Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszty ataków hakerskich wystrzeliły. Ekspert: Sektor finansowy jest drugim, najbardziej narażonym na ataki hakerskie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
– Sektor finansowy jest drugim najbardziej narażonym na ataki hakerskie – mówi nam Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie. Jednocześnie Polska, w dużej mierze z powodu trwających działań wojennych na wschodzie, zajęła wiosną tego roku szóste miejsce w zestawieniu najczęściej atakowanych krajów.

– Sektor finansowy jest drugim, najbardziej narażonym na ataki hakerskie – mówi nam Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie. – Odpowiedź na tego typu ataki jest procesem, w którym jednym z krytycznych elementów jest świadomość i i wiedza tego, że nasza obecność na szeroko rozumianym rynku IT jako klientów, konsumentów, czy odbiorców generuje potencjalne zagrożenie – dodaje.

– Należy podnieść tę świadomość, poziom wiedzy na temat zagrożeń wynikających z cyberbezpieczeństwa – podkreśla.

Ochrona zdrowia, sektor finansowy oraz farmaceutyczny

Jak wynika z raportu Ponemon Institute z 2021 roku, we współpracy z IBM Security, obejmującym 537 przypadków naruszeń z 17 krajów wskazano, że w latach 2020-2021 średni całkowity koszt naruszenia danych zwiększył się o prawie 10 proc. Był to największy wzrost kosztów w ciągu jednego roku na przestrzeni 17 analizowanych lat.

W podziale na branże najbardziej kosztowne były przypadki naruszenia danych, do których dochodziło w ochronie zdrowia (9,23 mln USD). Kolejne miejsca zajęły sektor finansowy (5,72 mln USD) oraz farmaceutyczny (5,04 mln USD). Choć ogólne koszty naruszeń ponoszone w branży handlowej, medialnej, hotelarskiej i w sektorze publicznym były niższe, to znacząco wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim.

Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów

Raport IBM wskazuje, że zdecydowana większość (83 proc.) badanych podmiotów doświadczyło więcej niż jednego ataku podczas swojej działalności. Skutki włamań są odczuwalne w dłuższym okresie i mają tendencję wzrostową – prawie połowa (50 proc.) kosztów naruszeń jest ponoszonych ponad rok po incydencie. Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów.

– Średni czas od wycieku do jego wykrycia to około 6 miesięcy. W tym czasie organizacja jest narażona na niekontrolowany wyciek informacji i zasobów. Zdarza się, że wiadomości z żądaniem okupu wysyłane są dopiero po roku od włamania – tłumaczy z kolei Krzysztof Wójtowicz, dyrektor sprzedaży w ICsec S.A.

Polska zajęła wiosną tego roku szóste miejsce w zestawieniu najczęściej atakowanych krajów

Według danych, z przełomu maja i czerwca br., z raportu Check Point Research, podmioty w naszym kraju są atakowane średnio 938 razy w tygodniu. Tendencja wzrostowa jest wyraźna - wynosi 35 proc. w porównaniu ze styczniem 2022 roku.

Polska, w dużej mierze z powodu trwających działań wojennych na wschodzie, zajęła wiosną tego roku szóste miejsce w zestawieniu najczęściej atakowanych krajów. Wyprzedzają nas jedynie Węgry, Cypr, Słowacja, Estonia i Białoruś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszty ataków hakerskich wystrzeliły. Ekspert: Sektor finansowy jest drugim, najbardziej narażonym na ataki hakerskie - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24