod Plebanie (w ktorej ksieza zrobili sobie kilka knajp). Kundlu....

Oto jaka jest prawdziwa natura rezuna.Uwaga Rodacy - Rzeszów nigdy nie był ukraiński , ale się obawiam..............takich chachłów.Fakty są proste:cerkiew prawosławna na Wilkowyji,cerkiew ukraińska na ul.Targowej, w mieście tabliczki ze strzałkami gdzie jest cerkiew......Kto nami rządzi?Flaga ukraińska na ul.Mochnackiego .............
Lwów , polski Lwów nie ma Domu Polskiego, choć w Przemyślu poseł Tomański i Rząsa przy wsparciu Semoniaka i Chomycz oddali za darmo dom ukraińcom.
Kościół Sw. Marii Magdaleny we Lwowie też jest zagrabiony naszym Polakom i co?
Widać wyraźnie że mamy V kolumnę.Historia się powtarza.K.Górny może dać, ....... ale swoje prywatne, nie kościelne.Nikt go do tego nie upoważnił.Od dzisiaj zero na tacę!!!

Dodaj ogłoszenie