NOWINY
  TO CIĘ ZAINTERESUJE

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Sportowy Rozkład Jazdy
  • Kandydatki do tytułu miss Australian Open
  • Developres poległ w starciu z Busto Arsizio

  Kraj w zapaści

  Kraj w zapaści

  DARIUSZ DELMANOWICZ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Kraj w zapaści

  ©AUTOR

  Cztery pytania do ZBIGNIEWA WASSERMANNA, członka Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, zastępcy przewodniczącego Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członka władz krajowych ,,Prawa i Sprawiedliwości": - Czy Polska jest państwem bezpiecznym i sprawiedliwym?
  Kraj w zapaści

  ©AUTOR

  - Uważam, że kraj jest w stanie zapaści. Obywatele Polski próbują szukać sprawiedliwości przed Trybunałem Międzynarodowym, ogromna liczba rozpraw sądowych ciągnie się latami, sprawy się przedawniają, a sprawcy wychodzą na wolność lub też giną w celach więziennych.

  - Z czego wynika zła kondycja polskiej Temidy?

  - W Polsce nigdy nie było i nadal nie ma dobrego doboru kadr. Ponadto system awansowy zawodzi, a profesjonalizm jest za mały.
  Trzeba także zauważyć, że w Polsce jest dużo więcej prokuratorów i sędziów niż w krajach Unii, a ich wyniki są słabe. Nie można również zapominać, że ilość nakładów z budżetu państwa przeznaczonych na wymiar sprawiedliwości jest mniejsza niż wynika to z rzeczywistych potrzeb.

  - Jednym z symptomów zapaści jest tzw. afera Rywina.

  - To nie jest największa afera, które znam, ale znamienna, bo pokazuje pewne mechanizmy na szczytach władzy. Sprawa nabrała rozgłosu w momencie, gdy rząd L. Millera ogłaszał strategię antykorupcyjną. Rządzący dali wyraźny sygnał, że nie będzie żadnego pobłażania w tego typu sprawach. Proszę jednak zauważyć, jak sami się zachowują. Premier nie zawiadamia o przestępstwie, minister sprawiedliwości czeka na koniec śledztwa dziennikarskiego, a świadkowie stający przed komisją śledczą są aroganccy, jak pan Czarzasty bądź zachowują się jak sekretarze na komitecie egzekutywy - patrz postawa Leszka Millera.

  - Będąc prokuratorem krajowym miał pan pieczę m.in. nad śledztwem w sprawie morderstwa gen. Marka Papały. Czy jest szansa, że w końcu poznamy jego zabójcę?

  - Znam tę sprawę. Wiem, że jest w rękach dobrego prokuratora. Wystarczy pozwolić mu pracować, a wówczas będą efekty.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo