Sport
  Polecamy

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Sport
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Co ciekawego dzieje się w sporcie
  • Gdzie w ten weekend można wybrać się na mecz
  • Garść piłkarskich ciekawostek

  Kościół w mediach, media w Kościele

  Kościół w mediach, media w Kościele

  Rozmawiał Andrzej Plęs

  Nowiny

  Nowiny

  dr Wergiliusz Gołąbek

  dr Wergiliusz Gołąbek ©Archiwum WSIiZ

  Rozmowa z dr. Wergiliuszem Gołąbkiem, prorektorem ds. nauczania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
  dr Wergiliusz Gołąbek

  dr Wergiliusz Gołąbek ©Archiwum WSIiZ

  - WSIiZ organizuje panel dyskusyjny "Kościół wobec mediów - media wobec Kościoła". To w związku z protestami środowisk radiomaryjnych wobec nie umieszczenia Telewizji TRWAM na multipleksie?

  - Zbieg okoliczności. Tą inicjatywą chcemy przypomnieć postać arcybiskupa Józefa Życińskiego, wybitnego intelektualisty, kosmologa, filozofa, teologa, a przede wszystkim człowieka dialogu i wielkiej otwartości, również w stosunku do mediów.
  Właśnie mija rok od Jego śmierci. Kolejnym powodem do zorganizowania tego panelu jest fakt, że WSIiZ wydał Jego ostatnią książkę "Świat matematyki i jej materialnych cieni", którą odnaleziono w komputerze księdza arcybiskupa. Prelegentem panelu będzie ksiądz dr Józef Kloch, rzecznik prasowy Episkopatu Polski i uczeń arcybiskupa. Będą także Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz Ewa Czaczkowska z "Rzeczpospolitej".

  Na dyskusję organizatorzy zapraszają 21 marca (środa) o godz. 12., w auli RA3 Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie. Wstęp wolny.

  - Udział w dyskusji może wziąć każdy, także antyklerykałowie, zwolennicy Ruchu Palikota. Nie obawia się pan o poziom dyskusji?

  - Żyjemy w wolnym kraju, każdy ma prawo wypowiadać swoje stanowisko, i każdego należy wysłuchać, jeśli wypowiada się racjonalnie. Nie wyobrażam sobie, by to spotkanie przerodziło się spektakl. Stosunek Kościoła do mediów, i na odwrót, budzi coraz większe kontrowersje, a te wynikają najczęściej z niewiedzy i ignorancji po obu stronach.

  - Pomysł organizatorów panelu może to zmienić?

  - Liczę na to, że paneliści zechcą pogłębić problematykę związków Kościoła z mediami, aby z obu stron uniknąć niepotrzebnych kontrowersji, co może służyć zbliżeniu stanowisk. Ignorancja i brak zrozumienia prowadzą do tego, że barykada niezrozumienia i nieporozumień rośnie po obu stronach.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo