Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KPU w Krośnie to teraz Państwowa Akademia Nauk Stosowanych. Zmiana statusu daje prestiż i nowe możliwości rozwoju

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Rektor i prorektorzy PANS w Krośnie podkreślają, że zmiana statusu to dla uczelni większy prestiż i nowe możliwości
Rektor i prorektorzy PANS w Krośnie podkreślają, że zmiana statusu to dla uczelni większy prestiż i nowe możliwości Ewa Gorczyca
Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie od 1 stycznia przekształciła się w Państwową Akademię Nauk Stosowanych. Tym samym Krosno stało się miastem akademickim.

Większy prestiż, nowe możliwości rozwoju, samodzielne prowadzenie kierunków – takie efekty ma przynieść krośnieńskiej uczelni awans do grona Akademii Nauk Stosowanych. Prawo do zmiany statusu i nazwy z KPU na PANS dały przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym. Umożliwiły one najlepszym uczelniom zawodowym używania jako wyróżnika nazwy Akademia Nauk Stosowanych.

- Nie każda uczelnia zawodowa może osiągnąć status akademii. Musi spełnić wymagania prawne i organizacyjne dotyczące m.in. czasu funkcjonowania uczelni, liczby studentów i nauczycieli, oferty edukacyjnej. Bardzo ważnym czynnikiem była jakość kształcenia, oparta na ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej - tłumaczy rektor, dr. hab. Zbigniew Barabasz, profesor PANS.

Zmianę statusu i nazwy poprzedziły konsultacje wewnątrz uczelni. Ostatecznie władze krośnieńskiej uczelni zdecydowały skorzystać z przepisów ustawy i złożyły aplikację do Ministra Edukacji i Nauki, uzyskując akceptację na dołączenie do grupy akademii praktycznych i zawodowych i przyjmując nazwę Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.

To już druga zmiana nazwy krośnieńskiej szkoły wyższej w ciągu jej 24-letniej działalności, którą rozpoczęła jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (pierwsza na Podkarpaciu).

- Chodzi nie tylko o inny szyld, lecz o poważną reformę placówki. Powstanie PANS w Krośnie to efekt strategii MEiN, zmierzającej do zwiększania znaczenia oraz polepszania możliwości kształcenia uczelni zawodowych - wyjaśnia dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds .rozwoju.

Najistotniejszą zaletą reformy będzie możliwość samodzielnego prowadzenia studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela (dotychczas wymagało to zawarcia porozumienia z uczelnią akademicką). Studenci zainteresowani nauczycielską karierą będą mogli wybrać: wychowanie fizyczne, filologię angielską i pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną.

- Nasze mury opuściło już 15 tysięcy absolwentów. Prowadzimy kilkanaście kierunków studiów o profilu technicznym, przyrodniczo-rolniczym, społecznym, nauk o zdrowiu i humanistycznym, kształcimy 2100 studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich - wylicza dr Krzysztof Frączek, prorektor ds. studiów.

Rektor Zbigniew Barabasz podkreśla, że nowa nazwa – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie doskonale pasuje do uczelni zawodowej.

- Kładziemy szczególny nacisk na kształcenie praktyczne. Prowadzimy studia dualne we współpracy z firmami, przekazujemy swoim studentom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też wpajamy konkretne umiejętności zawodowe. prowadzone przez nas badania naukowe mają charakter wdrożeniowy.

Uczelnia podjęła m.in. współpracę z firmami Nokia oraz Innergo w zakresie przygotowania innowacyjnego projektu – laboratorium oparte o technologię 5G. Da ono nowe możliwości kształcenia studentów i będzie stanowiło zaplecze pod prace badawcze i rozwojowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24