Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmiczne plany firm z Doliny Lotniczej

Zdzisław Surowaniec
Kosmiczne plany firm z Doliny LotniczejGoście z Czechowic-Dziedzic z uwagą zapoznali się z możliwościami laboratorium materiałowego Inkubatora Przedsiębiorczości w Stalowej Woli.
Kosmiczne plany firm z Doliny LotniczejGoście z Czechowic-Dziedzic z uwagą zapoznali się z możliwościami laboratorium materiałowego Inkubatora Przedsiębiorczości w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Firma ze Śląska ma umowę z Europejską Agencją Kosmiczną i rozmawia o badaniach z Inkubatorem w Stalowej Woli. Dolina Lotnicza skupia obie firmy.

Inkubator Technologiczny w Stalowej Woli gościł w poniedziałek przedstawicieli Śląskiego Centrum Naukowo-Technicznego Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach.

Wojciech Wodniak - prezes Zarządu i dr inż. Aleksandra Bogdan-Włodek - dyrektor Laboratorium Prób Statycznych Centrum przyjechali do Stalowej Woli w towarzystwie dyr. Józefa Gumiennego z Centrum Edukacji i Biznesu NOWE GLIWICE Agencji Rozwoju Lokalnego z Gliwic.

Nowoczesne laboratorium
W czasie rozmów przedstawiciele inkubatora poinformowali o uruchomionym niedawno supernowoczesnego laboratorium materiałowego oraz doświadczeń tego ośrodka w dziedzinie szkoleniowych i edukacyjnych projektów. Dyskutowano o rysujących się szansach na wspólne działania i projekty. Zdaniem gości i gospodarzy – możliwości współpracy nie brakuje. Dotyczy to zwłaszcza wspólnego występowania o fundusze, jak też realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

- To dla nas bardzo wartościowy kontakt. Oba podmioty dysponują zróżnicowanym potencjałem, który jednak wykazuje wiele wspólnych punktów. To szansa na niemałe i niekonwencjonalne korzyści z przyszłej współpracy. Będziemy wkrótce konkretyzować kierunki wspólnych przedsięwzięć – powiedział dyrektor Antoni Kopyto z Inkubatora.

Kosmiczna współpraca
Warto wspomnieć, że Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego podpisało przed kilkoma dniami umowę z Europejską Agencją Kosmiczną, dzięki której polski przemysł uzyska zdolność do budowy pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Umowa zakłada realizację projektu polegającego na przygotowaniu Centrum do przemysłowego wykorzystania struktur kompozytowych do budowy statków kosmicznych. Chodzi o o polimery węglowe opracowane przez partnera projektu – Thales Alenia Space France. Celem działań jest przeprowadzenie przez Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego pełnego cyklu wytwarzania i przebadania próbek oraz całych paneli kompozytowych stosowanych dotąd jedynie przez francuskiego partnera.

Centrum z Czechowic-Dziedzic, podobnie jak Inkubator Technologiczny w Stalowej Woli, są członkami Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorstw Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza. Inkubator podejmując współpracę z Centrum stawia sobie także za cel zwiększenie możliwości Klastra Dolina Lotnicza poprzez wspólne działania jej członków z Podkarpacia i regionów zewnętrznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24