Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajowy Kongres Forów Skarbników o finansach samorządów w unijnej perspektywie 2021-2027 i Krajowym Planie Odbudowy

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Krzysztof Kapica
Dziś rozpoczyna się III Krajowy Kongres Forów Skarbników. To ogólnopolskie przedsięwzięcie ma charakter otwarty i jest skierowane do wszystkich skarbników gmin, miast, powiatów i województw z całej Polski. 11 i 12 maja br., ponad 600 uczestników ważnych debat i licznych eksperckich paneli w ramach III KKFS poruszy m.in. tematykę problemów spowodowanych przez COVID-19 w kasach samorządów, a także o finansach w perspektywie budżetowej UE 2021 – 2027 oraz o Krajowym Planie Odbudowy.

Nadchodzący kongres to jedno z największych i najważniejszych spotkań, poruszających zagadnienia wywołane przez pandemię w kasach samorządów. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. J. Regulskiego, (jako organizator III KKFS), widząc, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się kongres, chce podzielić się częścią jego warstwy merytorycznej. Dlatego postanowiła na swoim kanale w mediach społecznościowych udostępnić debatę nt. „janosikowego”, która odbędzie się na początku drugiego dnia kongresu, tj. 12 maja w godz. 9:15 - 10:30. Zapraszamy do oglądania na stronie https://www.facebook.com/FundacjaRozwojuDemokracjiLokalnej

Agenda kongresu jest bogata w tematy potrzebne samorządowcom na „dziś”. Przez 2 dni kongresu przeplatać się będą panele i debaty nt. ogólnych perspektyw i prognoz finansowych z tymi, które dotykają specjalistycznych problemów w pracy skarbnika.

Kongres rozpocznie ekspercka debata o stanie samorządowych finansów w czasie i po pandemii COVID-19, z udziałem przedstawicieli ministra Michała Cieślaka oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Sebastiana Skuzy, Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatora Zygmunta Frankiewicza, członków Krajowej Rady Izb Obrachunkowych Mirosława Legutko, Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, Przewodniczącego Krajowej Rady RIO oraz Grzegorza Czarnockiego, Prezesa RIO Opole, Z-cę Przewodniczącego KR RIO. Debatę, w oparciu o część wniosków z raportu Regionalnych Izb Obrachunkowych, poprowadzi Prezes FRDL Cezary Trutkowski.

Początek drugiego dnia to debata o systemu korekcyjno–wyrównawczym dochodów j.s.t., czyli o tzw.„janosikowym”. Jej podstawą będą wnioski z analizy eksperckiej autorstwa prof. Pawła Swianiewicza. W debacie tej, razem z autorem opracowania, wezmą udział skarbnicy, pracujący na co dzień z tą materią oraz przedstawiciele organizatora, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Transmisję właśnie tej debaty będzie można śledzić „na żywo” na kanale FRDL na Facebooku.

Uczestnicy kongresu dowiedzą się o planowanych kierunkach zmian w systemie finansowania JST, które omówi Marek Wiewióra, dyrektor Departamentu Finansowania Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów. O zmianie art. 242 uofp od 2022 r. i tym, jak wpływa ona na optymalizację nadwyżki operacyjnej w perspektywie krótko- i długoterminowej dyskutować będą Mariusz Gołaszewski, Elżbieta Rybka-Markiewicz oraz Kacper Siwek. O tym, czy budżety samorządów są gotowe do absorpcji nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2021 – 2027 opowie Dariusz Giza. Podobnej tematyce, czyli aspektom finansowo-księgowym projektów z nowych środków unijnych, w tym w ramach Krajowego Planu Odbudowy, poświęcona będzie sesja, prowadzona przez Małgorzatę Rulińską. Kilka tematów dotyczyć będzie różnych aspektów systemu oświaty, pojawią się raporty na temat finansów samorządowych, omówione zostaną kwestie audytów, obligacji w JST, funduszy dla samorządów ze środków unijnych, w tym Krajowego Planu Odbudowy. Pełna agenda dostępna jest na stronie wydarzenia: www.kongresskarbnikow.pl.

O tym, jak istotny dla całego środowiska jest ten kongres mówi prezes FRDL Cezary Trutkowski: - „Liczymy, że dzięki tym dwóm dniom rozwiązanie znajdzie wiele problemów w prowadzeniu polityki finansowej JST. Mamy także nadzieję, że podczas tych wielu spotkań pojawią się kolejne pytania, kwestie, które należy rozwiązać, wątpliwości, które wymagają wyjaśnienia. Wszytko to ma na celu długofalowe wsparcie samorządów w najlepszym i najskuteczniejszym zarządzaniu rozwojem społeczności lokalnych.”

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24