Koszty utrzymania mieszkania ostro w górę. Rządowa tarcza inflacyjna ma złagodzić skutki podwyżek cen

Józef Lonczak
Józef Lonczak
W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd zapowiedział obniżki podatków i rekompensaty za podwyżki dla indywidualnych odbiorców prądu i gazu ziemnego.
W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd zapowiedział obniżki podatków i rekompensaty za podwyżki dla indywidualnych odbiorców prądu i gazu ziemnego. Fot. Paweł Dubiel
Udostępnij:
Opłaty za śmieci, energię elektryczną, gaz, czy za remonty poszły wyraźnie w górę. Chcąc chronić nasze portfele przed rosnącą inflacją, rząd przedstawił tarczę antyinflacyjną. Dzięki temu mamy płacić mniej za prąd i gaz.

Wydatki na utrzymanie mieszkania zaliczane są do jednych z najwyższych w naszych budżetach domowych. Już wiosną br., okazało się, że w ciągu roku wydatki statystycznej 3-osobowej rodziny na utrzymanie mieszkania wzrosły blisko o 50 zł, czyli 5 proc. Wg. wyliczeń HRE Investments (opartych na danych GUS) przekroczyły w kwietniu 2021 r. tysiąc złotych miesięcznie dla ww. 3-osobowej rodziny. Analitycy wskazali, tak znaczące podwyżki były już wtedy efektem głównie wyższych opłat za energię elektryczną i wywóz śmieci.

Wyliczenia HRE Investments dotyczą rodziny, która mieszka we własnym lokum bez rat kredytów zaciągniętych na kupno czy remont mieszkania/domu. Dla najemców lub osób spłacającymi kredyt, miesięczny koszt jest minimum kilkadziesiąt proc. wyższy.

Odpady dużo kosztują

Wiosną ekonomiści mówili, że koszty mieszkaniowe przeciętnego Nowaka rosną zbyt szybko, a utrzymanie mieszkania z roku na rok coraz mocniej obciąża jego domowy budżet. Przestrzegali też, że w kolejnych latach czekają nas kolejne podwyżki w tym względzie.

Szybko okazało się, że wyższe opłaty za śmieci, nie są zamkniętym tematem i planowane są przez poszczególne samorządy podwyżki opłat lub nowe metody naliczania stawek za ich odbiór.

Wiemy, że ceny statystyczne (są one w gminach zróżnicowane - w jednych mniejsze w drugich wyższe) wywozu śmieci w 2019 r. wzrosły o 31,3 proc., a w ub.r. o 53,6 proc., a wyliczeń za ten rok jeszcze nie znamy.

Drożeją ścieki, woda, prąd i gaz

Rosnące koszty są związane też z opłatami za wodę, ścieki i prąd. Na koniec 2020 r. za prąd musieliśmy płacić blisko 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Według wstępnych przewidywań w 2021 r. za energię elektryczną przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci też kilkanaście procent więcej. Chociaż już pojawiła się nadzieja, że wzrost cen prądu i gazu będzie powstrzymany. Kilka dni w temu rząd zapowiedział obniżki podatków i rekompensaty za podwyżki dla indywidualnych odbiorców prądu i gazu, ale to bardziej odczujemy w 2022 r.

Według wyliczeń rządowych po zwolnieniu gospodarstw domowych z akcyzy za energię elektryczną, zamiast płacić średnio 417 zł kwartalnie za prąd, zapłacimy 356 zł. Z kolei wliczając do opłat gaz i ciepłą wodę zapłacimy kwartalnie średnio 1863 zł, zamiast wcześniejszych 2183 zł. Obniżony na 3 miesiące (styczeń-marzec 2022) ma być też podatek VAT na energię elektryczną z poziomu 23 proc. obecnie, do 5 proc.

Rząd widząc drastyczny wzrost cen gazu ziemnego w całej Unii Europejskiej, przed zimą przewiduje też 3-miesięczną obniżkę VAT dla odbiorców gazu do poziomu 8 proc., z 23 proc. I kwartał 2022 r. W praktyce oznaczać to będzie, że w rozliczeniu bez ogrzewania i ciepłej wody, zamiast płacić średnio 116 zł kwartalnie za gaz, zapłacimy 102 zł. Jeśli używamy gazu go ogrzania domu i cieplej wody zapłacimy odpowiednio mniej o zmniejszoną stawkę VAT.

Obniżka podatków jest wskazana

Jak rządowa tarcza antyinflacyjna wpłynie na ceny nośników energii?

- Wyjaśnijmy najpierw, że ceny węgla, gazu i ropy w sumie poszły w górę około dwukrotnie. Zatem ceny energii elektrycznej też muszą być wyższe i to przełoży się na ceny sprzedaży prądu zarówno dla przedsiębiorstw, jak i odbiorców indywidualnych – wyjaśnia dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział Wojewódzki w Rzeszowie. - Ponadto opłaty za wodę i ścieki też rosną, a są one pochodną nie tylko wzrostu cen energii, ale też kosztów pozyskania wody, której zasoby są ograniczone i w pewnym stopniu… zadłużenia miast m.in. takich jak Rzeszów czy Warszawa.

Rząd chcąc ograniczyć szybki wzrost cen coraz bardziej dotkliwy dla mieszkańców, proponuje dwa rozwiązania obniżki podatków i akcyzy oraz dodatki osłonowe.

– Obniżki akcyzy i VAT to zdecydowanie rozsądne rozwiązanie – zaznacza dr Krzysztof Kaszuba. - Natomiast dodatki osłonowe to moim zdaniem zła propozycja. Ponieważ, po pierwsze dodatki zwiększą wydatki budżetu państwa, a po drugie zmniejsza zainteresowanie oszczędzaniem energii czy wody przez osoby, które te dodatki otrzymają – tłumaczy ekonomista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
LOL
Gdyby rząd miał guziki: na jednym byłoby napisane „niskie ceny żywności”, a na drugim – „wysokie”, to ja bym nic innego nie robił tylko naciskałbym ten guzik „niskie ceny”. Tylko takich guzików nie ma – powiedział Donald Tusk
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie